Buitenland Forse straffen voor Birmese activisten Zieke Hannah (13) mag toch sterven Saboteurs TGV in Frankrijk opgepakt Konvooi overvallen Overheid VS helpt huiseigenaren Voormannen opstand tegen junta in 1988 krijgen 65 jaar cel. Onderzoek naar connecties met Duitse anti-atoomactivisten. Brits ziekenhuis staakt strijd om meisje onder dwang te opereren. de Rechtspraak NEWS RIGHT TO DIE HEART PATIENT HANNAH JONES 8 Woensdag 12 november 2008 PZC RANGOON - Een rechtbank in Bir ma heeft gisteren 23 activisten ver oordeeld tot celstraffen tot 65 jaar. Dat heeft mensenrechtenorganisa tie Amnesty International bekend gemaakt. De straffen zijn niet officieel be kendgemaakt, maar de families van de veroordeelden zijn door de autoriteiten geïnformeerd. Volgens Amnesty zijn de straffen bedoeld om de activisten mond dood te maken. De meeste zaken werden achter gesloten deuren af gehandeld in de Inseingevangenis in Rangoon. Eergisteren werden al een blogger en een dichter veroor deeld tot jarenlange celstraffen we gens 'ondermijning van de sociale orde'. Onder de gisteren veroordeelden zijn veertien activisten van 'Stu denten Generatie 88' die in 1988 protesten tegen de militaire junta leidden. De veertien kregen giste ren allen 65 jaar celstraf. 'Studenten generatie 88' streeft de mocratie in het Aziatische land na. Veel leden van de beweging ston den in 1988 vooraan tijdens de pro-democratische opstand. Nadat het leger de opstand had neergesla gen - hetgeen zeker 3000 mensen het leven kostte - belandden zij voor lange tijd in de gevangenis waar zij gemarteld werden. Na hun vrijlating hervatten zij hun politieke activiteiten en streefden zij legale demonstraties tegen het regime na. Onder de gisteren veroordeelde dissidenten waren ook verschillen de Birmezen die een grote rol De Birmese junta haalt hard uit naar dissidenten. De afgelopen dagen regent het in het Aziati sche land veroordelingen tot zeer lange gevangenisstraffen. speelden bij de massale demonstra ties vorig jaar. Meer dan 100.000 mensen gingen toen de straat op om te protesteren tegen het regi me, dat al sinds 1962 aan de macht is. De junta maakte een einde aan de protesten door op de menigte te laten schieten. Volgens de VN kwamen daardoor 31 mensen om het leven. Duizenden mensen zijn sindsdien vermist. Volgens Amnes ty werden veel demonstranten op gepakt, terwijl anderen vluchtten of onderdoken. WD-Europarlementariër Jules Maaten heeft de EU-lidstaten giste ren middels schriftelijke vragen op geroepen hun ongenoegen over de veroordelingen van de dissidenten uit te spreken bij de autoriteiten in Birma. Het regime in Birma houdt mo menteel zo'n 2100 politieke gevan genen vast, onder wie de winnares van de Nobelprijs voor de vrede Aung San Suu Kyi. Zij staat al ja ren onder huisarrest. PARIJS - De Franse autoriteiten heb ben in drie steden zeker tien leden van een ultralinkse anarchistische beweging gearresteerd. Zij zouden achter een serie sabotage-acties te gen hogesnelheidstreinen zitten. Dat heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Michele Al- liot-Marie, gisteren bekendge maakt. Geen van de arrestanten is werk zaam bij de Franse spoorwegen, al dus de minister. Op verscheidene plekken nabij Parijs werden zater dag de stroomkabels boven het spoor gesaboteerd. De daders hadden ijzeren staven bovenop de stroomkabels, met een spanning van 25.000 volt, ge plaatst. In Frankrijk zijn tien leden van een anarchistische organisatie op gepakt na sabotageacties tegen hogesnelheidstreinen die tiendui zenden passagiers dupeerden. Ook reed zondagavond een TGV in het zuidwesten van Frankrijk met een snelheid van 150 kilome ter per uur op twee op de rails ge legde betonplaten. Niemand raak te daarbij gewond. Door de sabotage kregen zeker 160 hogesnelheidstreinen te maken met grote vertragingen of uitval. Tienduizenden passagiers waren daarvan de dupe. Ruim een week geleden raakte een stroomkabel op het spoor bij Parijs beschadigd door een afge vuurde kogel. De Franse autoriteiten onderzoe ken nog of de arrestanten connec ties hebben met de Duitse activis ten, die de afgelopen dagen heb ben geprobeerd een atoomtrans port per trein van het Franse La Hague naar het Noord-Duitse Gor- leben te verhinderen. Het omstre den transport bereikte gisteroch tend zijn eindbestemming. Media spraken over het grootste Duitse protest tegen atoomtransporten sinds 2001. De politie klaagde over de grote be reidheid van de betogers om ge weld te gebruiken. WASHINGTON - De Amerikaanse overheid heeft gisteren een om vangrijk plan gepresenteerd om de hypotheeklasten van in de proble men geraakte huiseigenaren te ver lagen. De maatregelen moeten voorkomen dat honderdduizen den Amerikanen met een lening van de genationaliseerde hypo theekverstrekkers Fannie Mae en Freddie Mac hun huis verliezen. De plannen voorzien onder meer in soepeler betalingsvoorwaarden voor huiseigenaren die ruim 38 procent van hun maandsalaris kwijt zijn aan hypotheeklasten. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Een dertienjarig Brits meisje dat nog maar een half jaar te leven heeft, mag verdere medi sche behandeling weigeren. Han nah Jones wil geen harttransplan tatie en zegt waardig te willen ster ven. Het ziekenhuis probeerde via de rechter haar vader en moeder uit de ouderlijke macht te ontzet ten om het meisjenegen haar wil en die van haar ouders te opere ren. Toen Hannah Jones vijf jaar was, werd bij haar een zeldzame vorm van leukemie geconstateerd. Medi cijnen tegen de ziekte veroorzaak ten een gaatje in haar hart. Dok ters waarschuwden Hannah dat ze tijdens de harttransplantatie zou PESHAWAR - Een konvooi met Humvee's en ander materieel voor de Amerikaanse strijdkrachten in Afghanistan is in Noordwest-Paki- stan in handen gevallen van wat vermoedelijk Taliban-strijders zijn. Een zestigtal van hen overviel het konvooi bij de ingang van de Khy- berpas, een cruciale bevoorradings route voor de 65.000 buitenlandse militairen in Afghanistan: Dat hebben de autoriteiten giste ren bekendgemaakt. De Khyberpas, waar al eeuwen handelskaravanen en legers over heen trekken, ligt vlakbij Pesha war, de belangrijkste stad in het onrustige Noordwest-Pakistan. kunnen sterven en dat de operatie haar immuunsysteem erg zou ver zwakken. De kans dat de leukemie terugkeerde zou dan heel groot zijn. Ze zegt: „Ik wil geen verdere operaties meer. Ik heb genoeg van ziekenhuizen en wil naar huis." De Britse kinderbescherming heeft na gesprekken met Hannah geconcludeerd dat ze oud genoeg is om over haar eigen leven te be slissen. Het ziekenhuis is vervol gens gestopt met de juridische pro cedure. Hannah's ouders, die achter haar beslissing staan, zijn ontsteld over de juridische actie van het zieken huis. Haar vader, Andrew Jones laat weten: „Het is schokkend dat de mensen in het ziekenhuis er vanuit gingen dat we niet het bes te voor hebben met onze dochter. Hannah heeft al genoeg moeten doorstaan en om dan ook nog stress te hebben over een mogelij ke rechtszaak of zelfs gedwongen te worden tot een operatie is uiter mate respectloos. De veroordeling dat we haar bewust weerhouden van behandeling doet ons pijn. We doen alles om Hannah geluk kig te maken." Haar hart is zo zwak dat haar ouders hopen dat ze Kerstmis nog haalt. Het recht om over je eigen leven te beslissen is momenteel een be langrijk discussiepunt in Groot- Brittannië. In oktober ontstond er commotie toen een 23-jarige rug- byspeler naar een euthanasiekli- niek in Zwitserland reisde om een einde aan zijn leven te maken. Daniel James raakte tijdens een training tot aan zijn nek verlamd. Zijn ouders, die met hem meereis den, riskeerden een celstraf voor hulp bij zelfdoding die kan op lopen tot veertien jaar. Hoewel hulp bij zelfdoding verbo den is, zijn er geen gevallen be kend waarbij ook daadwerkelijk ie mand werd vervolgd. KLAVERBLAD ZEELAND r Meerinfo, aanmelding én gratis busvervoer: Leven met medicijnen www. klaverbladzeela nd.nl Kom naar de bijeenkomst op donderdag 13 t of bel 0113 - 256 856 november a.s. van 13:30 tot 16:30 in Hotel Churchill te Terneuzen. www.klaverbladzeeland.nl Rechtbank Middelburg PUBLICATIES IN SOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN Door verbindende uitdelingslijst: - op 31 oktober 2008 inzake (F.00/67) PROJECT ENGINEERING CONSULTANTS B.V.. vest.adr. Scheldestraat 52, 4456 AT Lewedorp. J. van den Heuvel, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. Hannah Jones en moeder Kirsty in het ziekenhuis. Het meisje onderging vanaf haar vierde jaar talloze operaties. Ze wil daarmee ophouden, foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8