CAREN inspireert REVALIDEREN CAREN is uitdagend. Ze inspireert, spoort aan en leert mensen die moeten revalideren na een ongeval of ziekte hun bewegingsmogelijkheden te herstellen of te verbeteren. CAREN maakt fysiotherapie tot een spel dat je zo vaak mogelijk wilt spelen, waardoor je sneller opknapt. In Militair Revalidatie Centrum Aardenburg maakte In Balans kennis met deze bijzondere, virtuele revalidatiepartner, de Computer Assisted Rehabilitation Environment. Het CAREN-systeem van Militair Revalidatie Centrum (MRC) Aardenburg, net buiten het Utrechtse plaatsje Doorn, staat opgesteld in een vrij onopvallend ge bouwtje. Het bosrijke MRC-terrein ligt er prachtig bij op deze zonovergoten septemberdag. De bladeren aan de bomen verkleuren al en er hangt een onmis kenbare herfstgeur in de lucht. We stappen uit de zon, het schemerachtige CAREN-gebouw in. Het eni ge licht komt van een stuk of wat computermonitors en een groot, halfrond scherm waarop een soort Paas eiland te zien is, omgeven door een blauwe zee. In het water dobberen tientallen boeien en een enkel scheepswrak. Voor het scherm staat beroepsmilitair Leo de Vrij op een rond platform, dat een surfplank moet voorstellen. Behalve dat hij een parachutepak draagt, zitten er om zijn hoofd een band en op zijn schouders kleine, reflecterende balletjes. Naast hem geeft fysiotherapeut Thijs van Rossum nog even wat korte aanwijzingen, terwijl systeembestuurder Tessa Frunt neemt plaats achter de computer. Dan kan Leo van start, de "surfplank" komt in beweging. xxxxx eerste revalidatiecentrum in Europa dat gebruikt maakt van CAREN. Het systeem, dat in juni in gebruik werd genomen, kwam er dankzij revalidatiearts kolo nel Willem Wertheim, hoofd van de medische dienst van het MRC. 'De technologie werd voor het eerst voor revalidatiedoeleinden ingezet in het Sheba Hos pital, in het Israëlische Tel Aviv. Toen ik CAREN daar voor het eerst met eigen ogen zag, was ik direct zeer onder de indruk. Na een tweede bezoek besloot de fensie het systeem in Nederland te introduceren. De eerste resultaten zijn geweldig. Patiënten die oefenen met CAREN knappen duidelijk sneller op, ongetwij feld ook omdat ze er plezier aan beleven. Er is al een heuse competitiestrijd ontbrand tussen een aantal fa natiekelingen: wie is de snelste met zo min mogelijk strafpunten? CAREN biedt diverse soorten virtuele spelletjes, die we kunnen afstemmen op de klachten van de individuele patiënt. Naar behoefte kunnen ze staand of zittend worden gespeeld.' CAREN verovert de wereld Het systeem leent zich voor verschillende doelgroe pen patiënten, waaronder mensen met geamputeer de ledematen, niet-aangeboren hersenletsel, halfzijdi- ge verlammingen als gevolg van een hersenbloeding en multiple sclerose. Ook voorziet Willem Wertheim toepassingen bij mensen die worstelen met het post traumatisch stressyndroom. 'Behalve in Tel Aviv en Doorn wordt CAREN tot nu toe alleen nog in twee Amerikaanse ziekenhuizen toegepast. Maar de inte resse voor het systeem is overweldigend. Zonder twij fel verovert CAREN in no time de wereld.' Paula Koster Elk type klachten zijn ei gen spel MRC Aardenburg, dat zo wel militairen als burgerpa tiënten behandelt, is het Geen zee te hoog Zachtjes beweegt Leo zijn hoofd naar voren. Via sen soren in de hoofdband krijgt de computer de op dracht de surfplank sneller te laten varen. Leo speelt het spel pas voor de tweede keer, maar is er al be hoorlijk handig in. Zorgvuldig manoeuvreert hij zijn plank tussen boeien door en om eilanden heen. Dat doet hij door vanuit zijn onderrug te draaien in de rich ting die hij uit wil. Camera's nemen de bewegingen van de reflecterende balletjes op Leo's schouders waar en geven deze door aan de CAREN-software. Hoe minder aanvaringen, des te minder strafpunten. Ondertussen tikt een digitale klok op het scherm de seconden weg. Fysiotherapeut Thijs geeft Tessa het sein om de golfslag wat pittiger te maken. Maar Leo gaat geen zee te hoog en zonder moeite, met een mi nimum aan strafpunten zeilt hij glimlachend op de fi nish af. Uit de kluiten gewassen Playstation Door de spelcomputerachtige setting zou je bijna ver geten dat hier hard wordt gewerkt. Maar Leo geeft aan dat hij het er behoorlijk warm van heeft gekre gen. 'Het lijkt op een uit de kluiten gewassen Ninten do Wii en dat is het feitelijk ook, maar dit is wel even wat anders dan onderuitgezakt op de bank op wat knopjes drukken.' Twee jaar geleden werd hij bij een kop-staartbotsing gesandwicht tussen twee auto's, met als gevolg een nekhernia en een beschadigde tus senwervelschijf in zijn onderrug. In plaats van opere ren werd gekozen voor revalideren, onder andere met behulp van fysiotherapie en sport. Sinds kort zijn daar de spelsessies met CAREN bij gekomen en die bevallen hem uitste kend. 'Tijdens het surfen train ik mezelf in het rote ren vanuit mijn onderrug. Mijn blessures vereisen dat ik een nieuw bewegingspa troon aanleer. Dat valt nog niet mee, want mijn oude bewegingspatroon blijkt behoorlijk ingesleten. Met CAREN leer ik spelender wijs anders bewegen, bijna zonder erbij na te denken. En het gaat goed! Ik heb al heel veel therapie achter de rug, maar sinds ik met CAREN oefen ga ik echt met sprongen vooruit.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87