'Bewegen fascineert me mateloos' SPECIALIST: FYSIOTHERAPEUT „Voor die paar boodschappen pakken we snel de auto. Gemak dient nu eenmaal de mens. Uren achtereen zitten we in dezelfde houding achter de pc. En dan aan het eind van een lange werkdag, gaat 'ie thuis weer opnieuw aan omdat we via MSN of Hyves nu eenmaal de sociale contacten willen onderhouden. Tja, dan schiet een gezonde maaltijd er wel eens bij in en wordt er weer zo'n kant-en-klaar menu in de magnetron geschoven." Alle goedbedoelde campagnes ten spijt, maar Nederland be weegt nog steeds te weinig. Ons lichaam wordt hierdoor minder sterk, waardoor blessu res eerder op de loer liggen. De gang naar de fysiotherapeut is dan vaak snel gezet, zeker met de directe toegankelijkheid die vanaf 1 januari 2006 van kracht is. Maar is een half uurtje per week oefenen en sturen van be wegingen wel voldoende, of wordt ook van de patiënt in kwestie wat gevraagd? Het ant woord ligt al bijna in de vraag besloten. Benieuwd naar wat het vak van daag de dag inhoudt, vroeg 'In Balans' fysiotherapeute Kitty van Haperen (32) hier haar licht eens op te laten schijnen. Een gesprek over de kwetsbaarheid van het menselijk lichaam, de Foto Thom van Amsterdam Met dat papiertje op zak word je capabel geacht in al le mogelijke deelgebieden te functioneren; dus zowel in een ziekenhuis, verpleeghuis, revalidatiecentrum als particuliere praktijk." „Je ziet echter wel dat ook in onze branche de specia lisatie duidelijk zijn intrede heeft gedaan. En het eind daarvan is zeker nog niet in zicht. Er zijn de laatste ja ren flink wat stromen bijgekomen. Kinderfysiothera- pie is daar een goed voorbeeld van, evenals manuele therapie. Steeds meer fysiotherapeuten gaan zich rich ten op deelgebieden binnen ons brede vak. Ik ben - en blijf - zeer bewust algemeen fysiotherapeute, maar fascinatie voor het bewegen en de 'maakbaarheid' van de huidige samenleving. Bij echte sportfanaten doet haar naam wellicht al een belletje rinkelen. Tijdens de Olympische Winterspelen van 2006 in Turijn was zij een van onze bobsleeërs. „Een 'meisjesdroom' ging hiermee in vervulling en ik heb er dan ook nog geen dag spijt van gehad, dat ik tijdelijk mijn carrière als fysiotherapeute aan de wil gen heb gehangen. Achteraf is het namelijk ook nog eens een enorme leerschool gebleken." Specilialisatie „Kijk, als topsporter was ik me 24 uur per dag bewust van mijn lichaam. En de kwetsbaarheid ervan. Ik vind datje zuinig moet zijn op je lijf en er vooral ook de ver antwoordelijkheid voor nemen. Zo dacht ik er overi gens ook al over voordat ik van start ging met de op leiding fysiotherapie. Wat me hier buitengewoon in aantrok, was die prima combinatie van het sociale aspect en het bewegende deel. 'Bewegen, of niet kunnen bewegen'; en daar dan iets mee doen. In '99 ben ik afgestudeerd als algemeen fysiotherapeute.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84