Gevoel van veiligheid PREVENTIE: DOMOTICA Domotica. De naam van deze technische aanpassingen is een samentrekking van de woorden Domus (huis) en telematica. Toch wordt dit geen moeilijk verhaal. De essentie van domotica is dat het in dienst staat van mensen. Ouderen en gehandicapten kunnen langer thuis blijven wonen. Het huis denkt met hen mee. 'Domotica moet vooral gebruiksvriendelijk zijn' Pastor Hoevenaars in zijn domotica-appartement: 'Kijk het huis waarschuiwt me.' Foto Thom van Amsterdam Pastor Hoevenaars (77) woont in een domotica-appar tement in Roosendaal. Hij laat met plezier alle techni sche snufjes zien. Dat begint al bij zijn eigen de voor deur. Als hij binnenkomt, steekt hij in het halletje zijn voordeursleutel in een speciaal sleutelgat. Hierdoor weet het appartement dat hij thuis is. Het inbraak alarm gaat eraf en de aanwezigheidmeter gaat aan. Prachtig stukje techniek dat laatste, want als deze me ter een paar uur geen beweging waarneemt, klinkt er een stem uit de luidspreker van de telefoon: ,,Gaat het goed met u, heeft u hulp nodig?" Het betekent dat de pastor, ook als hij niet meer bij één van de drie paniekschakelaars kan komen, binnen een paar uur hulp heeft. Juist deze voorziening geeft iemand die al leen woont een gevoel van veiligheid. Domotica is niet nieuw, maar in de particuliere wo ningsector nauwelijks ingeburgerd. Dat komt omdat de basisvoorzieningen, die het mogelijk moeten ma ken om de techniek te laten werken, veel geld kosten. Leveranciers zijn er voldoende. Ook de thuiszorgwin kels bezinnen zich volop over de mogelijkheden om producten aan te bieden. Maar in beide gevallen moet je een goedgevulde portemonnee meenemen. Een woordvoerder van de thuiszorg bevestigt dat een vergoeding voor domotica er niet in zit. Een belrond- je bevestigt dit. Gemeenten, die hulpmiddelen in het kader van de WMO verstrekken, en de AWBZ spelen elkaar de bal toe maar trekken niet de beurs. Daarom vind je domotica vooral in nieuwe appartementencom plexen en zorginstellingen. Hoevenaars gaat verder met zijn rondleiding. Hij toont het videoysteem waarmee hij kan zien welke be zoeker zich bij de flat heeft gemeld. Ondertussen zet hij zijn eigen voordeur op een kier. Binnen de kortste keren begint zijn voordeurbel te rinkelen. ,,Kijk, het huis waarschuwt mé. Hé manneke, doe de deur eens dicht!" In de keuken werkt een ander circuit. Er is een centrale knop waarmee de stroom ingeschakeld wordt en er gekookt kan worden. Vergeet je de kook plaat uit te zetten? Geen probleem. Het circuit scha kelt zichzelf na een paar uur weer uit. Het belangrijk ste van domotica is, zo stelt Anneke Dorrestein van het Brabantse onderzoeksinstituut PON, dat de syste men gebruiksvriendelijk zijn. ,,Het moet aansluiten bij de vraag van de klant. Onwennigheid kan overwon nen worden, maar het moet voor ouderen gemakke lijk te bedienen zijn." Dat geldt zeker voor de trekschakelaar bij het bed van Hoevenaars. Met één handeling schakelt hij alle circuits uit en de inbraakbeveiliging in. Maar wat als je er 's nachts uit moet voor een plas? Geen probleem, het huis denkt mee, weet u nog wel. Op het moment dat de pastor op het matje voor zijn bed stapt, gaat automatisch het licht aan op weg naar en in het toilet. ,,En speciaal voor mij gaat ook de wc-bril omhoog." Echt? „Nee, grapje, dat moet ik nog altijd zelf doen." Domotica gaat ver Domotica als technisch hulpmiddel ter ondersteuning van ouderen en gehandicapten gaat ver. Zo is er het epilepsie-alarm. Het kan gebruikt worden via een pols bandje of een speciaal matras. In beide gevallen gaat er een alarm af als de patiënt een aanval krijgt. Dwaal- detectie is een systeem dat gebruikt wordt voor de menterende ouderen. De zendertjes zijn onopvallend te verwerken in kleding of schoeisel. Komt de patiënt buiten een bepaalde zone, dat treedt de alarmering in werking. Er zijn railsystemen met til-liften zodat ie mand met een lichamelijke handicap zich door het he le huis kan bewegen. Het is maar een kleine greep uit het aanbod. Daarnaast is er de gemaksdomotica. Bijvoorbeeld een afstandsbediening om gordijnen of audioappara- tuur te bedienen. Een inbelsysteem om van afstand de verwarming of de oven aan te zetten. Ja, het be staat echt. Mensen die gaan overwinteren in Spanje en via de telefoon hun tuintje regelmatig sproeien. Het slimste huis Wie met eigen ogen wil zien wat domotica kan bie den moet naar De Slimste Woning van Nederland. De ze unieke demonstratiewoning is net verhuisd van Am sterdam naar het Evoluon in Eindhoven. De slimste woning presenteert nieuwe vormen van wonen, leren, zorg, leven en werken. Ina Kuik Meer info: www.smart-homes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81