Wat betekent het voor u? INHOUD In dit nummer: COLOFON INTRODUCTIE Is het niet opvallend dat er in de gezondheidszorg zo vaak over ziek zijn wordt gepraat? De laatste jaren is dat aan het kenteren. En daar zijn de nodige redenen voor. Niet voor niets zegt het spreekwoord: voorkomen is beter dan genezen. Maar dat kan natuurlijk niet altijd. Domotica Fysiotherapie Woonvormen Revalidatie 11 Tips en boeken 12 Gezond eten 13 Tanden 15 Arbeidsmarkt 16 Jeugdzorg 17 De Stelling 19 Ziekten uit buitenland 21 Preventie 23 ■nj Kijk ook op: www.bndestem.nl/inbalans In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN/DeStem I PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in samenwerking met de zorgsector. Deze zorgkrant voor Brabant en Zeeland verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Productcoördinatie: Björn Kamman Herbert Kats (eindredactie) Sales: Danny van Berkel 076-531 22 55 d.vberkel@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Angela van Eek Suzanne Boogers Gevaarlijk is het wel, dat stempeltje gezond. Voordat je het weet, gaat het als selectiemiddel voor een verzeke ringspolis dienen. En een kwaal of mankementen, daar kiest niemand bij z'n volle verstand voor. Gelukkig reali seert ieder weldenkend mens zich dat. Niettemin is het logisch dat preventie iets is waarvan veel wordt verwacht. En dat gaat heel wat verder dan de over bekende discussies over het effect van roken of drankge bruik. Gezonder leven wordt meer en meer de norm. Ve len kunnen daarmee hun voordeel doen, al is het helaas niet voor iedereen weggelegd. Het is nu eenmaal niet te vermijden dat met name men sen die ouder worden een toenemend beroep moeten doen op zorg. Een ander spreekwoord zegt immers 'met de ouderdom komen de gebreken'. Opvallend genoeg blijkt uit CBS-cijfers dat sinds het jaar 2000 ook daarin iets aan het veranderen is. Ondanks de vergrijzing neemt het aantal ouderen dat klaagt over de eigen gezondheid, of beperkingen die daarmee gepaard gaan, af. Dat gaat dan met name over ernstige beperkin gen op het gebied van horen, zien en bewegen. Volgens het CBS kan dat komen doordat bijvoorbeeld de hulpmid delen beter worden. Deze cijfers zeggen echter niets over bijvoorbeeld chroni sche aandoeningen, die de vitaliteit ernstig in gevaar kun nen brengen. Uit rapportage van de Gezondheidsraad van dit jaar blijkt dat tweederde van de 65-plussers twee of meer van dergelijke aandoeningen heeft en dat het percentage oploopt naarmate men ouder wordt. Niet ver rassend. Maar met het advies mikt de Gezondheidsraad Illustratie Fabiënne de Lange ook op verbeteringen op dit vlak. Zulke verbeteringen zijn niet alleen in het belang van patiënten, maar ze kun nen ook helpen de kosten van de gezondheidszorg enig zins te beteugelen. De zorguitgaven vormen ongeveeer twintig procent van de collectieve uitgaven en sterke stij gingen werken door op de lasten, premies en loonkos ten.Gelukkig begint preventie al op jonge leeftijd. Dat is ook nodig, omdat inmiddels genoegzaam bekend is dat bijvoorbeeld overgewicht bij kinderen op latere leeftijd Preventie is speerpunt voor zowel overheid als verzekeraar tot ernstige klachten kan leiden. Vandaar dat overheid én verzekeraars het tot speerpunt van beleid hebben ge maakt. Preventie -de sjieke versie van het 'voorkomen' in het spreekwoord - is een term die veelvuldig in dit maga zine terugkeert. Op een paar belangrijke terreinen gaat het ook daadwer kelijk beter, tonen CBS-onderzoeken aan. Zo nemen to nen de sterfte na ziekenhuisopname voor een hartinfarct, een hersenbloeding en -infarct af. Maar er is nog veel te doen. En u kunt daar zelf een aandeel in leveren. Herbert Kats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79