Binnenland Computerproblemen na foute virusscanner Snel reageren bij 'Energie en benzine moet veel duurder' Klokkenluider Petten spreekt akkoord tegen Leverancier programma AVG verwacht hausse aan schadeclaims. (Als u een nog hogere spaarrente wilt, kijk dan op de pagina hiernaast.) Fortis Bank Nederland Drastische maatregelen zijn nodig om klimaat te helpen stabiliseren. 6 Woensdag 12 november 2008 PZC DEN HAAG - Softwarebedrijven wor den plat gebeld door computerbe- zitters die hun pc's niet meer kun nen gebruiken omdat ze een fout antivirusprogramma hebben ge- download. De verstuurder van de foute update, AVG, verwacht de komende dagen een hausse aan schadeclaims. Roger Gösele van Di giprofs, een netwerk van zelfstan dige softwarebedrijven, spreekt van een 'enorme drukte'. In Nederland zijn ruim tweehon derd computerspecialisten bezig met het oplossen van de computer problemen. „We hebben al vele duizenden computereigenaren ge holpen. We worden overstelpt met telefoontjes over vastgelopen computers." De virusscanner van AVG is popu- Wilt u uw spaargeld altijd kunnen opnemen én een uitstekende rente? Kies dan de nieuwe internetspaarrekening van Fortis Bank Nederland. Die geeft u 4,5%* rente bij een- spaarsaldo vanaf 12.500 euro. Meer weten? Ga naar fortisbank.nl, bezoek een Fortis Bank-kantoor of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). Rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden. lair in Nederland bij bedrijven en particulieren, omdat de basisva riant gratis is. De oorzaak van de commotie is een foute update van de AVG-virusscanner, die afgelo pen zondag is verstuurd. De nieuwe antivirussoftware be schouwde het Windows-bestand user32.dll, een belangrijk onder deel van het besturingssysteem van Windows, als een Trojaans paard, een virus. Het volledige pro gramma werd verwijderd bij het downloaden van de update. Ge bruikers die de pc aan lieten staan, ondervonden geen probleem tot dat ze hun computer uitzetten en later opnieuw wilden opstarten. De fout werd zondagavond laat ontdekt en hersteld. Wie na die tijd zijn computer opstartte, had geen problemen. Herstellen van de fout is mogelijk via de installa- tie-cd van Windows, of via soft ware die op internetfora als Tweak- ers.net kan worden gedownload. Als een kind vermist of ontvoerd is, telt elke seconde. Met het gisteren gepresenteerde Amber Alert wil de politie de ogen en oren van zo veel mogelijk burgers gebruiken bij de zoektocht. Iedere burger kan nu een le vensredder zijn, zei justitie minister Ernst Hirsch Ballin gisteren. Dankzij het nieuwe nationale opsporingssys teem Amber Alert Nederland, waarvoor Hirsch Ballin in Den Haag het startschot gaf, kunnen burgers de politie de helpende hand bieden bij de opsporing van vermiste of ontvoerde kinderen. Waarom is Amber nodig? Drie uur na een ontvoering is drie kwart van de kinderen niet meer in leven, blijkt uit Amerikaans on derzoek naar kinderontvoeringen. De eerste uren na de vermissing of ontvoering van een kind zijn daar om cruciaal. Snel ingrijpen is dus essentieel en dankzij Amber hoopt de politie een ontvoerd kind sneller te kunnen vinden. Groenlinks pleit al enkele jaren voor de invoering van zo'n sys teem. Hoe werkt Amber en voor wie is het bedoeld Iedere burger kan zich op de web site www.amberalertnederland.nl aanmelden. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) hoopt dat vooral mensen die veel op straat zijn, zoals taxi- en buschauffeurs, meedoen. Zij kunnen een bericht met foto van het gezochte kind op hun mobiele telefoon ontvangen. De politie hoopt dat bedrijven straks ook meewerken aan Amber, zodat op beeldschermen op bij voorbeeld de NS-stations of op Schiphol foto's van vermiste kinde ren verschijnen. Nieuwsprogram ma's op radio en televisie moeten volgens de politie uitzendingen on derbreken als een kind wordt ver mist. „We verwachten dat ze mee doen", aldus het KLPD. Hoeveel kinderen raken er jaar lijks vermist of worden ontvoerd? De meeste ontvoeringen van kin deren worden gepleegd door één van de ouders of andere familiele den. Ze worden dan bijvoorbeeld meegenomen naar het buitenland. Dat gebeurt jaarlijks ongeveer zes tig keer, zegt het Centrum Interna tionale Kindontvoeringen. Bij het KLPD staan nu vijfhonderd kinderen als vermist opgegeven. De grootste groep bestaat uit jonge ren die zijn weggelopen of door één van hun ouders zijn meegeno men. door Hans Gertsen DELFT - Huishoudens moeten veel meer voor energie betalen. Zo moet de benzineprijs met een eu ro per liter worden verhoogd. Op die manier krijgt de burger een se rieuze prikkel om zuiniger met energie om te gaan en kan er een echte markt ontstaan voor energie besparing en nieuwe, duurzame en schone energie. Zonder deze drastische maatregelen dreigt het klimaatbeleid te mislukken.. Dat stelt Frans Rooijers, directeur van het Delftse Centrum voor Energiebesparing en Schone Tech nologie (CE Delft). De visie van CE wordt ondersteund door het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Dé IEA waarschuwt in de World Energy Outlook dat het kli maatbeleid faliekant dreigt te mis lukken. Volgens het IEA stijgen het energieverbruik en de uitstoot van broeikasgas wereldwijd met 45 procent tot 2030 en dreigt de ge middelde temperatuur op aarde daardoor met maar liefst zes gra den te stijgen. Nederland en de EU willen dat de uitstoot van broeikasgas (CO2) in 2020 minstens twintig procent la ger ligt dan nu. Dat gaat volgens Rooijers en andere deskundigen niet lukken omdat het huidige be leid veel te vrijblijvend is. De euro 'milieuopslag' per liter benzine die Rooijers bepleit, moet in een andere vorm worden terug gegeven aan de burger, bijvoor beeld via een jaarlijks teruggave van zo'n 1500 euro voor elke huis houden. Huishoudens die geen au to rijden, worden daarvoor dan be loond. Wanneer maakt de politie gebruik van Amber? Amber is volgens het KLPD be doeld voor slechts een klein deel van de vermiste of ontvoerde kin deren. Jaarlijks zullen er vijf tot tien Amber-waarschuwingen zijn, schat het KLPD. Een ontvoering na een echtscheiding hoort daar niet bij. Een zaak moet aan een aantal eisen voldoen: het kind moet jonger zijn dan achttien jaar, het moet in levensgevaar verkeren of er moet worden gevreesd voor ernstig psychisch of lichamelijk let sel. Er moet bijvoorbeeld een getui ge zijn die heeft gezien dat een kind met geweld is ontvoerd. „Het klinkt misschien macaber, maar we kunnen alleen een Amber Alert geven als we een goed lijken- ANNA PAULOWNA - In tegenstelling tot wat minister Ter Horst van Bin nenlandse Zaken maandag in de Tweede Kamer aankondigde, is er nog geen akkoord tussen de over heid en klokkenluider Paul Schaap. Dat heeft Schaap - die de veiligheid van de kernreactor in Petten aan de orde stelde - giste ren gezegd. Schaap zegt sinds enige tijd in on derhandeling te zijn met het minis terie van Binnenlandse Zaken. Hij wil zijn kennis en ervaring inzet ten bij de ontwikkeling van een goede regeling voor klokkenlui ders. De gesprekken daarover lo pen nog. „De minister heeft voor haar beurt gesproken of is ver keerd geïnformeerd", zegt Schaap. Schaap bracht eind 2001 een zwart boek uit met misstanden in de 'vei ligheidscultuur' en de werkwijze in de Pettense Hoge Flux Reactor. Hij verloor daardoor zijn baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6