helemaal niet zo geheimzinnig 'Brede school is goedkoper' uw stijl Hulp voor Afghaanse scholen Prijs voor project ZSC Stichting stuurt twee containers met machines en apparatuur Participanten Oostburg doen klemmend beroep op raad Sluis. De vrijmetselarij: Een tip van de sluier Z PZC Woensdag 12 november 2008 [23 broeders werken aan een nieuw gi gantisch bouwwerk: een betere we reld. Een soort serviceclub, die mooie doelen nastreeft? Nee, ze ker niet. „Wij zijn broeders, die aan de mens zélf werken, in dienst van een betere wereld. Dat daaruit initiatieven kunnen voortvloeien, die ten voordele van de samenle ving zijn, is een logisch gevolg." De broeders zien zichzelf als een 'ruwe steen', die wordt bewerkt tot een bruikbare bouwsteen voor de samenleving. De loge in Spui komt wekelijks bij een. Tijdens die comparities wordt een 'normale' agenda afgewerkt, maar verzorgt één van de logele- den - l'Amitié telt er ruim dertig, onder wie ook enkele Vlamingen - een inleiding. Zo'n 'bouwstuk' heeft meestal raakvlakken met het ideaal van de Vrijmetsëlarij: een bewuster (en daardoor) beter mens worden. Een stukje bezin ning. De broeders bespreken de meest uiteenlopende onderwer pen, nemen kennis van eikaars standpunt, toetsen dat aan hun ei gen mening en verrijken zich daar mee. Felle discussies zijn taboe, res pect staat voorop. En vooral ook gelijkwaardigheid. Want rang en stand zijn niet van belang bij de Vrijmetselarij, zo wordt veelvuldig benadrukt. Enkele keren per jaar komen de broeders bijeen in hun Tempel. Ge kleed in smoking of rok, een schootsvel voorgebonden en wit gehandschoend (om de te verrich ten arbeid zuiver te houden) ge ven de broeders zich over aan een aantal rituelen. Dat kan gebeuren bij de opening van het seizoen, bij de inwijding van een nieuwe leer ling of de bevordering tot gezel en bij bijvoorbeeld een rouwplechtig- heid. Wat er achter de gesloten tempeldeuren gebeurt, blijft inder daad een mysterie. Want: „]e kunt er over vertellen, maar als je het zelf niet meemaakt, beleef je het ook heel anders. Dat gevoel kun je niet overbrengen, dat moet je on dergaan." ZUIDDORPE - De stichting School- Support4Afghanistan verstuurt de ze week twee containers vol ma chines en apparatuur naar Afgha nistan. De containers zijn bedoeld voor twee scholen in Kabul en be vatten onder meer draaibanken, boormachines en freesmachines. Volgens voorzitter John Langerak van de stichting gaat het al gauw om een bedrag van zo'n 80.000 eu ro per container. „Het geld hebben we het afgelopen jaar via fondsen werving bij elkaar gekregen." Zuid- dorpenaar Langerak is docent werktuigbouwkunde op het ROC in Terneuzen. Hij zamelt al jaren gereedschap, computers, techni sche boeken en overig lesmateriaal in voor Afghanistan. Ook brengt hij al enkele jaren leraren techniek de nieuwste snufjes en onderwijs methoden bij. Over vier tot zes we ken komen de containers in Afgha nistan aan. Langerak hoopt dat hij op dat moment ook in Afghanis tan is. „Om de machines op z'n plaats te zetten en mensen trai ning te geven." TERNEUZEN - Het uitwisselingspro ject Historical and Cultural links between Spain and the Netherlands van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) heeft de Europse prijs voor innovatieve vreemde talen projec ten gekregen. De prijs werd maan dag in Zwolle overhandigd door Prof. G. Westhof. In dit project werken de secties Engels, geschie denis, culturele kunstzinnige vor ming en informatica samen om de leerlingen te informeren over de Eerste Wereldoorlog en de Spaan se burgeroorlog. door Frank van Cooten OOSTBURG - De participanten in de te bouwen brede school in Oostburg spraken zich tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst nog eens" duidelijk uit voor de bouw van deze school in de Een- hoornstad. „Er zal een centrale, goed toegeruste accommodatie ontstaan waar de bewoners van de gemeente de komende decennia van zeven tot zeven met hun kin deren terecht kunnen." Öf die brede school er ook echt komt, is zeer onzeker. In mei nam de gemeenteraad een motie aan waarin de bouw werd afgewezen. En dat doet zeer bij de Stichting Kinderopvang, de Stichting Peuter speelzalen, de Zeeuwse Muziek school, Stichting Welzijn en Stich ting Confessioneel Basisonderwijs West Zeeuws-Vlaanderen. In de begroting 2009 is alleen de bouw van een nieuwe Sint Bavo- school opgenomen en wat aanpas singen aan de overige twee basis scholen. „Vele jaren wekte de gemeente de verwachting dat er een brede school zou komen", stellen de par ticipanten in een brief aan de raad. Ze verwijzen naar vele bijeenkom sten, voorgezeten door de gemeen te Sluis, naar gesprekken met de ar chitect en de stedenbouwkundige en naar een voorlichtingsbijeen- 'Gemeente wekte jarenlang de verwachting dat die brede school er zou komen' komst in 2006. De participanten wijzen ook op provinciale en landelijke nota's zo als Onverkende paden en Een rijk programma voor ieder kind waarin opgenomen staat dat een goed uit geruste voorziening voor de jeugd het streven moet zijn. Maar Woongoed, de financierder van deze voorziening, moest haar investering na de afwijzende mo tie in de gemeenteraad elders gaan plegen. Directeur Kees Reinhoudt doet dat echter niet, omdat met het gemeentebestuur duidelijke af spraken zijn gemaakt. Brede scho len in Breskens en Oostburg. De bouw van een brede school is volgens de participanten voor de gemeente goedkoper dan alleen de bouw van een nieuwe Sint Bavo. Woongoed betaalt daar immers niet aan mee. De participanten in de brede school roepen het college en de ge meenteraad daarom op om de bre de school, met steun van Woon goed, alsnog te realiseren. „De ge meente Sluis realiseert dan voor haar bewoners meer dan alleen de bouw van een nieuwe Sint Bavo- school." De vveKeaisï^"mteTv^ftj^ig^b'gu bvtvver •woaf /dhiiev.earn'ensre'enirev.en'tiewr titv*stee;. is j De vrijmetselarij is een liberale filosofische broederschap, gebaseerd op de oude gildestructuur van graden zoals leerling, gezel en meester. De loge (synoniem voor vrijmetselarij) streeft naar geestelijke verheffing en onderlinge waardering en hulp. De beweging is vermoedelijk ontstaan in de vijftiende eeuw in Schotland en Engeland. Alles in de tempels (werkplaats) heeft een symbolische waarde: de lichte en donkere vlakken van de vloer staan bijvoorbeeld voor goed en kwaad. L'Astre de Passer en Winkelhaak vormen het symbool voor de vrijmetselarij. De passer staat voor de geest, de winkelhaak voor de stof. De letter C kan worden opgevat als God, Grote Geometer (degene die de aarde volgens meetkundige principes ordent) of Gnosis (zelfkennis, inzicht en innerlijk weten) e.d. De ligging van de passer toont de graad waarin men werkt. Leerling: Passer ligt onder winkelhaak. De geest is nog verborgen in de stof. Gezel: Passer met één been V y onder winkelhaak. De geest krijgt macht over de stof. Meester: Passer ligt op de y winkelhaak. De geest regeert over de stof Wie vrijmetselaar wil worden, meldt zich aan bij een loge. Toelating duurt dan één jaar, waarin ge sprekken plaatsvinden met meestervrijmet- selaars. Deze beslissen over toelating. Toelating geschiedt door middel van een inwijding. De loges zijn autonome verenigingen in de zin der wet, met notarieel vastgelegde statuten en reglementen. Zij komen in het algemeen wekelijks of tweewekelijks bijeen. Onder 'loge' wordt ook de fysieke ruimte verstaan waarin vrijmetselaars bijeenkomen. De Nederlandse vrijmetselarij telt 6000 leden, verenigd in 140 loges; gemiddeld heeft een loge dus ruim 40 leden. Middelburg Goes La Compagnie Durable'*!" Oosten L'Amitié sans Fin Blijft het allemaal een beetje onduidelijk? Niet getreurd, de vrijmetselarij zelf vindt dat de unieke belevenis van het vrijmetselaar zijn onbegrijpelijk is voor buitenstaanders, en daarom altijd geheimzinnig zal zijn. PZC Willem Adriaansens bron vrijmetselarij.nl en wikipedia foto Robin Utrecht Dus, zoekt u modem design? Italiaans? Ofjwst'meer de natuurlijke materialen in More than Classic? Houdt ujuist c\\\X 4-0^ van de warme klassieker? Interieur Paauweis erin thuis: uw stijl...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67