Zeeuws-Vlaamse aanpak 'pilspubers' Vrijmetselarij Ondernemers vrezen verpaupering van Sluis Opnieuw medewerker Pleidooi voor Tragel op non-actief wegens intimidatie m t n een blusboot CDA neemt in drie gemeenten initiatief tot gezamenlijk beleid. Pollepelincident in 2007 stond niet op zichzelf bij zorgstichting Tragel. Loge in Spui rekent tijdens open dag af met vreemde vooroordelen. Bijgeloof Dringend beroep op gemeenteraad om korting te schrappen. 22 Woensdag 12 november 2008 PZC door Harold de Puysseleijr HULST - De CDA-fracties in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten ne men het initiatief tot gezamenlijk beleid om drankmisbruik onder jongeren tegen te gaan. „Wij hebben signalen dat het alco holgebruik onder de jeugd alarme rende vormen aanneemt", zegt het Hulster CDA-gemeenteraads- lid Jos van Eek. „Alcohol veroor zaakt steeds meer schade bij jonge ren." Daarom benaderen de chris ten-democratische fracties in Hulst, Terneuzen en Sluis hun ge meenteraden met het verzoek om mee te werken aan een integrale aanpak. De gemeenteraad van Hulst schaar de zich in de commissie Samenle ving al achter het initiatief. „We willen samen met onze twee buur gemeenten een bijzondere com missievergadering houden rond dit thema", aldus Van Eek. „Op ba sis van de informatie uit deze avond kunnen we als raad dan de kaders geven waarbinnen beleid kan worden gemaakt." Elders in het land sloten gemeen ten al een convenant met minister van Binnenlandse Zaken Guusje ter Horst voor de aanpak van alco- holgebruik onder jongeren, de zo genaamde 'pilspubers', zoals direc teur Sandra Korthuis van de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten ze al betitelde. Regiobrede af spraken moeten 'alcoholtoerisme' tussen de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen voorkomen. Uit Zeeuws onderzoek naar het al coholgebruik van jongeren van veertien en vijftien jaar oud blijkt dat vooral de jeugd in Hulst proble- WJ Het CDA wil regionaal beleid om drankmisbruik onder jeugd tegen te gaan. Een gezamenlijke commissievergadering zou een mooie eerste stap zijn. matisch alcoholgedrag vertoont. Op de vraag of ze de afgelopen vier weken alcohol hebben gedron ken, antwoordt 74 procent van de jongeren bevestigend. In Sluis is dat percentage met 69 gelijk aan het landelijk gemiddelde. De Ter- neuzense jeugd scoort met 65 pro cent gelijk aan het Zeeuwse gemid delde. In Hulst bezondigen ook meer jon geren (54 procent) zich aan het zo genaamde binge drinking, het drin ken van meer dan vijf glazen alco hol kort na elkaar. Die cijfers liggen lager in Sluis (52 procent) en Terneuzen (43 pro cent), terwijl het Zeeuwse gemid delde met 45 procent ongeveer ge lijk is aan de landelijke trend. Het CDA wil dat de gemeentera den zich laten informeren door al le betrokken partijen, zoals bureau jeugdzorg, de GGD en de lokale horeca. „De eigen verantwoorde lijkheid van overheid, ouders, de tailhandel én horeca moet duide lijk zijn", vindt Van Eek. door Harold de Puysseleijr terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse zorgstichting voor verstandelijk ge handicapten Tragel stelde gisteren opnieuw een medewerker op non-actief Volgens Tragel maakte die zich schuldig aan onheuse beje gening van cliënten en het gedo gen daarvan. „De medewerker heeft over een langere periode een handelwijze toegepast waarbij sprake was van intimidatie en onnodige fysieke dwang", laat Petra Elbertsen na mens de directie van Tragel weten. Elbertsen zegt dat het bestuur van de zorgstichting altijd al het ver moeden had dat het zogeheten 'pollepelincident' in 2007 niet op zichzelf stond. Tragel ontsloeg toen twee werkneemsters op ver denking van mishandeling (met een pollepel) van een zwaar gehan dicapte vrouw. Op basis van recente signalen van medewerkers over misstanden in het verleden, deed de Raad van Be stuur opnieuw onderzoek. „De fei ten waarvoor de medewerker nu op non-actief is gesteld, speelden zich in het verleden af maar kwa men recent weer boven tafel", al dus Elbertsen. „De nu geconstateerde feiten zijn ontoelaatbaar. Cliënten en hun ver tegenwoordigers moeten er van op aan kunnen dat de veiligheid is ge garandeerd. De Raad van Bestuur en het management nemen de si tuatie uiterst serieus en hebben daarom de betrokken medewerker op non-actief gesteld", aldus El bertsen. Ze doet in verband met de bescher ming van de privacy van de mede werker in dit stadium verder geen mededelingen over de kwestie. De Inspectie voor de Gezondheids zorg is door Tragel geïnformeerd. Ook de vertegenwoordigers van de cliënten die (vermoedelijk) slacht offer zijn geweest, zijn op de hoog te gesteld van de situatie. Zorgstichting voor verstandelijk gehandicapten Tragel zette net als in 2007 een medewerker op non-actief wegens intimidatie en fysieke dwang van cliënten. door Wout Bareman SPUI - Ooit kwamen ze bijeen in het simpele bovenzaaltje van lunchroom Van Assche in de Noordstraat in Terneuzen. Sinds 1974 echter beschikt vrijmetselaars loge l'Amitié sans Fins over een ei gen fraai gebouw, het oude kerkje van Spui, in 1974 aangekocht voor 40.000 gulden en door de eigen leerlingen, gezellen en meesters op geknapt. Wat kun je anders ver wachten van vrijmetselaars. Zes jaar geleden onderging het logege- bouw een grote opknapbeurt. Sindsdien worden de gereedschap pen nog enkel gebruikt als de eeu wenoude symbolen van de broer- derschap. De Vrijmetselarij werd decennia lang gezien als een mysterieuze sekte, waarvoor de buitenstaander zeer op z'n hoede diende te zijn. Neem de waarschuwing van de schoonouders van de voormalige voorzitter (Achtbare Meester) Ton Boon uit Axel, toen die halverwe- 1^ Over vrijmetselarij bestaan nog allerlei misverstanden. Wie zelf eens poolshoogte wil nemen, kan zaterdag terecht tijdens een open dag in de loge in Spui. ge de jaren zeventig vertelde dat hij toetrad tot de vrijmetselaren. Ze hieven hun handen ten hemel en riepen uit: „Pas toch op jongen, je weet toch wel dat die Vrijmetse laars aan allerlei enge rituelen doen?! Dat ze eens in het jaar op het strand van Zandvoort één van hun leden doodmartelen!" Die tijd lijkt voorbij, al hebben be paalde bijeenkomsten van de loges nog wel een besloten (en daardoor mysterieus) karakter. Maar dat heeft andere redenen. Wie erin geïnteresseerd is - ook in alle mo gelijke andere aspecten van de Vrij metselarij - is zaterdag welkom tij dens de open dag in het logege- bouw in Spui. Van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags staan de deuren wijd open onder het motto 'Ontdek het mysterie van de Vrijmetselarij'. Dan zal blijken dat het allemaal helemaal niet zo mysterieus is. Even de historie. Vermoedelijk kwam de Vrijmetselarij voort uit veertiende-eeuwse bouwcorpora ties, die in Europa ontelbare kathe dralen bouwden. Een kleine groep geletterden gaf leiding aan een gro te schare ambachtslieden en kun stenaars. Als geheugensteun wer den symbolen gebruikt, die nu nog steeds worden gehanteerd: de hamer, de beitel, het schietlood, de waterpas en winkelhaak. Stuk voor stuk symbolen waarmee de door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet de mogelijkheid onder zoeken om een blusboot aan te schaffen, vindt de de gemeente raadsfractie van Top Gemeentebe langen. Zo'n boot moet stand-by liggen en binnen tien minuten na een alarmmelding kunnen uitva ren. Met eigen brandweerlieden of desnoods met ingehuurde men sen. In schriftelijke vragen zegt Giel van Boom het een gemis te vinden dat Terneuzen als grootste gemeente van Zeeland en vierde haven van Nederland geen blus boot op het kanaal van Gent-Ter- neuzen heeft. „Veel brandgevaarlij ke objecten zijn, bij bepaalde windrichtingen, moeilijk alleen vanaf de wal te bestrijden." Broeder Aernout de Bruyne bewerkt een ruwe steen in de tempel van de vrijmetselaarsloge La Compagnie Durable. foto Ruben Oreel ALMANAK Bijgeloof is iets van alle tijden en alle generaties. In de trein van Goes naar Vlissingen kletsen twee meiden erop los. Tot er ééntje na'ar buiten kijkt en roept, voor alle passagiers verstaan baar, 'hé, moet je daar kijken, wat een regenboog'. Ze aarzelt en voegt toe - nog net verstaanbaar - 'weetje dat een re Tip? redactie@pzc.nl genboog geluk brengt?'. Haar vriendin reageert eerst niet en dan afgemeten. 'Je weet toch ook wel datje dat niet mag zeggen, dat een regenboog geluk brengt, dan brengt die juist ongeluk'. De interci ty raast voort. Niks aan de hand. Tot bij Arnemuiden een hevig on weer losbarst. 'Zie je wel!', klinkt er door de trein. door Frank van Cooten SLUIS - Stichting Sluis Promotie en de Middenstandsvereniging Sluis doen een beroep op de gemeente raad om de aangekondigde bezui nigingen op de ondersteuning van activiteiten in Sluis niet door te voeren. Het gaat om een verlaging van 69.000 euro naar 46.000 euro. „Dit zal leiden tot een daling van activi teiten en derhalve tot verlaging van aantrekkelijkheid, omzetten, inkomsten en werkgelegenheid", stellen Hans Enkelaar van Sluis Promotie en Chris Langenberg van de middenstandsvereniging in een brief aan de gemeenteraad. „Dan wordt begonnen aan een spi raal naar omlaag die alleen leidt tot verpaupering en armoede." Beide organisaties verzoeken de raad daarom de kortingen niet door te voeren maar juist te vergro ten. „Als het druppelt in Sluis, dan regent het in West-Zeeuws-Vlaan- deren." Om de raad te overtuigen van alle inspanningen die al door onderne mers worden gedaan om Sluis op de kaart te houden, is bij de brief een lijst van alle activiteiten ge voegd. Zoals de avondmarkten en een groot aantal bijzondere week enden zoals het mosselweekend, Sluise ondernemers schrappen activiteiten als de raad bezuinigt op het budget. Dit leidt volgens de plaatselijke ondernemers tot verarming in de hele regio. een oldtimerrit, een zwinsteden- loop en de lange baan zwemwed strijden. Ook vermeld zijn de her denking van bijzondere gebeurte nissen, het laten vervaardigen van typische Sluise producten, het in stellen en hebben van een Sluis Help Service en het Binnenstads- management. Beide organisaties wijzen de raad erop dat Sluis de afgelopen jaren al heel wat bezuinigingen voor de kiezen kreeg. Zo is het jaarbudget voor Sluis dit jaar al verlaagd van zestigduizend naar vijftienduizend euro en werd de afgelopen jaren een forse stijging doorgevoerd van de tarieven voor onder meer ver gunningen en precariorechten. „Al leen al de kosten van de avond- markten zijn verhoogd van zeshon derd naar ruim twaalfduizend eu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66