Voor de zekerheid. ^iGr^ssfiö Fiat van donor blijft nodig Levenslang geëist voor misdaden in Rwanda Discussie rond lading duurzame palmolie i Irritatie over rood licht als er geen ander verkeer is Voorstel dat iedereen zonder bezwaar donor is, verworpen. PZC Woensdag 12 november 2008 5 DEN HAAG - Mensen moeten toe stemming blijven geven voor orgaandonatie. De Tweede Kamer verwierp gisteren een voorstel dat iedereen die geen bezwaar aante kent orgaandonor is. In eerdere debatten was al duide lijk geworden dat er in de Kamer geen meerderheid bestond voor het zogeheten Automatisch Donor registratiesysteem (ADR). In een hoofdelijke stemming verwierp de Kamer een voorstel van de SP. Dit kreeg slechts steun van 35 Kamerle den. Alleen SP, GroenLinks en D66 pleitten in eerdere debatten voor een systeem waarbij iedereen do nor is die geen bezwaar maakt. Dat zou veel meer donoren opleve ren dan het het huidige systeem. Er bestaat al jaren een groot tekort aan donororganen. Minister Ab Klink (Volksgezond heid) vindt dat altijd toestemming nodig is voor orgaandonaties. Is het niet van de donor zelf dan wel van zijn nabestaanden. Nabestaan den wil de minister een nadrukke lijkere rol geven. Het registratiefor mulier voor orgaandonatie krijgt dan de extra optie: ja, ik wil org aandonor zijn, mits mijn nabe staanden instemmen. Maar ook hiervoor is in de Kamer geen meerderheid te vinden. De minister laat nu uitzoeken hoeveel extra donororganen zijn voorstel zal opleveren. Ook laat hij kijken naar het idee van CDA en PvdA om weer een donorkaart in te voeren. Daarop kan iedereen zijn keuze voor dona tie aangeven. De partijen denken dat dit meer donororganen kan op leveren dan een centraal registratie systeem. Klink heeft ook beloofd een voor stel van de PvdA te laten onder zoek om het vastleggen van een keuze te verplichten. DEN HAAG - Tegen een 40-jarige in Nederland verblijvende Rwandees is een levenslange straf geëist voor onder meer het afslachten en ver krachten van Tutsi's in het voor jaar van 1994. Officier van justitie Hester van Bruggen legde die eis gisteren op tafel bij de rechtbank in Den Haag. De misdrijven die hij volgens justitie heeft begaan, vonden plaats tijdens de gewelds explosie van dat jaar in het Afri kaanse land. In honderd dagen slachtten Hutu's ongeveer 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's af Volgens de aanklaagster spreekt uit zijn daden 'minachting voor menselijke waarden en een schok kend sadisme'. Het Openbaar Ministerie (OM) be schuldigt hem er onder meer van dat hij in april 1994 heeft deelgeno men aan een massale aanval op een groep van duizenden Tut- si-vluchtelingen in een kerkelijk complex. Hij zou mensen hebben beschoten, hij zou vrouwen heb ben verkracht en hen de keel heb ben doorgesneden. De man wist Nederland te berei ken. In 1998 vroeg hij hier asiel aan. De immigratie- en naturalisa tiedienst (IND) wees het verzoek af omdat het vermoeden bestond dat hij betrokken was geweest bij oorlogsmisdaden. Een onderzoek van de recherche bevestigde dit. In 2006 werd de destijds in Hilver sum woonachtige man in Amster dam opgepakt. Sindsdien zit hij in de Scheveningse gevangenis. De Haagse rechters zullen hun oor deel waarschijnlijk pas begin 2009 bekend maken. Voor de Staat der Nederlanden is de zaak van princi pieel belang. Met het proces moet blijken dat Nederland geen schuil plaats is voor verdachten van oor logsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid of genocide. DEN HAAG - Weggebruikers ergeren zich vaak aan verkeerslichten. De irritaties ontstaan door de lange wachttijd (vooral in de nacht) en een rood verkeerslicht terwijl er geen ander verkeer is. Met stoplich ten die te kort op groen staan zijn automobilisten ook niet blij. Dat bleek gisteren uit een enquête van de ANWB onder ruim 750 le den. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat verkeerslichten die te lang op rood staan onveilig rijgedrag uitlokken. De ondervraagden spre ken over door rood rijden, extra gas geven, langzamer rijden of een omweg maken via een sluiproute om een verkeerslicht te omzeilen. Ook fietsers zijn niet blij met lang wachten voor een rood licht. Ze klagen dat ze maar kort tijd heb ben om over te steken. ROTTERDAM - De eerste lading duurzame palmolie is nog onder weg naar Rotterdam, maar over de duurzaamheid ervan zijn gisteren vragen gerezen. Volgens Green peace deugt het verleende certifi caat duurzaam niet, omdat een van de producenten de zaken in Maleisië op orde heeft, maar in In donesië nog kwetsbare veenbos- sen zou kappen. „Als blijkt dat er mazen in het net zitten, moeten we die als de wiede weerga dichten", stelt )ohan Ver burg van Oxfam International, een van de organisaties die is vertegen woordigd in RSPO, de Ronde Ta fel voor Duurzame Palmolie. Het bedrijfsleven en hulporganisa ties werken samen in de ronde ta fel om palmolie op een voor mens en milieu verantwoorde manier te vervaardigen. Nu nog maken grote stukken oerbos en akkers plaats voor plantages om zo de productie van palmolie mogelijk te maken. Behalve Greenpeace denken ook Natuur en Milieu, Milieudefensie en Wetlands International dat het nog wel wat duurzamer kan. Het Wereld Natuur Fonds vindt dat de gehele bedrijfsvoering van palm olieproducenten goed moet wor den doorgenomen om uit te vin den wat er klopt van de bewerin gen van Greenpeace, voordat er een feestje kan worden gevierd. Vijftig ton van de eerste 500 ton duurzame palmolie is voor Unile ver. Het duurzame deel gaat overi gens mee in de gewone bulk palm olie en wordt niet apart verwerkt tot bijvoorbeeld duurzame marga rine, ijs, lippenstift of wasmidde len. In 2012 bekijkt het concern of dat wel mogelijk is als er veel meer ladingen palmolie volledig traceer baar zijn. Een actievoerder van Greenpeace (met gele helm) wordt aangehouden in de haven van Dumai, Indonesië. De man had zich vastgeketend aan de ankerket ting van de tanker Gran Couva, die geladen was met 27.000 ton palmolie met als bestemming Rotterdam. foto AP/Greenpeace U wilt zeker weten dat u komt waar u moet zijn? Eurocare is de 24-uurs mobiliteitsgarantie van Toyota. Hiermee arriveert u altijd op uw plaats van bestemming. Door heel Europa. U ontvangt Eurocare nu gratis met elke onderhoudsbeurt bij uw Toyota dealer. TOYOTA I Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl Kijk voor de zekerheid ook op www.toyota.nl en ervaar welke service Toyota u nog meer biedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5