'Zonder hen waren we niet bevrijd' 'Zoiets doe je gewoon' nen 'Wel een beetje saai, maar voor goed doel' Meer drugstoeristen Gespreksgroep nabestaanden zelfdoding Graszode biedt ruimte voor zorg en spelen Genieten van het beste woonwinkelconcept van Nederland: kom deze week toosten met champagne. bin www.binnenuit.nl uit Middelburgse zorgt al vanaf haar vijftiende voor graf van piloot. Leerlingen van het Pontes College in actie voor Cambodja. Lokale partij vraagt burgemeester te breken met het gedoogbeleid. 'Helden zonder grote verhalen' worden in het zonnetje gezet. S PZC Woensdag 12 november 2008 25 door Emile Calon VLISSINGEN - Nora van der Schaaf is ontroerd als ze ziet dat op de grafsteen van de joods-Australi sche RAF-piloot A.E. Horne wat 'verse' kiezelstenen liggen. „Ik ben dus niet de enige. Er komen nog anderen naar hier om stil te staan bij wat deze mannen hebben ge daan." Met deze mannen doelt ze op de gesneuvelde geallieerde militairen uit de Tweede Wereldoorlog die op de Noorderbegraafplaats in Vlis- singen liggen. De 77-jarige Middel burgse zorgt al sinds haar vijftien de voor de buurman van Horne, voor H.D.R.L. Campbell. Als HBS-leerlinge adopteerde ze in 1946 Campbell en hield ze contact met zijn familie in Canada. Camp bell was gezagvoerder van een zwa re bommenwerper, een Handley Page Halifax van het Canadese 408 Squadron. Hij steeg samen met Horne en vijf andere bemannings leden op 13 mei 1943 op van de En gelse basis Leeming om doelen bij het Duitse Bochum te bombarde ren. Tijdens de terugvlucht werd de bommenwerper boven de Noordzee, voor de Zeeuwse kust, neergeschoten door een Duitse nachtjager. Vier van de beman ningsleden kwamen daarbij om het leven. Drie konden uit het vliegtuig komen, werden gevan gen genomen en overleefden de oorlog. Van der Schaaf vindt het niet zo bijzonder wat zij doet. Zij wijst naar de graven en zegt dat die mannen die daar liggen iets bij zonders hebben gedaan.. „Zonder m Stichting Wings for Victory eert Middelburgse Nora van der Schaaf met bloemen omdat zij al tijden het graf van een gesneuvel de geallieerde piloot verzorgt. hen waren we nooit bevrijd." Haar regelmatige bezoekjes aan de Noor derbegraafplaats moeten volgens haar dan ook niet gezien worden als iets buitengewoons. De Stich ting Wings for Victory denkt daar echter anders over. Martien van Dijk van deze stichting was giste ren speciaal naar de begraafplaats gekomen om haar te bedanken en een mooie bos bloemen te geven. Bloemen die zij vervolgens weer op het graf van 'haar' piloot legt. Want hij heeft die bloemenhulde meer verdiend, vindt ze. Hij meld de zich al in 1939 als vrijwilliger bij de RAF en klom in vier jaar op tot squadronleider. Van der Schaaf heeft nog een fo tootje van hem toen hij in '42 even terug was in Canada tijdens een verlofperiode. Een foto van een lange en slanke jongeman die lachend kijkt naar de lens van de fotograaf. Van der Schaaf kijkt nog eens goed en zegt zacht: „Kijk toch eens, wat een knappe man." GOES - Twee vliegen in één klap slaan is altijd beter dan één. Dat be seffen ze op het Goese Lyceum lo catie Bergweg ook. Leerlingen me taalbewerking maken zogenoem de banieren, een soort metalen houders voor vlaggetjes. De banie ren zijn voor stichting Sawasdee, een Zeeuwse hulporganisatie voor Cambodja. De stichting is bezig met een wijn actie. „Voor zeven euro vijftig koop je een fles wijn, daarvan gaat twee vijftig naar Cambodja. Het geld wordt gebruikt om scholen te bouwen en te onderhouden", zegt Arno de Jager, die de wijnactie ROOSENDAAL - Voor nabestaanden van mensen die zichzelf om het le ven brachten, begint GGZ Weste lijk Noord-Brabant binnenkort een gespreksgroep. Ook nabestaan den uit Zeeland kunnen eraan deelnemen. De gespreksgroep komt in Roosendaal samen. Zelfdo ding is een gevoelig onderwerp. Zowel nabestaanden als hun direc te omgeving hebben er moeite mee om erover te praten. In de ge spreksgroep komen onderwerpen aan 'bod als 'het zoeken naar ver klaringen, machteloosheid, ervarin gen met hulpverlenende instanties en reacties'. Vóór deelname is er een kennismakingsgesprek. Infor matie via 0164-289191. coördineert. De vlaggetjes komen uiteindelijk op de tafels van veer tig Zeeuwse restaurants te staan, om de wijn aan te prijzen. „We za gen de banieren op internet, maar daar kosten ze 17,50 euro per stuk. Nu maken de leerlingen ze tegen materiaalkosten, één euro per stuk. En die jongens hier leren weer een hoop", zegt De Jager. Leerlingen Maarten Tanis en Ro land Sooijs hebben het er druk mee. „We zitten nu op de helft", zegt Maarten. De twee hebben spe ciaal voor dit project een compu terprogramma geschreven om de machines te laten werken. Is dat niet saai, de hele dag bij zo'n appa raat staan? Roland: „Ja, het wordt na verloop van tijd wel wat geest dodend, maar het is voor het goe de doel, dat maakt het weer leuk." GRASZODE - Cliënten van zorgin stelling Zuidwester in Goes krijgen volop de ruimte in Graszode, een buurtschap onder de rook van Le- wedorp. Melanie Rooze begint er met haar man Arjen zorgboerderij De Hosvazze, naar de Zeeuwse be naming van Graszode. Het was al jaren hun droom. Melanie en Ar jen kunnen die nu verwezenlijken op een voormalige plantenkweke- rij en theeschenkerij aan de Oude Zandweg. De Hosvazze is met 2,8 hectare groot genoeg om er iets moois van te maken, met kleinvee, een theeschenkerij en over twee, drie jaar een speeltuin voor gehan dicapte en niet-gehandicapte kin deren. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlis- singen (LPV) ziet meer en meer Franse en Belgische drugstoeristen in Vlissingen. Fractievoorzitter Wim Hirdes vreest dat die toena me leidt tot meer overlast voor de bewoners van de binnenstad. Hirdes voorziet nog meer drugstoe risten en overlast als de coffees hops in Middelburg, Bergen op Zoom en Roosendaal binnenkort daadwerkelijk hun deuren moeten sluiten. Via schriftelijke vragen aan burge meester Wim Dijkstra wil Hirdes weten of het niet verstandiger is om samen met de andere Zeeuw se steden een gezamenlijk drugsbe leid te voeren. De voorman van de LPV-fractie vraagt zich verder af of het huidige beleid van de gemeente ervoor kan zorgen dat overlast beperkt blijft. Om die reden wil hij ook we ten of de burgemeester van Vlissin gen bereid is te breken met het ge doogbeleid. Want daardoor kan hij volgens Hirdes een krachtig sig naal afgeven naar de andere over heden en tevens Vlissingen behoe den voor de verdere overlast die volgens hem samenhangt met de handel in softdrugs. THOLEN - Sylvia van der Meijden uit Giessenburg zal het ritje dat ze in februari 2007 over Tholen maak te niet snel vergeten. Opeens lag ze met haar auto in de sloot, op z'n kop nog wel. „Ik wist dat ik niet lang meer zou leven als ik niet gered zou worden", vertelde ze gis teren. „Maar toen voelde ik een hand. Dat moment heeft heel veel voor me betekend." Het was de hand van Filip Bogert uit Poortvliet, die heel kort daarna hulp kreeg van Bert Potappel en Peter Scherpenisse uit Sint-Anna- land. De drie redders werden giste ren in het zonnetje gezet door bur gemeester Willem Nuis. Hij had de drie helden even daarvoor ge sproken, maar die haalden hun 'In deze tijd is het toch best bijzonder dat vreemden zoiets voor je doen' schouders op, zo constateerde hij. „Deze mannen vinden het heel normaal wat ze hebben gedaan. Zoiets doe je gewoon. Het zijn hel den zonder grote verhalen, en dat is eigenlijk wel mooi." Sylvia van der Meijden stelde nog eens hoe veel de drie mannen voor haar be tekenen. Heel veel dus. „Jullie ver dienen dit", sprak ze richting de mannen die haar en haar hond uit de auto haalden. „In deze tijd is het toch best bijzonder dat vreem den zoiets voor je doen. Ik ben zelf jammer genoeg anders opge voed. Zo van: vreemde mensen zijn maar lastpakken. Door deze gebeurtenis ben ik daar echt an ders tegenaan gaan kijken." Het drietal kreeg een medaille, een oor konde en een kunstwerk met het gemeentejauis van Tholen erop. Nora van der Schaaf verzorgt sinds haar vijftiende het graf van een gesneuvelde piloot. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59