Binnenland Meer Polen in het land door crisis Piercing en hoofddoek taboe voor agenten Meester en juf krijgen meer loon Van 14 november t/m 5 december. 4 I Woensdag 12 november 2008 PZC Nieuwe cao moet vak van leraar aantrekkelijker maken. gratis Bloedsuikertest in uw apotheek Kijk op weetjewaarde.nl voor de apotheek bij u in de buurt. Liever Nederland dan Engeland door betere wisselkoers euro. Minister Ter Horst wil ook zichtbare tatoeages verbieden. Norovirus weg uit GCZ-locatie Etten-Leur Voor het eerst sinds 2000 meer baby's Meer geld naar grote steden voor jeugdzorg Operatiekamers Emmeloord gaan open Honderden meldingen giftige wapenreiniger Kluizenkraker actief in kerken en theater DEN HAAG - Leraren in het basison derwijs gaan meer geld verdienen. Dat zijn de PO-Raad, Werkgevers vereniging Primair Onderwijs en de leraren gisteren overeengeko men in de nieuwe cao. Zij hopen dat het lerarenvak hierdoor aan trekkelijker wordt en het tekort aan leraren zal verminderen. Vanaf volgend jaar worden de sala risschalen korter waardoor mees ters en juffen sneller kunnen door groeien naar een hogere salaris schaal. Ook kan een docent meer geld verdienen wanneer hij of zij .naast het lesgeven helpt met na schoolse activiteiten of actief is in een schoolcommissie. Nu is het salaris van leraren vooral gebaseerd op het aantal jaren dat hij of zij voor de klas staat. Omdat de schoolbesturen zelf mogen be palen welke activiteiten voor de docent meer geld opleveren, is het nog onbekend hoeveel geld de ge middelde leraar erop vooruitgaat. Ook adjunct-directeuren krijgen er meer geld bij. Daarnaast moet een landelijk beleid er vanaf t januari 2010 voor zorgen dat oudere lera ren langer kunnen blijven door werken. Het cao-akkoord is een uit werking van afspraken die in juli werden gemaakt in het Convenant LeerKracht. De PO-Raad is tevreden dat deze nu daadwerkelijk zijn vastgelegd. „Het onderwijs krijgt nu echt een betere toekomst. Goede leraren hoeven niet meer vanwege het geld weg te lopen." weetjewaarde.nl PETER NSTRAATEN door Marloes de Koning DEN HAAG - Door de kredietcrisis komen meer Polen naar Neder land. Een deel van de Polen die in Engeland, Ierland of IJsland hun baan verliezen, probeert in Neder land aan de slag te komen. „Nederland is het afgelopen jaar al leen maar aantrekkelijker gewor den voor Polen", zegt Frank van Gooi, directeur van uitzendbureau Otto Work Force, dat dagelijks 3300 arbeidsmigranten uit onder meer Polen, Slowakije en Tsjechië in Nederland aan het werk heeft. Een salaris in euro's is het afgelo pen jaar door wisselkoersschom melingen ongeveer vijftien pro cent meer waard geworden in Uitbetaling in Engelse ponden is erg ongunstig voor Polen die geld naar huis willen sturen. Ze kiezen daarom nu liever voor Ne derland en Scandinavië. Poolse zloty's. Het omgekeerde geldt voor Groot-Brittannië, dat niet meedoet in de euro en mede daardoor harder wordt getroffen in de kredietcrisis. Uitbetaling in Engelse ponden is sinds de kredietcrisis étg ongun stig voor Polen die geld naar huis willen sturen. Ze vertrekken dan ook met duizenden tegelijk uit En geland en kiezen voor werk in Ne derland of Scandinavië, signaleert Van Gooi. „Wij merken nu aan de scores op de taaltesten die we afnemen dat veel mensen eerst in Engeland heb ben gewerkt. De afgelopen twee maanden is die score dubbel zo hoog. Dat is gunstig." Ook uitzendbureau BN Polen krijgt veel telefoontjes van Polen uit Ierland en Engeland die in Ne derland aan de slag willen. Directeur Peter Broekmeulen kan •ze tijdelijk niet aan werk helpen omdat de opdrachten op scheeps werven tegenvallen, maar is niet somber. „Dat werk komt wel weer een keer los. Er is nog steeds schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt/Ver moedelijk worden werknemers uit de nieuwe EU-landen wel relatief hard getroffen, doordat in de bouwsector projecten worden uit gesteld of afgeblazen. Polen in Nederland Het aantal Poolse immigranten in Nederland neemt ondanks de eco nomische crisis nog niet af. Aantal geregistreerde immigranten met Polen als geboorteland 12.000 - 10.790 (tot en met september) 1995 2000 2005 2006 2007 2008 infographic: GPD bron: CBS DEN HAAG - Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken vindt dat politieagenten geen pier cings, oorbellen of hoofddoekje meer mogen dragen. Ook mogen ze geen zichtbare tatoeages heb ben. Het kabinet bespreekt dit voorstel vrijdag. De politie moet volgens Ter Horst onpartijdig en neutraal overko men en gezag uitstralen. Ook moe ten agenten hun werk veilig kun nen doen. Sommige sieraden kun nen daarbij gevaarlijk in de weg zit ten, bijvoorbeeld als het tot een ge vecht komt. Behalve hoofddoekjes zijn andere religieuze symbolen zoals keppel tjes en kruisjes voortaan ook ta boe als het aan Ter Horst ligt. Een meerderheid in de Tweede Ka mer gaf vorig jaar al aan dat agen ten met hoofddoekjes onwenselijk zijn. Minister Ter Horst werkte toen al aan nieuwe kledingvoorschriften voor de politie. Ze had daartoe de Commissie Ge lijke Behandeling om advies ge vraagd. Die oordeelde dat het dra gen van hoofddoekjes en keppel tjes alleen mag worden verboden als daar sterke argumenten voor zijn. Ter Horst meent die nu te hebben (neutraliteit, gezag, veilig heid). \wecr kt V &<S ETTEN-LEUR - Het norovirus dat sinds begin oktober de GGZ-loca- tie 't Hooghuys in Etten-Leur in zijn greep hield, is succesvol bestre den. Vier oudere patiënten zijn destijds overleden aan het virus dat met de patiënten meekwam na een bezoek aan Lourdes. Een grote groep patiënten en medewer kers werd ziek. Het norovirus is een ernstige vorm van buikgriep. DEN HAAG - In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 140.000 kinderen geboren, bijna 3000 meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht dat de ze groei de rest van het jaar aan houdt. Een stijging is sinds 2000 niet meer voorgekomen. In de eer ste negen maanden zijn er ook 3000 meer huwelijken gesloten dan in dezelfde periode vorig jaar. DEN HAAG - Minister André Rou- voet voor Jeugd en Gezin wil de grote steden tegemoetkomen bij het wegwerken van de wachtlijs ten in de jeugdzorg. Amsterdam, Rotterdam en Haaglanden krijgen zes miljoen extra. De steden moes ten zelf 16 miljoen in de jeugdzorg steken, maar wilden niet verder gaan dan zes miljoen. De minister legt er nu zes miljoen extra bij. LELYSTAD - De drie operatiekamers (ok's) van de locatie Emmeloord van de IJsselmeerziekenhuizen ko men maandag weer in gebruik. De Inspectie voor de Gezondheids zorg heeft de operatiekamers goed gekeurd. De ok's werden in sep tember gesloten, omdat de lucht-" kwaliteit er niet goed was. Twee noodoperatiekamers, die zijn neer gezet bij de Lelystadse vestiging worden deze week gekeurd. DEN HAAG - Defensie heeft in een maand tijd ruim vijfhonderd mel dingen binnengekregen van (oud-)medewerkers over wapenrei niger PX-10 met het kankerverwek kende benzeen. Van hen hebben 27 personen aangegeven dat zij ern stige medische klachten hebben. PX-10 werd vooral in de jaren ze ventig en tachtig gebruikt en is sinds 1995 helemaal verboden. SCHINVELD - Een 68-jarige man uit het Limburgse Schinveld is giste ren samen met zijn 63-jarige vrouw opgepakt op verdenking van kluiskraken in drie kerken in Brabant, een tandartsenpraktijk en een theater in Limburg. Bij de inbraken zijn explosieven ge bruikt. In hun woning werden on der anderen contant geld en explo sieven aangetroffen. De twee zit ten nog vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4