Klaas Puul, weldoener van Volendam Trainer, psycholoog en vader Atletiekunie legt lat hoger voor Londen 2012 Met IJsselmeer, Ajax en AZ als achterland geen bestaansrecht. Veldrijden behoudt steun van NOCNSF Jan Ullrich voor de rechter gedaagd Drie Zeeuwse voetbaltrainers actief op de Molukken 34 1 Woensdag 12 november 2008 pzc Klaas Puul is één van de grote sponsors van Volendam, hier de tegenstander van PSV (links Marijn Sterk, rechts Danko Lazovic). foto Toussaint Kluiters/ANP door Thomas Rijsman volendam - Klaas Puul (6o) brengt garnalen en al het andere dat uit de zee komt in Europa op de markt. Het bedrag dat hij jaar lijks aan Volendam overmaakt, staat in geen verhouding tot de maximaal twaalf miljoen euro waarmee Aegon ieder seizoen Ajax sponsort. Toch is een shirt sponsor als Puul onmisbaar voor Volendam, dat met de kleinste be groting van de eredivisie werkt. Het huis van Puul in Volendam is makkelijk te herkennen aan de groene dakpannen. En de gouden garnaal boven op de schoorsteen pijp. Tot voor kort droeg Puul ook een gouden garnaal om zijn nek. Eentje met gouden sprieten zelfs, gemaakt door een mannetje uit Urk. „Ik zei tegen hem: dit is de enige die je zo maakt. Alle andere gouden garnalen die je vanaf nu maakt, geef je zilveren sprieten. Hij heeft zich aan zijn woord ge houden." De ketting ligt nu veilig opgebor gen. „Het werd een beetje kinder achtig", zegt Puul, die niet wil zeg gen met hoeveel geld hij Volen dam jaarlijks sponsort. „Toen we naar de eredivisie pro moveerden, ging het bedrag om hoog. Als we er weer uitvliegen, gaat het weer omlaag. Zo simpel is het. Voor de bekerwedstrijd van vanavond tegen Ajax heb ik wel extra reclameborden ingekocht. Als ze dat vragen, mag je geen nee zeggen." Als jongen van achttien huurde Puul in Volendam een garagebox van drie bij vier meter. Daar ver nieuwegein - Het veldrijden zal de komende twee jaar alsnog worden ondersteund door NOCNSF. Dat is de uitkomst van overleg tussen KNWU-voorzitter Marcel Wintels en Erica Terpstra, voorzitter van de sportkoepel. Op grond van nieuwe richtlijnen zou het veldrijden de topsportsta- tus verliezen omdat bij het afgelo pen WK vertegenwoordigers van slechts 21 landen deelnamen. NOCNSF gaat de eis verhogen naar 24. Wintels beriep zich op het juridische begrip hardheid sclausule, waarop een beroep kan worden gedaan als de gevolgen van een regel onredelijk zijn. dusseldorf - Oud-wielrenner Jan Ullrich wordt geacht zich vandaag voor de rechtbank van Düsseldorf te melden. Ullrich is in een juridi sche strijd verwikkeld met Günther Dahms, ooit baas van Team Coast waarvoor Ullrich in 2003 vier maanden reed. Dahms stelt dat Ullrich in die tijd verbo den middelen gebruikte en wei gert het grootste deel van het nog verschuldigde salaris uit te keren. Ullrich werd in juni 2002 betrapt op het gebruik van amfetaminen en stapte in januari 2003 over van Team Telekom naar Team Coast. handelde hij garnalen. Nu is hij zestig en groothandelaar in zeeban ket. Hij heeft vierduizend werkne mers in dienst, een jaaromzet van 150 miljoen en vestigingen in De nemarken, Duitsland, België en Marokko. Puul zit er nu warmpjes bij in zijn aanbouwserre waar de kussens van het meubilair oranje zijn ge kleurd, net als de shirts van Volen dam. In de tien jaar dat hij club sponsor is, heeft Puul slechts twee keer een wedstrijd van Volendam bezocht, ook al ligt het stadion op Kees Verkerk noemde hem oefenmeester, psycholoog, vader en moeder tegelijk. Ard Schenk betitelde hem sober als 'een echte coach'. Anton Huiskes was trai ner-coach van beiden op het moment dat schaatsen heel populair werd. Huiskes, die zondag op 80-ja- rige leeftijd in zijn huis in Le Coux et Bigaroque in Frankrijk overleed, leidde Schenk en Verkerk in 1966 naar hun eerste internationale titels. Erg lang stond hij de schaatsers niet terzij de. De wens van Huiskes om na het eerste succes het schaatsen te arnhem - De Atletiekunie legt op weg naar de Olympische Spelen van Londen de lat opnieuw hoger om voor het eerst in twintig jaar weer eens een olympische medail le binnen te halen. Met een verde re uitbouw van het topsportbeleid slechts vijf minuten loopafstand van zijn huis. De trainingsvelden grenzen aan zijn achtertuin. Hij moet wel eens een verdwaalde bal van het gazon rapen. Zelfs de kam pioenswedstrijd vorig jaar in de eerste divisie liet hij aan zich voor bijgaan. Voor het titelfeest hebben ze hem thuis moeten ophalen. „Ik Klaas Puul (60) heeft geen bal verstand van voetbal. Toch werpt hij zich op als de shirtsponsor van Volendam, dat vanavond tegen het grote Ajax speelt. Anton Huiskens 1928-2008 professionaliseren, leidde tot een breuk met de KNSB. In 1967 dook Huiskes op als coach van Zweden, waar hij met Johnny Höglin en Oerjan Sandler olympi sche medailles behaalde. Na de Spelen van 1972 haalden Schenk en Verkerk hem terug, als coach in het mislukte eerste prof- moeten er in Londen 2012 zes fina leplaatsen en twee medailles uitrol len voor de Nederlandse atletiek- wereld. Dat is de strekking van het uitgebreide beleidsplan richting Londen 2012, dat technisch direc teur Peter Verlooy gisteren op het ga mijn energie toch niet in voet bal steken? Ik heb zoveel leuke an dere hobby's." Alleen voor de wedstrijd tegen Ajax maakt hij een uitzondering. Niet vanavond. Dat is maar een be kerwedstrijd. Tijdens de competi tiewedstrijd op zeven december zal hij in het Kras-stadion een sky- box bemannen. Samen met zestig vrienden. Hij draait de muziek nog wat har der. Praten wordt anderhalve mi nuut onmogelijk. „Luister," in strueert Puul. „Hier zit zoveel emo- avontuur. Als schaatser was Huis kes, geboren op 5 maart 1928 in Wierden, bovengemiddeld getalen teerd. Huiskes was zelfs tien jaar (van 1953 tot 1963) houder van het wereldrecord op de 3000 meter (4.40,2). Inmiddels staat het record (door moderne pakken, indoorbanen en klapschaatsen) meer dan een mi nuut scherper. Tijdens de Olympi sche Winterspelen in Oslo (1952) eindigde hij op de 5000 en 10.000 meter op de vierde repectielijk vijf de plaats. Naast het werk voor topsporters was Huiskes directeur van instellin gen die de recreatiesport bevorder den en zette hij zich in voor het schaatsen voor verstandelijk gehan dicapten. In 1988 ontving hij de Jantje Be- tonprijs voor 'de bijzondere wijze waarop hij zich had ingezet voor het spelende kind'. nationale sportcentrum Papendal presenteerde. Basis daarvan is het aantal fulltime programma's voor topatletiek uit te breiden naar acht om zo structureel op internationa le toernooien successen te boe- ken.Papendal fungeert daarbij als tie in. Die zanger werkt bij mij in het bedrijf. Dit is zijn eerste optre den na de cafébrand acht jaar gele den, waarbij hij zijn zoon heeft verloren." Puul vindt een interview eigenlijk maar onzin. „Ik heb de ballen ver stand van voetbal." Maar hij be grijpt dat het mes aan twee kanten snijdt. De krant een verhaal, zijn bedrijf weer wat aandacht. Niet dat hij daarom Volendam spon sort. ,;Dat doe ik uit maatschappe lijke plicht. Tien jaar geleden ging het slecht met club. BZN werd al wat minder. Wat hou je hier dan over? Het gevaar loerde dat het dorp een soort Purmerend zou worden." Op de vraag wat de begroting van Volendam is, laat Puul zijn sigaar op de rand van de asbak leunen en schuift zijn mobiele telefoon uit zijn broekzak. Aan de lijn direc teur commerciële zaken Klaas Schilder. „Je hoeft niet te antwoor den hoor Klaas, maar wat is onze begroting? Iets meer dan vijf mil joen euro? Ok. En hoeveel is het bij AZ? Rond de 27 miljoen?" „Kijk," zegt Puul trots. Volendam heeft kleine middelen, maar een batig saldo, ondank de wereldcrisis nu. Als je beseft dat ons achter land het IJsselmeer, Ajax en AZ is, hebben we eigenlijk geen bestaans recht. Maar we spelen wel in de eredivisie. Ik denk echt dat we het beste beleid van Nederland voe ren. Zolang dit bestuur blijft zit ten, blijf ik sponsor. Zo niet, dan ben ik ook weg." Strategisch gezien zou het toch al verstandiger zijn om een Belgische of Franse club te sponsoren, vindt Puul. Tegen beter weten in, heeft hij het even overwogen. „Daar worden namelijk veel meer garna len gegeten." middelburg - Drie Zeeuwse voet baltrainers zijn vandaag naar de Molukken vertrokken om daar trai ningen en cursussen te verzorgen. Jaco Hityahubessy (trainer FC Dau- wendaele 2 en Jong Ambon 2), Bert Pentury (KNVB-docent) en Jim Pentury (interim-trainer Jong Ambon) verblijven er vier weken. Onder het motto 'soccer sport en development Ambon/Maluku' wordt gepoogd het voetbal in de Molukse archipel een positieve wending te geven. De trainers we ten zich gesteund door de KNVB en de Nederlandse ambassade in Jakarta. Er staan trainingen en cli nics op het programma. Hityahu bessy en Bert Pentury nemen het technische gedeelte voor hun reke ning, Jim Pentury is coördinator. episch centrum. Alle faciliteiten, kennis, coaches en atleten worden daar verzameld. „Wij bieden hier mee de opleiding om de sprong naar de internationale top iets te vergemakkelijken", aldus Verlooy over de ambitieuze plannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36