VBV vreest uitsterfconstructie Oud commandant is niet gerust op situatie voor Sluis Weg vrij voor Loot-school 'Nieuw overleg sttsöSSss, openings bod over thuishulp' veilingkranten euro BN a DeStem PZC PZC Woensdag 12 november 2008 31 Ruim 35 jaar was johnny de Meijer ac tief als vrijwillig brandweerman, waarvan de laatste jaren tot zijn af scheid in 2003 als centraal commandant voor de toenmalige gemeente Sluis-Aarden- burg. Het gaat hem derhalve aan zijn hart om te zien dat de post Sluis straks - als de gemeenteraad het dekkingsplan goedkeurt - niet meer tot de basis hoort, maar wordt 'ge degradeerd' tot achtervang van Oostburg of Aardenburg. Dat is vragen om heel grote problemen, zegt hij. „Daarmee wordt een schijnveiligheid gecreëerd. Met al die ver keersremmers en rotondes onderweg kun nen die van Oostburg of Aardenburg nooit binnen vijftien minuten aanwezig zijn. Als ze de veiligheid van Sluis werkelijk willen garanderen, moeten ze hier gewoon men sen stationeren. Desnoods halen ze een paar beroeps weg uit het gemeentehuis in Oostburg en zetten ze die in Sluis neer. De gemeente heeft tot taak de veiligheid van de burgers te waarborgen. Dat mag toch best wat extra's kosten wanneer de situatie daar om vraagt?" De Meijer wijst op het verhoogde risico ('de vuurbelasting') op een heftige brand in de binnenstad. „Die winkeltjes staan hutje mutje tegen elkaar aan gebouwd, met aan de achterkant platte daken op dezelfde hoogte. Doet zich daar een uitslaande brand voor, dan is het vuur in zo'n pand in korte tijd onbeheersbaar. Ie kunt er nauwelijks bij komen. Voordat de brandweer van Oost burg hier is, is de halve binnenstad afge brand. Dan is Sluis kapot!" Wat dat aangaat heeft de oud-commandant meer vertrou wen in bijstand van de collega's uit Knokke. „Die mannen zijn beroeps. Ze kunnen bin nen één minuut uitrukken, zetten de stop lichten op rood en zijn in tien minuten hier." Volgens de geldende bijstandsregeling mag de Vlaamse buurman echter pas na Oostburg en Aardenburg worden ingezet. Twaalf posten gaan buiten de reguliere dienst. Ik kan het niet anders lezen", reageert landelijk voorzitter Cees van Beek van de Vakvereniging Brandweer Vrij willigers (VBV). „De blusreserve mag dan misschien nog wel gelijktijdig worden ge alarmeerd, uiteindelijk besluit de officier van dienst of die manschappen ook mee doen of niet." Van Beek is vernietigend over de denkwijze die wordt gevolgd in het voorgestelde dek kingsplan van de Brandweer Zeeland. „Het gevolg van falend beleid!" De leiding geeft zichzelf hiermee een brevet van onvermo gen, vindt hij. „Dit plan is niet meer dan een lapmiddel. De ene helft van de proble matiek. In een goed plan hoort ook een se rieuze oplossing te zitten. Die helft ont breekt volledig! Wat er in zou moeten staan, is een marsroute om de reservepos- ten binnen pakweg een halfjaar weer volle dig op sterkte te krijgen in de dagsituatie. En wat ze gaan doen om te voorkomen dat die 24 andere posten die op een gegaran deerde bezetting van vier man voor een tankautospuit zitten ook verder afglijden. Feitelijk komt het er op neer dat meer dan de helft van de posten in Zeeland onderbe zet is. Er ademt uit het dekkingsplan een soort gelatenheid. Zo van: dit is een noodop lossing en daar moeten we het voorlopig mee doen. Ik mis de pushing power dat er al les aan wordt gedaan om de brandweer Zee land weer honderd procent op sterkte te krijgen!" De argumentatie dat in een dorp als Cad- zand gemiddeld niet meer dan drie keer per jaar een brand woedt die 'maatgevend' is, schaart Van Beek eveneens onder de noe mer 'foüt'. „Dat is het risicoprofiel. Vandaar ook ons bezwaar tegen het oprekken van de uitruktijd naar zes minuten. Dat moet je niet doen! Confronteer het lokale bestuur met die situatie en dwing ze tot een oplos sing. Voorkom dat die posten in een uitsterf constructie belanden. Wat gaat er nou van een wervingskracht uit van een post waar je overdag nauwelijks aan de bak komt?" De VBV wil graag meepraten over een meer structurele oplossing, zegt Van Beek. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De weg is vrij om in Zeeland een school op te richten waar leerlingen hun topsport-car rière kunnen combineren met hun opleiding. De Tweede Kamer stemde gisteren met grote meerderheid in met een motie van de CDA-Tweede Kamer leden Joop Atsma en Ad Koppe- jan. Alleen de WD, D66 en SGP steunden de motie niet. In Nederland zijn 27 zogenoemde Loot-scholen. De dichtstbijzijnde is in Bergen op Zoom. Zeeland is de enige provincie zonder een Loot-school. Een aantal Zeeuwse scholen is echter wel geïnteres seerd in een dergelijke opleiding. Het gaat daarbij om Scheldemond (Vlissingen), Pontes (Zierikzee en Goes), Ostrea-lyceum (Goes) en scholengemeenschap De Rede (Terneuzen). „Maar de scholen hebben te weinig aanmeldingen van toptalenten voor de officiële oprichting van een Loot-school", constateert CDA-Kamerlid en Zeeuw Ad Koppejan. „Het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport deed er tot nu toe erg moeilijk over. Die blokkade is nu door de Kamer weggenomen." Nu de motie in de Kamer is aange nomen, is de weg vrij voor de op richting van een Loot-school in Zeeland, zegt Koppejan. „Ons gaat het erom dat er een Loot-school in Zeeland komt. Hoe dat precies wordt ingericht en waar die moet komen, is aan de scholen zelf. Het is aan de nu al samenwerkende scholen om een voorstel te doen bij het ministerie." MIDDELBURG - Zes vakbonden wil len dat de Zeeuwse gemeenten bo ven de Westerschelde opnieuw gaan onderhandelen met thuis zorgorganisatie Zorgstroom over de tarieven voor huishoudelijke hulp. De bonden, CNV, FNV, De Unie, Nu '91, FBZ en RMU, vin den dat de banen én de salarissen van de werknemers gegarandeerd moeten zijn. Zorgstroom kondigde onlangs aan niet meer te willen inschrijven op thuishulp omdat de gemeenten daarvoor te weinig zouden beta len. Daardoor zouden honderden medewerkers op zoek moeten gaan naar ander werk. Zorgstroom overweegt om aan werknemers te vragen of ze bereid zijn salaris in te leveren. Brandweerlieden in Zeeland Vrijwilligers: 1207 Beroeps: 106 Totaal: 1313 Lagere Middelbare rang rang Hogere rang Er zijn niet genoeg brandweerlieden te vinden. Daarom komen er gebieden die bij brand in eerste instantie een beroep op een andere blusgroep moeten doen. De eigen eenheid komt eventueel achteraan (blusreserve). In Zeeland zijn opkomst tijden een probleem. In ruim 20 procent van de gevallen wordt de 15-minutengrens overschreden. Alleen in Groningen komt dit nog een procentje vaker voor. Tijd in Percentage minuten van branden <5 3,2 5-7 12,0 8-9 18,4 10-15 44,8 >16 21,7 Opkomsttijd is de periode tussen de eerste melding van de brand en het moment dat de brandweer ter plaatse arriveert. Wachten brandweer Gebieden waar alleen een blusreserve blijft Blusgroepen met 4 man per tankautospuit Standaard 6-koppige uitrukeenheden Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Ruim 1600 nieuwe producten van regionale ondernemers in Brabant. U kunt van bieden 14-21 november 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33