Zeeland Beter dubbel alarm dan geen brandweer Verkiezingen waterschap gaan gewoon door 'Verbod op paddo's levert meer gevaren op dan legale verkoop' Terneuzense eigenaar smartshop waarschuwt voor illegaal circuit. Rechter wijst verzoek om stemming te verbieden van de hand. VIJF VRACEN OVER 30 Woensdag 12 november 2008 PZC door Joeri Wisse TERNEUZEN - Paddoverbod is er nog steeds niet door! Magic Mushrooms still for sale! Champignons toujours l'achat! De bezoeker van de site van de Terneuzense smart- en growshop Loco-motief wordt op de startpagina geconfronteerd met oud nieuws. „Na het overlijden van het Franse meisje in Amster dam dachten veel klanten dat pad do's verboden waren. Vandaar dat ik het toen op de site heb gezet", zegt eigenaar Carlo de Coninck. Een half jaar later dreigt dan echt een paddoverbod. Als het aan mi nister Ab Klink (CDA, volksge zondheid) ligt, mogen de smart shops vanaf 1 december geen hallu cinerende paddenstoelen meer ver kopen. Wie dan tóch paddo's wil eten, is aangewezen op het illegale circuit of moet zelf op zoek naar verse paddenstoelen. Beide alternatieven zijn levensge vaarlijk, zegt De Coninck. „In Frankrijk overlijden jaarlijks negen tig mensen omdat ze de verkeerde paddenstoelen in het bos hebben geplukt en gegeten. Dat risico is I** Smartshop Loco-motief is fel te- gen het verbod op paddo's. Illega le alternatieven zijn gevaarlijker voor gebruikers. Ook vreest de shop voor haar toekomst. groot, paddenstoelen zijn moeilijk van elkaar te onderscheiden." Het andere alternatief is de illegale straathandel. „Dat zijn gedroogde paddenstoelen. Als koper is het niet te beoordelen of dat goeie zijn. Heel vaak zitten er paddo's van slechte kwaliteit tussen." Dergelijke risico's loop je niet als je bij Loco-motief paddo's koopt, stelt De Coninck. „Wij verkopen al leen paddestoelen van de erkende groothandel." Bovendien kan de klant ook rekenen op advies van De Coninck. „Ik adviseer mensen om paddo's in een veilige, ver trouwde omgeving te gebruiken, zoals thuis. Het best kan er ie mand bij zijn die ervaring heeft met paddo's gebruiken." In de gevallen waarbij het mis is gegaan, waren er vrijwel altijd an dere drugs in het spel, weet De Co ninck. „En dan zijn het vaak Fran se, Italiaanse of Engelse toeristen die naar Amsterdam gaan. Ze ge bruiken speed en pillen erbij. Pad do's is net zoiets als alcohol. Een paar biertjes kan geen kwaad, maar als je 'een fles jenever op drinkt, gaat het mis. Maar daarom is er niets mis met jenever." Er staat voor De Coninck heel wat op het spel. Zonder de paddo's is het voor hem moeilijk om verder te gaan. Overigens heeft hij goede hoop dat het verbod niet op 1 de cember ingaat. „De Vereniging Landelijk Overleg Smartshops gaat wellicht procederen tegen het ver bod. Dat kan nog jaren duren." door Tineke Smits Wat is in het kort de maatschappelijke stage Een jongere uit het voortgezet onderwijs loopt stage bij een maatschap pelijke organisatie. Het gaat om 72 uren die uitgesmeerd kunnen wor den over de hele middelbare schoolloopbaan van de jongere. Straks moeten 4.5000 Zeeuwse leerlingen op stage. Hoe ver zijn de scholen? Zo'n 21.000 Zeeuwse jongeren hebben het afgelopen jaar ergens stage ge lopen. Er zijn 21 schoollocaties, waarvan 15 al ervaring hebben in het aanbieden van stages aan de leerlingen. Zeven locaties hebben ook al een invoeringsplan. Nog niet alle scholen zijn zover. Maar het lijkt er op dat Zeeland iets vooruitloopt, vergeleken met de rest van Nederland. Wat is het project Move Your Credits? Dat is een initiatief van onder andere Stichting Welzijn Middelburg, ge subsidieerd door de provincie. Een digitale omgeving waar informatie te vinden is, en waar jongeren door te gamen credits (waarderingspunten) kunnen scoren. Die punten zijn goed voor korting op een filmkaartje, of een workshop. Dat stimuleert dus enorm. En de lokale stagemakelaar? Daar is nog niet veel over bekend, maar veel gemeenten zijn er al mee bezig. Er is wel behoefte aan een coördinator die vraag en aanbod bij el kaar brengt en daar het overzicht over houdt. Wat moet er nog gebeuren voor de maatschappelijke stage ingeburgerd is? Het doel van deze stage is jongeren in contact te brengen met de maat schappij en vrijwilligerswerk. Het moet duidelijk worden dat die stage dus van groot belang is. Want het gaat om veel jongeren en veel vrijwilli gersorganisaties. Omdat het een lokale aangelegenheid is, moeten de pro vincie, de gemeenten, de scholen en de organisaties met elkaar in ge sprek. Maar ik schat in dat daar genoeg animo voor is. De vrijwillige brandweer in Zeeland staat onder druk. Commandanten wringen zich in bochten om overdag een opkomst te garanderen. Alle alarmbellen klinken. door Marcel Modde Commandant Peter van Dijk van de Brandweer Zeeland wil één misver stand gelijk de wereld uit helpen: „Er komen geen posten op de reservebank of op het tweede plan. Breekt er brand uit, dan wordt altijd de post in dat gebied gealarmeerd. Maar voor die gebie den waar niet een snelle opkomst van minimaal vier mensen.is gega randeerd, alarmeren we gelijk ook de naburige kazerne." Daarmee is een snelle inzet verzekerd en ver betert dus de dekking, zegt Van Dijk. In het nieuwe dekkingsplan van de Brandweer Zeeland zijn de pa rate troepen in drieën geknipt: pos ten (29 stuks) die ook overdag zon der probleem met een tankauto spuit en zes mensen kunnen uit rukken, een categorie (24 posten) die gegarandeerd alvast met mini maal vier mensen onderweg gaat voor de eerste aanval en de blusre- serve (12) waar zelfs dat minimum onzeker is. De reserveposten zijn 'uitgeroosterd', zo staat in het dek kingsplan. Daaruit mag niet wor den afgeleid dat ze straks alleen nog in actie komen als het er echt om gaat spannen, benadrukt Van Dijk. Is de blusreserve tóch op tijd gereed om uit te rukken, dan ver trekken ze eveneens. Het uitrooste ren slaat volgens de commandant puur op de zogeheten 'kazerne volgorde tabel', op basis waarvan de hulp van omliggende posten wordt ingeroepen bij grotere bran den. „Omdat ze niet de garantie kunnen geven beschikbaar te zijn bij een opschaling, verdwijnen ze uit dat schema." Dat is althans het voornemen, want het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio Zeeland (van- Peter van Dijk daag) én de afzonderlijke gemeen teraden (later) moeten het dek kingsplan eerst nog wel goedkeu ren. Gebeurt dat, dan wordt de nieuwe werkwijze vanaf februari in de praktijk gebracht. Van Dijk: „Deze opzet is juist be doeld om alle vrijwilligers wél zo veel mogelijk een rol te geven. Van daar ook dat we voorstellen de uit- ruknorm met anderhalve minuut op te rekken tot zes minuten. Om de mensen iets meer de tijd te ge ven in de kazerne te komen en mee te doen." De nieuwe benadering kan in de dagsituatie leiden tot een maxima le kostenstijging van 25 procent, is berekend. Die meeruitgave zit in het standaard oproepen van niet één, maar twee bluswagens (wan neer het een reserveregio betreft), legt de commandant uit. „Maar ei genlijk gebeurt dat bij-alarmeren nu ook heel vaak. Alleen is dat in de huidige praktijk niet vóóraf ge regeld. Eigenlijk is dat het belang rijkste verschil. Dus óf we zo aan het eind van het jaar werkelijk duurder uit zijn, moet nog blij ken." Volgens Van Dijk is het lastig in schatten of de inzet van de reser ves tevergeefs zal blijken, op het moment dat ze zich alsnog aanslui ten. Ook wijst hij op de beperkte inzet in dorpen als Cadzand. „Daar heb je het over twee tot drie maatgevende incidenten per jaar. Dat is minimaal. We moeten wel realistisch blijven." Op een meer verstedelijkt gebied als Sluis zou wel meer moeten worden ingezet, erkent Van Dijk. Maai de praktijk is door het gebrek aan beschikbare vrijwilligers overdag weerbarstiger. De regionale commandanten en de ondernemingsraad zijn nauw betrokken bij het opstellen van het dekkingsplan. Ook de postcom- mandanten zijn uitgebreid bijge praat, aldus Van Dijk. „We weten allemaal dat het beter moet. Dat doen we nu." Alleen al vanwege de verhoogde risico's bij een brand in de Sluise winkel straat is het brandweerkorps in Sluis belangrijk, vindt oud-brandweercom mandant Johnny de Meijer. foto Camile Schelstraete door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De verkiezingen voor de algemene besturen van de Zeeuwse waterschappen gaan ge woon door. De rechtbank in Den Haag wees gisteren een verzoek om de stemming te verbieden - van de stichting Wij vertrouwen stemcomputers niet - af Van 13 tot en met 25 november kan daardoor volgens plan schrifte lijk gestemd worden. De verkiezin gen gelden voor de algemene be sturen van de 26 waterschappen in Nederland. Alle ongeveer 13 mil joen stemgerechtigden krijgen de zer dagen een stempakket in de bus. Ze kunnen vervolgens het stembiljet opsturen. Bij het waterschap Zeeuwse Eilan den kan gekozen worden voor 21 zetels. Acht partijen doen mee. In Zeeuws-Vlaanderen strijden tien Nu de rechter vindt dat het stem- geheim voldoende is gewaar borgd, gaan de verkiezingen voor het algemeen bestuur van de wa terschappen gewoon door. partijen om 18 zetels. De Zeeuwse Milieufederatie heeft de program ma's van alle partijen beoordeeld op de thema's natuur en land schap, milieu, wegenbeheer en toe komstgericht waterbeheer. In bei de Zeeuwse waterschappen komt de partij Water Natuurlijk volgens de ZMF als beste uit de bus. Boven de Westerschelde scoort de Partij voor Zeeland op deze thema's het slechtst, in Zeeuws-Vlaanderen de len het Algemeen Waterschapsbe- lang, de Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen en de Onaf hankelijke Waterschapspartij de laatste plek. Vanaf 2011 is de maatschappelijke stage ver plicht voor jongeren op het voortgezet on derwijs. Scoop onderzocht hoe de stand van zaken in Zeeland is. Naam: Paulette de Kraker Woonplaats: Arnemuiden Leeftijd:33 jaar Functie: onderzoeker bij het Zeeuwse instituut Scoop in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32