Cultuur Getaltheorie verweven in de muziek Dancefestijn rekent op 10.000 bezoekers Popronde doet Middelburg aan Flairck besluit tour in Stenge Jazzsaxofonist Rudresh Mahanthappa speelt morgen in Middelburg. Tweede expositie over collectie van Vleeshal Filmcollege over Quentin Tarantino PZC Woensdag 12 november 2008 29 door Mischa Beckers MIDDELBURG - Het Rudresh Mahan thappa Quartet is momenteel een van de belangrijkste vernieuwen de jazzbands en een van de top-acts op het laatste North Sea Jazz Festival. Morgen speelt dit kwartet, op uitnodiging van Mu- ziekpodium Zeeland, in café 't Schuttershof in Middelburg. Mahanthappa staat bekend om zijn baanbrekende artistieke visie. Daarvoor mengt hij aspecten uit zijn Indiase achtergrond met vele andere invloeden. „Mijn wortels liggen in India en de Verenigde Staten", zegt de saxofonist. „Bij al les wat ik doe als componist of im provisator probeer ik altijd zowel de ritmische als melodische con cepten uit Indiase muziek te inte greren. Dat geldt voor alle ensem bles die ik leid, onafhankelijk van het feit of we westerse of Indiase instrumenten gebruiken, of beide. Tegelijkertijd ben ik beïnvloed door jaren-tachtigrock, progressie ve rock zoals Yes, hiphop en dan met name Busta Rhymes, wester se klassieke muziek vooral uit de twintigste eeuw, en vele andere genres en artiesten." Niet alleen deze diverse invloeden maken Mahanthappa als compo nist zo interessant. Met name voor zijn kwartet schrijft hij muziek waarbij hij zich laat inspireren door elementen uit de wiskunde, zoals getaltheorie. In 2006 bracht het kwartet het album Codebook uit. De titel verwijst naar The Code Book, een geschiedenis van de cryptografie door de Britse weten schappelijke auteur Simon Singh, die een inspiratiebron voor Mahan- thappa's composities is. „Tot op zekere hoogte is wiskunde en met name getaltheorie altijd verweven in mijn muziek. Dit is trouwens geen nieuw idee. Com ponisten zoals Dufay, Bach en Bar- uit zogenaamde Fibonacci-sequen- ties en cyclische getallen waaraan toonhoogtes zijn gekoppeld. Dat de muzikanten van dit kwartet wa re virtuozen zijn om deze com plexe muziek op een gedreven ma nier te brengen, hoeft geen betoog. Natuurlijk legt de aanpak van het kwartet beperkingen op aan het re pertoire. „Met mijn band spelen we nooit standards maar altijd mijn eigen composities. Idealiter worden we ook gevraagd en aangekondigd om muziek van onze cd's te spelen. Daarom hoeven we onze setlist niet aan te passen aan een speci fiek publiek. We hopen immers dat ze er zijn om ons te horen en waarderen zoals we zijn. We heb- 'Met mijn band spelen we nooit standards maar altijd mijn eigen composities' Rudresh Mahanthappa: „Bij alles wat ik doe probeer ik concepten uit Indiase muziek te integreren." tók, om er maar een paar te noe men, gebruikten al getallen en nu merieke waarden om vorm, melo die, harmonie en ritme te bepalen. Ook Indiase muziek bevat veel wis kundige componenten, vooral op het gebied van ritmiek." Het tijd schrift Wired besteedde al een arti kel aan het album Codebook. Daar in staan eenvoudige voorbeelden van Mahanthappa's aanpak, zoals in het nummer The Decider, waar in drummer Dan Weiss een pa troon speelt dat bestaat uit de mor secode van zijn eigen naam. Ge compliceerder wordt het bij de echte toepassingen van getaltheo rie zoals melodieën opgebouwd ben dus een redelijk vaste setlist en meerdere albums waar we uit kunnen putten." In zijn zoektocht is de saxofonist al weer een stap verder. In het pro ject Samdhi: Diasporic Connections (Sanskriet voor 'hetgeen samen brengt'), mengt hij Zuid-Indiase Carnatische klassieke muziek met moderne technologie. „Ik heb net een nieuwe band opge richt met andere (elektrische) in strumenten. Voor dit project speel ik ook via effecten en gebruik ik een laptop. Tijdens de huidige tour met het (akoestische) kwartet staan twee of drie selecties uit dit nieuwe werk op de setlist. Het klinkt anders in een akoestische setting, maar desalniettemin erg goed." Rudresh Mahanthappa Quartet, mor genavond in café 't Schuttershof Mid delburg. Aanvang: 21.30 uur. Bezetting: Rudresh Mahanthappa (altsaxofoon), Vijay Iyer (piano), Fran cois Moutin (bas) en Dan Weiss (drums) MIDDELBURG - Het reizende popfes tival Popronde, dat langs twintig steden trekt, is morgen in Middel burg. Bands krijgen de mogelijk heid zich buiten hun eigen regio te presenteren. Het programma: 16.00 uur, muziekzaak Spin: Ian Britt (singer-songwriter). 20.30 uur, Revolution Gallery: Jean Parlette (folktronica). 21.00 uur, De Spot: Habiba (sin ger-songwriter). 21.00 uur, café De Herberg: The MIDDELBURG - In De Kabinetten van De Vleeshal in Middelburg be gint vrijdag de tweede expositie over de eigen collectie. De recent aangetreden directeur Lorenzo Be- nedetti toont een nieuwe selectie uit de verzameling. Deze keer gaat het om werk van Piet Dieleman, Fransje Killaars, Suchan Kinoshita, Job Koelewijn, Robert Maaskant, Rita McBride, Paul McCarthy 8c Mike Kelley en Liza May Post. De tentoonstelling duurt tot en met 14 december. Cuties (girliepop). 21.30 uur, café Desafmado: Marten de Paepe (singer-songwriter). 22.00 uur, Underground, Reiger straat: F (crossover). 22.00 uur: café 't Hof: Ottoboy (garage/rock). 23.00 uur: De Spot: Orient Ex press (Balkanbeats) 23.00 uur café Seventy Seven: Go Back To The Zoo (rock). 00.00 uur, De Spot: afterparty met The Routines (electropop) MIDDELBURG - In de serie filmcolle- ges van de Zeeuwse Bibliotheek gaat Gawie Keyser zaterdag 15 no vember in op regisseur Quentin Tarantino. Hij spreekt onder meer over de vele verwijzingen van Ta rantino naar zichzelf en naar de wereld van cinema, literatuur, co mics en popmuziek. Het college in de aula van de bibliotheek in Mid delburg begint om 13.00 uur. Van af 14.00 uur wordt Grind House vertoond, het tweeluik waaraan Ta rantino Death Proof bijdroeg. door Rolf Bosboom GOES - Tijdens de komende jaar wisseling wordt opnieuw een groot dancefeest in de Zeelandhal len in Goes gehouden. Het festijn, deze keer The Ballroom getiteld, zal naar verwachting 10.000 bezoe kers trekken en is daarmee volgens de organisatie het grootste indoor- dance-evenement van Nederland. Eind vorig jaar was Masquerade een succes. Met ongeveer 5000 be zoekers was het dansfeest al ruim van tevoren uitverkocht. Dat is aanleiding voor de initiatiefne mers voor een vervolg, maar dan nog groter aangepakt. Nu zijn er drie in plaats van twee zalen. Vorig jaar was het opgezet door You-Dance, organisator van onder meer de Danceparade in Middel burg. Deze keer is ook het lande lijk opererende evenementenbu reau Boesta-Boesta betrokken. In elke hal staat een andere mu ziekstijl centraal. In 'Le Ball Mas qué' draaien de beste housedee- jays, met als topper de Amerikaan se housekoning Sandy Rivera. An dere grote namen zijn Laidback Lu ke en Hardwell. Ook treden op: Sidney Samson 8c Lady Bee, Ste reo Diva's (Miss Monica en Miss Bunty) en Rene Amesz. In de 'Eclectic Ballroom' is Real el Canario de aansprekendste naam. Ook worden daar Billy the Klit, Va- to Gonzalez 8c MC Tjen, Lucky Charms, Rehab en Biggi verwacht. In de derde zaal, de 'Chinese ball room', klinken de harde dancestij- len, met de Noisecontrollers, Lady Dana, Outblast, Vince, Panic, Reza en Korsakoff. The Ballroom begint op 31 decem ber om 22.00 uur en duurt tot ze ven uur 's ochtends'. Organisator Maurice Boestaman verwacht op nieuw alle kaarten kwijt te raken. „We zullen bijna gegarandeerd uit verkopen." Er rijden speciale bus sen naar het evenement, vanuit Vlissingen, Oost-Souburg, Middel burg, Roosendaal, Bergen op Zoom, Temeuzen, Borssele, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Zoutelan- de, Westkapelle, Domburg, Oost- kapelle, Renesse en Zierikzee. HEINKENSZAND - Muziektheater- groep Flairck voert vrijdag 14 no vember in Heinkenszand voor de laatste keer de voorstelling Stoom wals op. Flairck bestaat sinds haar heropleving uit leden van het eer ste uur en nieuwe jonge musici. Het doel is het uitwisselen, combi neren en uitdragen van ideeën van de spelers en de tradities en cultu ren die zij vertegenwoordigen. In Stoomwals spelen zij zowel traditio neel als nieuwe nummers van Flairck. De voorstelling in De Stenge be gint om 20.00 uur. www.bezorgers.nl of bel 0800 - 022 27 10 WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31