Maasvlakte kost visserij veel geld Oesters vleesvrij maken Met name de schelpdiervisserij ondervindt schade. Endy gaat nieuwe techniek beproeven in oude viskwekerij. E VERKOOPBEMIDDELING Boekje over een bescheiden bedevaartsplaats PZC Woensdag 12 november 2008 27 door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - De visserij leidt aan zienlijke financiële schade door de aanleg van de Tweede Maasvlakte en de bijbehorende natuurcom pensatie. Met name de schelpdier visserij krijgt een dreun. Dat blijkt uit een onderzoek van het LEI in Wageningen. De aanleg van de Tweede Maasvlakte heeft gevolgen voor de visserij in de ge bieden voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust, stelt het LEI vast. Ten eerste wordt het gebied van de Tweede Maasvlakte zelf ont trokken aan het visgebied. Daar naast wordt in een deel van de Voordelta de visserij ingeperkt om mariene en estuariene natuurwaar den te compenseren die teloor gaan bij de aanleg. De schade pakt per visserijsoort anders uit. Het LEI maakt onder scheid tussen: boomkorvisserij, garnalenvisserij, lokale kleinschali ge visserij met sleepnetten, borden visserij, visserij met vaste vistui gen, schelpdiervisserij en overige visserijen. Met name de schelpdier visserij krijgt een dreun. De gevol gen van de (gedeeltelijke) sluiting van de rustgebieden kunnen in sommige jaren heel groot zijn. De totale schade voor de schelpdiervis serij (kokkels en Ensis) wisselt sterk met het voorkomen van be- visbare bestanden in de rustgebie- De visserij ondervindt schade door de aanleg van de Tweede Maasvlakte en bijbehorende na tuurcompensatie. Dat geldt voor al voor de schelpdiervisserij. den, maar wordt gemiddeld ge schat tussen de uitersten 1,2 mil joen en 2,5 miljoen euro per jaar. Als de gevolgen voor de overige visserijsoorten worden samenge pakt, kost de aanleg van de Twee de Maasvlakte de visserij 157.000 euro per jaar. Het effect op de afsla gen, verwerkende industrie en toe leverende bedrijven is nihil. Het LEI gaat er hierbij wel vanuit dat de vissers hun activiteiten verplaat sen. Bij beëindiging bedraagt de schade voor de visserij bijna een half mil joen euro en voor de afslagen en industrie 885.000 euro per jaar. Volgens de regeling Nadeelcom pensatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat komen be trokken bedrijven in aanmerking voor (gedeeltelijke) schadevergoe ding, mits ze aan een aantal voor waarden voldoen. Het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat maakte gisteren bekend dat Rijkswaterstaat is begonnen met het afbakenen van de rustge bieden in de Voordelta. Het gaat om ruim 6000 hectare, verdeeld over vijf locaties voor de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden. door Harmen van der Werf YERSEKE - Endy BV Yerseke, produ cent van kalkrijke grondstoffen voor diervoeding, breidt proeven met het versneld vleesvrij maken van oesterschelpen uit. Het bedrijf heeft daartoe een nieu we techniek ontwikkeld met de Hogere Agrarische School in Den Bosch. Met de methode zijn op kleine schaal proefnemingen ge daan. Die waren zo succesvol dat Endy BV een voormalige viskweke rij in de Olzendepolder bij Yerseke heeft gekocht. Dat is volgens com mercieel directeur Cor Poppe de beste plek om de techniek op een grotere schaal uit te proberen. In eerste instantie gaat Endy BV er oesterschelpen vleesvrij maken die afkomstig zijn van de oesterhandel in Yerseke. Als er toestemming komt verwilderde Japanse oesters in de Oosterschelde op te vissen, wil het bedrijf die er direct gaan verwerken. In de Oosterschelde is GOES - Burgemeester Dick van der Zaag en enke le vrouwen van stichting Vrouweputje zetten gis teren bevroren druppels in het waterbassin bij het Coese stadskantoor. Dat water in die drup pels komt uit het vrouweputje bij Baarsdorp. Dat stond in de vorige eeuw bekend als een beschei den bedevaartsplaats, maar verdween in de loop der tijd. Een paar jaar geleden ontstond het initia tief om het in ere te herstellen. Gisteren ontving de burgemeester het eerste exemplaar van een boekje dat over het Mariaputje is gemaakt. „Want onze oproep voor meer informatie over het putje leverde zoveel leuke verhalen en anek dotes op dat we die hebben gebundeld", vertelde Ginny Rentmeester. Burgemeester van der Zaag vertelde het putje al een paar keer te hebben be zocht. Hij vindt het prachtig. „Alleen jammer van het lawaai van de A58, maar ja, daar doe je niets meer aan." Het boekje is voor 9,95 euro te koop bij boekhandels in Zeeland. De opbrengst komt ten goede aan het putje. foto Dirk-Jan Gieltema sprake van een oesterplaag, ter wijl, geeft Poppe aan, de kalkwin- ning uit groeves onder druk staat. Endy BV kan mogelijk dat gat op vullen. De provincie ondersteunt de proef met een subsidie van maximaal 25.000 euro. JC VASTGOED PERSOONLIJK VËILIG PSOPcSaiONEEl 'Daarom is JC Vastgoed de aangewezen makelaar om uw huis te verkopen' Waarom JC Vastgoed? Als u JC Vastgoed inschakelt voor de verkoop van uw huis kunt u rekenen op een persoonlijke bege leiding. ik adviseer een reëele vraagprijs, begeleid de bezichtigingen en voer onderhandelingen om de maximale prijs er voor u uit te halen. U kunt met al uw vragen 6 dagen én avonden bij mij terecht. Ook na de koop wordt alles voor u geregeld en na de overdracht van het huis kunt u bij vragen nog bij mij terecht. Kortom, u krijgt de uitgebreide service van een professional die gedreven is om uw huis goed en snel te verkopen Wat kost dat? JC Vastgoed gaat écht actief aan de slag met de verkoop van uw huis. Hiervoor betaalt u één prijs. De courtagekosten bedragen 1,35% van de verkoopprijs (excl. BTW) Wat krijgt u voor dit bedrag? Optimale en intensieve persoonlijke bégeleiding. Directe plaatsing van uw huis op de veel bezochte websites: www.jcvastgoed.nl, www.huislijn.nl,jaap.nl en funda.nl Een gratis'virtuele tour' Een prachtige full-colour brochure. Professionele plattegronden van het huis. Iedere twee weken een advertentie in Woonnieuws Midden-Zeeland. En Het benodigde energiecertificaat van uw woning! No cure, no pay JC Vastgoed doet zaken op basis van: Geen zaken, geen kosten. U gaat een bemiddelingsovereenkomst aan voor een termijn van 4 maanden. Als uw huis daarna niet verkocht is, kunt u zonder kosten stoppen. Kennismaken? Informeer eens naar de mogelijkheden of maak gewoon vrijblijvend een afspraak. Bel 0118-591000 of mail naar info@jcvastgoed.nl JC Vastgoed Schoolstraat 3a 4354 AJ Vrouwenpolder T 0118 59 10 00 F 0118 59 34 10 Ejcvastg0ed@jcvastg0ed.nl www.jcvastgoed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29