'Zonder hen waren we niet bevrijd' 'Alsof dit nieuw is, het speelt al jaren!' TOP 1 TOYS Onderzoek naar parkeren bij Wegwijzer Groep nabestaanden zelfdoding Vlissingse wethouder belooft te praten met scholen over ontbijt. Middelburgse zorgt al vanaf haar vijftiende voor graf van piloot. www.vissertoys.nl DIS THAT 22 Woensdag 12 november 2008 PZC W door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Of het normaal is, is een tweede, maar dat een grote groep leerlingen van de Vlissingse Ravensteinschool elke ochtend zonder ontbijt en mét honger in de klas komt, is alom bekend. SP-fractievoorzitter Trix de Roos reageerde gisteravond in de com missievergadering dan ook ver baasd op de vraag van de Lokale Partij Vlissingen aan het college, of dat écht het geval is. „Je doet net of dit nieuw is", scandeerde ze naar de andere kant van de raad zaal. „Terwijl dit al jaren speelt!" „Dat wisten wij ook wel", verde digde Wim Hirdes zich. „Maar wij hebben die basisschool eens be zocht en ik ben geschrokken van wat ik daar zag." Hij vroeg het college te onderzoe ken hoeveel Vlissingse kinderen de dag beginnen zonder een boter ham. En, mocht het een structu reel probleem zijn, of de gemeente in dat geval in de toekomst een schoolontbijt wil aanbieden. Daar wilde welzijnswethouder Frans Prins niet direct aan. En cij fers, die had hij ook niet echt voor handen. „Al weet ik wel de resulta ten uit de Zeeuwse jeugdmonitor van 2006. Daaruit bleek dat tachtig procent van de kinderen wél thuis ontbijt krijgt. Tien procent is twij felgeval en van acht procent weten we zeker dat die met honger op school komt." Een gemeentelijk beleid zei hij op dit thema niet te hebben. „De vraag is ook of je dat moet willen. Maar ik treed graag met scholen in overleg om deze problemen in kaart te brengen." Kun je niet be ter voorkómen dat ouders geen ontbijt aanbieden, probeerde Marin de Zwarte (CDA) nog. Maar dat mocht niet meer baten. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Er moet een oplossing komen voor de parkeerproblemen rond theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. De gemeenteraad van Middelburg heeft burgemeester en wethouders verzocht te onderzoeken hoe par keerplaatsen kunnen worden aan gelegd aan of in de buurt van de Molenweg. Een motie van CDA-raadslid Jan Zwemer van die strekking werd door de hele gemeenteraad ge steund. Voor de bezoekers van theater De Wegwijzer was er een tijdelijke parkeervoorziening aan de Trek- dijk, maar die is door de werk zaamheden voor de N57 niet meer beschikbaar. Om overlast voor de bewoners van de Molenweg te voorkomen moet er volgens de raad daarom een permanente par keervoorziening komen. door Emile Calon VLISSINGEN - Nora van der Schaaf is ontroerd als ze ziet dat op de grafsteen van de joods-Australi sche RAF-piloot A.E. Horne wat 'verse' kiezelstenen liggen. „Ik ben dus niet de enige. Er komen nog anderen naar hier om stil te staan bij wat deze mannen hebben ge daan." Met deze mannen doelt ze op de gesneuvelde geallieerde militairen uit de Tweede Wereldoorlog die op de Noorderbegraafplaats in Vlis singen liggen. De 77-jarige Middelburgse zorgt al ROOSENDAAL - Voor nabestaanden van mensen die zichzelf om het le ven brachten, begint GGZ Weste lijk Noord-Brabant binnenkort een gespreksgroep. Ook nabestaan den uit Zeeland kunnen eraan deelnemen. De gespreksgroep komt in Roosen daal samen. Zelfdoding is een ge voelig onderwerp. Zowel nabe staanden als hun directe omgeving hebben er moeite mee om erover te praten. sinds haar vijftiende voor de buur man van Horne, voor H.D.R.L. Campbell. Als HBS-leerlinge adop teerde ze in 1946 Campbell en hield ze contact met zijn familie in Canada. Campbell was gezagvoerder van een zware bommenwerper, een Handley Page Halifax van het Ca nadese 408 squadron. Hij steeg sa men met Horne en vijf andere be manningsleden op 13 mei 1943 op van de Engelse basis Leeming om doelen bij het Duitse Bochum te bombarderen. Tijdens de terug vlucht werd de bommenwerper boven de Noordzee, voor de Zeeuwse kust, neergeschoten door een Duitse nachtjager. Vier van de bemanningsleden kwamen daarbij om het leven. Drie konden uit het In de gespreksgroep komen onder werpen aan bod als 'het zoeken naar verklaringen, machteloos heid, ervaringen met hulpverle nende instanties en reacties'. Vóór ■deelname is er een kennismakings gesprek. Informatie over de gespreksgroep en de plaats van samenkomst is te verkrijgen bij GGZ Westelijk Noord-Brabant via e-mail (preventie@ggzwnb.nl) of telefo nisch op 0164-289191. vliegtuig komen, werden gevan gen genomen en overleefden de oorlog. Van der Schaaf vindt het niet zo bijzonder wat zij doet. Zij wijst naar de graven en zegt dat die mannen die daar liggen iets bijzon ders hebben gedaan. „Zonder hen waren we nooit bevrijd." Haar re- Stichting Wings for Victory eert Middelburgse omdat ze al tijden zorgt voor piloot. gelmatige bezoekjes aan de Noor derbegraafplaats moeten volgens haar dan ook niet gezien worden als iets buitengewoons. De Stich ting Wings for Victory denkt daar echter- anders over. Martien van Dijk van deze stichting was giste ren speciaal naar de begraafplaats gekomen om haar te bedanken en een mooie bos bloemen te geven. Bloemen die zij vervolgens weer op het graf van 'haar' piloot legt. Want hij heeft die bloemenhulde meer verdiend, vindt ze. Hij meld de zich al in 1939 als vrijwilliger bij de RAF en klom in vier jaar op tot squadronleider. Van der Schaaf heeft nog een fo tootje van hem toen hij in '42 even terug was in Canada tijdens een verlofperiode. Een foto van een lange en slanke jongeman die lachend kijkt naar de lens van de fotograaf Van der Schaaf kijkt nog eens goed en zegt zacht: „Kijk toch eens, wat een knappe man." num.ivLe.Ji éi.n lil speelgoed Speelgoed Visser Langekerkstraat 2-6 Goes tel. (0113) 21 65 57 bezoek onze website: Nora van der Schaaf legt een krans bij het oorlogsgraf. foto Lex de Meester -kt 73, gstraat I merken o.a.: Tommy Hilfiger Scapa SportsGaastra McGregor Part Two River Woods L'Argentina MAC GANT van Santen van Santen BRAEZ Napapijri New Zealand Auckland UGG Vanguard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24