'Milieu- en energiebeleid is nog veel te vrijblijvend' Lantaarn Klok KM 19,95 Middelburg www.groenrijk.nl Halen van ambitieuze klimaatdoelstellingen zal veel moeite kosten. Bulgaarse metaalarbeiders protesteren Ierse bank geeft bonus Vertrouwen Duitse voor sabbatsjaren investeerders groeit Vodafone geeft omzetalarm *m\ mLfj JA ÜH Mortiereboulevard 2 - tel. 0118 470400 w PZC Woensdag 12 november 2008 17 door Hans Gertsen OELFT - Frans Rooijers wordt nog net niet boos, maar de suggestie dat het in 1978 opgerichte Cen trum voor Energiebesparing en Schone Technologie (CE) in de be ginjaren een hoog geitenwollen- sokken-gehalte had, vindt hij flau wekul. „We zijn voortgekomen uit de milieubeweging en de strijd te gen kernenergie, maar we zijn van het begin af aan zeer zakelijk en feitelijk geörienteerd geweest." Na de oliecrisis van 1973 had de kernenergielobby de wind in de zeilen. De regering wilde snel drie of vier grote nieuwe kerncentrales bouwen. Als die er niet zouden ko men, zou in het jaar 2000 in Ne derland het licht uitgaan, was het argument. „De" plannen gingen er van uit dat er in het jaar 2000 min stens 100.000 megawatt aan elek triciteit moest worden opgewekt. In werkelijkheid zitten we nu op iets meer dan 20.000 megawatt", zegt Rooijers. Door toedoen van bureaus als CE, die wetenschappelijk onderbouw de pleidooien hielden voor ener giebesparing en alternatieve ener giebronnen, kwamen de nieuwe kerncentrales er niet. CE begon met twee medewerkers en telt er nu bijna vijftig. „Een on afhankelijk adviesbureau", zegt Rooijers. „We krijgen geen subsi die en adviseren bedrijven, overhe den en milieuorganisaties." De grootste uitdaging is volgens 'Amper vijf procent van de burgers is bereid zijn huis goed te laten isoleren' Rooijers het creëren van draagvlak om het energiegebruik en de uit stoot van broeikasgas terug te drin gen. „De doelstelling om in 2020 zeker 20 procent minder broeikas gas (CO2) uit te stoten, wordt met het huidige beleid onmogelijk ge haald. Dat is veel te vrijblijvend." Het probleem schuilt volgens hem niet in de techniek. Er zijn tal van technologische oplossingen en doorbraken, zoals 'HR++-glas' een nieuw soort dat veel -meer energie bespaart, dat het volgens Rooijers nu al lonend is om het 'klassieke' dubbele glas te laten vervangen. „Het probleem is dat de consu ment weinig prikkels krijgt om in dit soort zaken te investeren. Amper 5 procent van de burgers is bereid zijn huis goed te laten isole ren. Daarom bepleit Rooijers een ander beleid. „Enerzijds moet de overheid normen en regels aan scherpen. Energievretende 'stand- by-modes' op apparatuur kun je simpel verbieden en je kunt scher pe eisen stellen aan het energiever bruik van auto's, lampen, huizen en kantoren. Anderzijds moeten de prikkels om zuiniger met ener gie om te gaan veel sterker wor den. Dat kan het best door de prijs van energie flink te verhogen. De extra inkomsten die de overheid dan krijgt, moeten worden terug gegeven aan de burger, zodat die er per saldo niet op achteruit gaat." Het voordeel van die aanpak is volgens Rooijers dat milieu zo zijn prijs krijgt. Daardoor gaat de markt voor energiebesparing en nieuwe, schone technologie wer ken. SOFIA - Een arbeider van de Bulgaarse staalfabriek Kre- mikovtzi tijdens een protest in de hoofdstad Sofia. Dui zenden werknemers gingen gisteren de straat op om te protesteren tegen de dreigende sluiting van het bedrijf. De salarissen van het personeel zijn bovendien niet meer uitbetaald sinds augustus. foto Petar Petrov/AP DUBLIN - Met een premie ertussen uit. De Ierse bank Permanent tsb hoopt zo de personeelskosten te verlagen in afwachting van het ein de van de kredietcrisis en het aan trekken van de economie. Perma nent tsb, een divisie van verzeke ringsgroep Irish Life 8c Perma nent, biedt 20.000 euro aan werk nemers die twee jaar iets anders willen gaan doen. Voor drie jaar geldt een premie van 35.000 euro. MANNHEIM - Het vertrouwen van Duitse investeerders in de econo mie is in november onverwacht sterk gestegen. De index van on derzoeksinstituut ZEW kwam uit op min 53,5. Deze stond in okto ber op min 63. Het onderzoek is uitgevoerd tussen 27 oktober en 10 november. Mogelijk groeide het vertrouwen door de economische steunmaatregelen van de overheid en de renteverlaging van de ECB. LONDEN - Het Britse telefoniebe drijf Vodafone verlaagt zijn omzet- verwachting. Het kampt met zwa re concurrentie en slechtere econo mische omstandigheden. In de eer ste helft van zijn gebroken boek jaar behaalde Vodafone een omzet van 19,9 miljard pond sterling (24,4 miljard euro), tegen 17 mil jard pond een jaar eerder. De net towinst daalde met een derde tot 2,2 miljard pond. Hout in antraciet of wit excl. kaars Hoogte 34,5 cm 12,95 Hoogte 44,5 cm 19,95 Sierlijke klok aan ketting, verkrijgbaar in 2 varianten W?9S emngstijderi ma t/m vr: 10.00 - 21.00 uur, za: 09.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17