Economie Crisis gaat nog aan regio voorbij Dit koopje tegenwoordig nog voor principes. Driekwart ondernemers ondervindt weinig last van slechte economie Inflatie China daalt, economie koelt af Kapelle doet het meest voor mkb in Zeeland De DVZ Zorglijn Een vertrouwensarts Psychosociale hulp Herstellingsoorden Cursus Natuurlijke Familie Planning Hospice Complementaire zorg Een levenswensverklaring PZC Woensdag 12 november 2008 1 5 door Arthur 't Hart en Henk Snijders KAATSHEUVEL - Zuchten ook onder nemingen in Noord-Brabant en Zeeland onder de financiële crisis? Vooralsnog lijkt dat mee te vallen. Veruit de meeste Brabantse en Zeeuwse ondernemers hebben nog niet het gevoel dat de totale ondergang van hun bedrijven na bij is. De Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging BZW hield gisteren in het theater van De Efteling in Kaatsheuvel haar jaarcongres. PZC, BN/DeStem, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad hielden een schriftelijke opiniepeiling onder de congresgangers. Zo'n 300 direc teuren van Zeeuwse en Brabantse bedrijven waren aanwezig. Van hen hebben 195 meegedaan aan de Peter Bakker van TNT was een van de sprekers tijdens het congres van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging. foto Frank Trommelen mini-enquête. Resultaat: de kre dietcrisis lijkt voorlopig groten deels aan Brabant en Zeeland voor bij te gaan. Iets meer dan driekwart van de on dernemers zegt 'weinig' of 'geen' last te hebben van alle financiële en economische rampspoed. 75 procent verwacht een heftige, maar korte recessie. Dat zijn meest al dezelfde werkgevers die nauwe lijks last van de crisis zeggen te on dervinden. Toch geeft ook van hen een kwart aan dat ze kampen met omzetverlies, variërend van twee tot vijftien procent. Van de 46 van de 195 onderne mers die 'veel' of'zeer veel' schade lijden door de crisis, boekt meer dan de helft omzetverlies. Gemid deld daalt hun omzet met 20 tot 30 procent. Voor de meesten gaat dit gepaard met een krimpende orderporte feuille. Deze werkgevers verwach ten meestal een veel langduriger economische neergang. De meeste werkgevers die veel last hebben van de crisis, willen snij den in hun personeelsbestand. Ne gentien ondernemers hebben het aantal uitzendkrachten al inge krompen en elf bezuinigen ook op hun vaste personeel. Zes geënquê teerde ondernemingen hebben ar beidstijdverkorting aangevraagd of zijn van plan de productie tijdelijk stil te leggen. Negentien werkge vers stellen investeringen uit als antwoord op de krimpende markt. Het onderzoekje van de vier dag bladen is niet representatief voor het hele Brabants-Zeeuwse be drijfsleven. BZW-voorzitter Peter Swinkels reageerde niettemin opge togen: „Het valt bij ons kennelijk relatief nog mee en dat is een op steker." Op het congres waren uitspraken te horen die een paar maanden te rug ondenkbaar waren. De hele wereld is toe aan een radicale om slag, waarbij mens, maatschappij, klimaat en vooruitgang op de lan ge termijn weer voorop moeten staan. Met de economie die gaat voor de bonus van de manager en de kor- te-termijnwinst van de aandeel houder, moet het afgelopen zijn, betoogden BZW-baas Swinkels en topman Peter Bakker van TNT Post. PEKING - De inflatie in China is in oktober gedaald tot 4 procent, het laagste niveau in zeventien maan den. Dat meldde de regering gisteren. In september beliep de inflatie 4,6 procent. De daling bewijst volgens economen dat de Chinese econo mie afkoelt. De lagere inflatie geeft de Chinese regering volgens analisten wel meer ruimte om de rente te verla gen en zo de economische groei te stimuleren. MIDDELBURG - Kapelle is hoog geëindigd in de rangschikking van gemeenten met een gunstig onder nemersklimaat voor het midden- en kleinbedrijf De Zeeuwse gemeente staat lande lijk op de twaalfde plaats. Bij de beste 150 horen ook Noord-Beve land (44), Terneuzen (48), Middel burg (83) en Goes (84). De Noord-Hollandse gemeente Kog- genland won. MARKTBERICHT Markt Goes Prijzen in euro's. Aardappelen: frites 8,00-9,00; ex port 9,00-9,50; Uien: zaaiuien droog uit de schuur 4,65-5,50; granen, zaden en peulvruchten: tarwe maal 125,- per ton; tarwe voer 120,- per ton; brouwgerst 145,- per ton: karwijzaad 1600,- per ton; bruine bonen 725-775,- per ton; blauw maanzaad 1500,- per ton; fourage: weidehooi ie kwaliteit 90-110,- per ton; veldbeemd ie kwaliteit 80-85,- per ton; rood- zwenk ie kwaliteit 80- 95,- per ton; Engels raaigras ie kwaliteit 90-100,- per ton; tarwestro ie kwa liteit gr pakken 70-77,50,- per ton; tarwestro ie kwaliteit kl pakken 80-100,- per ton; gerstestro ie kwa liteit gr pakken 70-85,- per ton; ger stestro ie kwaliteit kl pakken 75-95,- per ton. Een christelijke zorgverzekering brengt principes met zich mee. Nu rijst bij u misschien de vraag: wat koop ik voor deze principes? Het antwoord van DVZ is verrassend eenvoudig: veel. DVZ maakt zich sterk voor christelijke zorg. Wij helpen u bij het vinden van zorgverleners met dezelfde achtergrond als u. Stel, u zoekt antwoorden op medisch-ethische vragen, dan wijst onze Zorglijn u de weg naar een vertrouwensarts. Via onze aanvullende pakketten kunt u een beroep doen op allerlei vormen van christelijke zorg. Denk aan pastoraal- therapeutische zorg in herstellingsoorden. Of aan psychosociale hulp door een christelijke behandelaar. Maar ook complementaire zorg, het verlichten van fysieke en geestelijke pijn als aanvulling op reguliere zorg, hoort in onze ogen bij een zorgverzekering. Met een passend cadeautje als u zich bij ons verzekert: de Bijbel op USB-stick. Bent u lid van een christelijke organisatie? Dan krijgt u in veel gevallen 7,5% korting op de basisverzekering en 10% korting op de aanvul lende pakketten. Meer weten over onze Principe Polis? Bel gerust: 071 365 28 02 of kijk op DVZ.nl Zorgverzekeraar van christelijk Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15