Buitenland EU praat met Russen over partnerschap Frankrijk wil eind aan sabotage van TGV Turkse vrouwen zijn vaak de dupe van geweld GETIPT VOOR U 'Milieubewuste', vluchtelingen Heerlijk en 100% eerlijk. Moskou houdt zich nu in grote lijnen aan akkoord over Georgië. Fatma (35) wilde scheiden, maar werd doodgeschoten. Zitdemonstratie tegen atoomtransport Gorleben PZC Dinsdag 11 november 2008 9 CORLEBEN - Agenten verwijderen één van de demonstranten die een toegangsweg naar Corleben blokke ren. De demonstranten proberen al een paar dagen het transport van atoomafval van de opwerkingsfa PARIJS - De Franse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar een serie sabotage-acties tegen hoge snelheidstreinen die tot grote ver tragingen op het spoor leidden. Dat meldde het Franse Openbaar Ministerie gisteren. Onbekenden saboteerden zaterdag de stroomkabels boven het spoor op verscheidene plekken nabij Pa rijs. Tachtig treinen tussen Parijs en Lille en meer dan twintigdui briek in het Franse La Hague naar Corleben te voorkomen. Gisteren is het atoomafval van de trein overgeladen op vrachtwagens voor de laatste twintig kilometer naar de opslagplaats in Gorleben. zend passagiers kregen te kampen met- vertragingen. Ook reed zon dag een TGV in het zuidwesten van Frankrijk op een blok beton. De Franse minister van Transport sprak van kwaadaardige acties. De aanslagen lijken het werk van pro fessionals, omdat het saboteren van stroomkabels met een span ning van 25.000 volt technisch moeilijk is. Het was het vierde inci dent in drie weken tijd. Bij de overslagplaats in Dannenberg demonstreerden tussen de zeven honderd en duizend mensen met een zitblokkade tegen het trans port. foto Kay Nietfeld/EPA COMA - Het Wereld Natuur Fonds deelt zuinige kooktoestellen en duurzame tentstokken uit aan vluchtelingen in het oosten van Congo. Eerder deelde de organisa tie al brandhout uit, zodat de Con- golezen het bos waar de berggoril- la's wonen met rust zouden laten. Er wordt 60.000 euro uitgetrokken voor het project. De tentstokken en het brandhout komen uit spe ciale houtplantages, die het WNF heeft aangelegd. De kooktoestellen besparen tot vijftig procent hout. BRUSSEL - De Europese Unie gaat weer praten met Rusland over een zogeheten 'partnerschapsakkoord'. De onderhandelingen daarover wa ren uitgesteld na de Russische in val in Georgië. Maar de overgrote meerderheid van de EU-landen vindt dat de gesprekken moeten worden hervat nu Rusland zich in grote lijnen houdt aan het zespun tenplan dat een eind maakte aan het geweld in Georgië. Alleen Li touwen voelt er niets voor. De voortgang van de onderhande lingen over het partnerschapsak koord - dat moet leiden tot nauwe samenwerking op onder meer eco nomisch terrein - hangt volgens minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen af van de verde re uitvoering van het zespunten plan. Het gaat daarbij vooral om de vermindering van het aantal Russische soldaten in de afgeschei den regio's Zuid-Ossetië en Abcha- zië. De EU erkent de eenzijdige on afhankelijkheid van die gebieden niet. „Het worden gesprekken zonder il lusies", zei Verhagen gisteren in Brussel na EU-beraad. „Onze zienswijzen zijn verschillend. On ze veroordeling van het buitenpro portionele optreden van Rusland in Georgië blijft overeind." Maar de EU en Rusland hebben el kaar volgens de minister nodig op tal van terreinen, zoals handel, kli maatbeleid, terrorismebestrijding, energievoorziening, de situatie in Afghanistan en de kwestie-Iran. Op Litouwen na vonden de EU-landen dat een nieuwe stap ge zet moet worden. Instemming van Litouwen was niet nodig, omdat de onderhandelingen niet waren stopgezet, maar slechts uitgesteld. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Deze zomer kon ze er niet meer tegen. De 35-jarige Fat- ma uit Diyarbakir was het jarenlan ge geweld van haar echtgenoot zat. Ze vertrok met haar zeven kinde ren en vroeg een scheiding aan. Een enorme stap in het traditione le zuidoosten van Turkije. Met hulp van een vrouwencentrum vond ze een advocaat. Haar echtge noot kreeg een straatverbod opge legd. Zonder veel succes, de man gooide ruiten in van haar onderkomen. Ondertussen oefende de familie steeds meer druk uit op Fatma om terug te keren naar haar echtge noot. Ze belde meerdere malen de politie, maar slechts één keer werd haar woedende man opgepakt. Afgelopen vrijdag schoot haar ex-man Fatma voor de ogen van haar kinderen op straat dood. Tien tallen vrouwen gingen een dag la ter in Diyarbakir uit protest de straat op, met spandoeken. 'Wij zijn allemaarFatma's' en 'Wie is Fatma's moordenaar?' Fat ma's lot staat niet op zichzelf in Turkije. Volgens onderzoekers is eenderde tot de helft van alle vrou wen in meerdere of mindere mate slachtoffer van huiselijk geweld. Keer op keer duiken in de media verhalen op over mishandelde vrouwen, eerwraak en gedwongen huwelijken. Twee weken geleden was er het verhaal over een vijf tienjarig meisje, dat na haar brui- Het idee dat een man zijn vrouw af en toe best mag slaan is wijdverbreid loft door haar man terug naar huis werd gestuurd omdat ze 'geen maagd' meer was. Thuis pleegde ze - zeer waarschijnlijk gedwon gen door haar familie - zelfmoord. „Er zijn veel Fatma's in dit land", beaamt Neslihan Akbulut van vrouwenorganisatie AK-DER in Istanbul. „Het erge is dat Fatma precies deed wat wij mishandelde vrouwen aanraden. Ze zocht hulp, ze' ging naar de politie." Akbulut vreest dat deze zaak veel vrouwen ervan zal weerhouden naar de politie te gaan. Bovendien nemen veel agenten het geweld te gen vrouwen niet serieus, bena drukt Akbulut. Het idee dat een man zijn vrouw af en toe best mag slaan, is wijdverbreid in Turkije. Die mentaliteit maakt het werk van de vrouwenbeweging in Tur kije erg lastig. „Ook veel rechters denken zo. Rechters, zelfs van het hoogge rechtshof, oordelen vaak nog dat een vrouw een aanranding of ver krachting heeft uitgelokt", zegt Ak bulut. Een ander voorbeeld van deze mentaliteit is de rechtszaak rond Huseyin Uzmez. De bekende co lumnist van de islamitische krant Vakit wordt ervan beschuldigd een veertienjarig meisje seksueel te hebben misbruikt. In april werd hij gearresteerd, vorige week werd hij echter - in afwachting van het proces - vrijgelaten. Een forensisch rapport zou hebben aangetoond dat het veertienjarige slachtoffer 'geen psychologische of lichamelij ke schade' had opgelopen. „Bela chelijk natuurlijk, maar dit toont wel duidelijk aan hoe de rechters in dit land denken", zegt Akbulut. Bij Calvé houden we van lekker en puur eten. Daarom zijn de mayonaises van Calvé gemaakt met goede en pure ingrediënten: scharreleieren. plantaardige olie en azijn. Hierdoor zijn de Calvé mayonaises nog romiger en lekkerder van smaak. Bovendien zijn ze rijk aan -'jltfmL Omega-3. 0mega-3 zijn gezond^ vetten die horen in een gezond voedingspatroon. Verkade Chocolade is met liefde gemaakt van Fairtrade ingrediënten En daarom smaakt een Verkade chocoladereep nu nóg (h)eerlijker. Het Max Havelaar keurmerk is de onafhankelijke garantie voor Fairtrade. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie-, e-mail; info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9