Zorgen over teruggang leefbaarheid 'Ulsters carnaval na Herbenoeming Sala Verbouwing stadhuis Oostburg pakt ruim 1,3 miljoen duurder uit Dorpsraad Cadzand vraagt gemeente Sluis om opheldering. Jong en oud Wagenbouwers maken zich op voor nieuwe editie 'Ulsters leutfeest. Renoveren van sanitaire ruimtes en isoleren van gevels zijn extra posten. 22 I Dinsdag 11 november 2008 PZC Z door Frank van Cooten CADZAND - De Dorpsraad Cadzand maakt zich zorgen over de leefbaar heid in het dorp. Er zijn nog slechts een paar winkels over in de kern, de omvorming van de N6i tot vierbaansweg laat maar op zich wachten en- veel vakantiewonin gen staan in de winterperiode leeg. Dorpsraadvoorzitter Jan Voerman vraagt het gemeentebestuur daar om vrijdag tijdens de jaarvergade ring wat de gemeente van plan is om de leefbaarheid te verbeteren. „Recreatie, een beetje landbouw en zorg voor ouderen zijn de enige sectoren die geld genereren. Ik ben benieuwd hoe het gemeentebe stuur van Sluis daarop inspeelt." In de 'achtertuin' van Cad- zand-dorp is het grote vakantie park Cavelot gepland met onge veer 450 vakantiewoningen. Daar naast staan 130 appartementen van Van der Poel aan boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad op de rol. Voerman vraagt zich af of dat niet teveel van het goede is. „De De dorpsraad van Cadzand wil weten wat de gemeente Sluis nu precies gaat doen om de teruggang van de leefbaarheid in het dorp een halt toe te roepen. ontwikkelaar van Cavelot wil de 450 woningen binnen twee jaar bouwen. Dat vraagt de streek ech ter niet. Het is beter gefaseerd te bouwen. Zo'n twintig tot dertig per jaar. Dat is veel beter voor de leefbaarheid. Niemand is imrpers gebaat bij leegstand." De dorpsraad heeft nog meer vra gen voor het gemeentebestuur. „Mensen met een vakantiewonin gen moeten een minimaal aantal dagen per jaar in deze woning ver blijven. Hoe controleert de ge meente dat en wat is de sanctie als de regels worden overtreden? Dat willen we graag weten." Ook verbetering of aanpassing van de infrastructuur staat hoog op' het verlanglijstje van de dorps raad. De entree van het dorp is vol gens hen nog steeds een racebaan. De dorpsraad blijft hameren op een asverschuiving. Die haalt de snelheid uit het verkeer door de parkeerplaatsen van de rechter- naar de linkerkant van de weg te verplaatsen. De dorpsraad pleit ook voor de aanpak van de Prinsestraat naar het voorbeeld van de Mariastraat met nieuwe riolering, nieuwe klin kers èn lantaarnpalen in oude stijl. De jaarvergadering begint vrijdag om 19.30 uur in het Zwingebouw aan de Prinsestraat. Tijdens het in formele deel presenteert Peter de Lijser zijn boek Van Badhuis tot Boulevard, met als extraatje foto's die het boek niet haalden. door René Hoonhorst SLUIS - Jaap Sala wil graag nog zes jaar burgemeester blijven in Sluis. Hij liet commissaris van de konin gin Karla Peijs weten per 1 juli vol gend jaar voor herbenoeming in aanmerking te willen komen. De commissie Middelen en Alge meen Bestuur vergadert woensdag 19 november over het vaststellen van een verordening op de vertrou wenscommissie voor herbenoe ming van de burgemeester. In de verordening wordt de samenstel ling, de taak en de werkwijze van de vertrouwenscommissie gere geld. De verordening moet ook vol strekte geheimhouding over de be raadslagingen garanderen. In de vertrouwenscommissie zit- Een verslaggever van deze krant voelt zich nog jong en probeert dat ook uit te stralen. Dat hij onlangs 40 is geworden, heeft de Middel burger niet in een midlife crisis ge worpen. AI hielp het wel dat hij voor zijn verjaardag de hele familie meenam naar de Ifteling; de jeugdherinne ringen regen zich aaneen. Deze door Sheila van Doorsselaer HULST - Op 'den elfden van den elf den' zijn de elf wagenbouwers clubs, verenigd in bouwvereniging Magdalenastraat, bezig met de voorbereidingen voor de volgende carnaval. Praalwagens krijgen zo zoetjesaan vorm. Schuimrubber wordt op maat gesneden, koppen van papier maché krijgen een verf je, dragende onderdelen worden aan elkaar gelast. Het rampjaar 2008 is bijna voorbij. De brand in de bouwloods aan de Magdalenastraat in Heikant, eind januari, enkele dagen voor het leut feest in volle glorie moest losbar sten, ligt bij alle wagenbouwers nog zeer vers in het geheugen. Als de dag van gisteren. De verzengen de uitslaande brand legde in enke le uren de loods en elf praalwa gens en toebehoren in de as. Hon derden manuren, duizenden eu ro's aan materiaal, kostuums en at tributen van de loopgroepen, al die voorpret. Er was niets meer van over. De stoeten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden gedecimeerd. Het was even gedaan met de leut. Nog op de dag van de brand kwam een enorme hulpactie op gang. Carnavalliefhebbers uit de streek, maar ook van ver daarbui ten, hielpen waar mogelijk. Brand- fonds Magdalenastraat werd open gesteld en de dag was nog niet om of er waren al vele duizenden eu ro's op de rekening gestort. Voor benefietbal Brandje Blussen werd een datum geprikt, basisschoolleer lingen maakten tekeningen voor de gedupeerde clubs, van heinde en verre boden collega-bouwers onderdelen van, of soms complete praalwagens aan. De bouwers den ken nog steeds met verbazing er aan terug. „Het was hartverwar mend", zegt Oswald de Bleijser, van bouwvereniging Magdalenast raat. Ondertussen zocht de Hulster wet houder Frans de Vries naarstig naar een nieuw onderkomen voor de bouwclubs. De onderhandelin gen en het uitpluizen van allerlei 'We hopen met heel ons hart dat Hulst snel een definitieve loods regelt' belasting- en verzekeringstechni sche kwesties duurden langer dan hij had gehoopt. Het duurde uiteindelijk tot eind mei tot De Vries met het verlossen de antwoord kwam: de bouwers konden in ieder geval het komen de seizoen terecht in de loods van loonbedrijf Inghels aan de Tragel in Sint-Jansteen. „We kunnen sinds 11 oktober terecht in de loods van Inghels", zegt Waker Mortier van wagenbouwerclub De Krabbekokers uit Graauw, ook aan gesloten bij de vereniging Magda- ten meestal alle fractievoorzitters. Raadsleden nemen aan dat de commissie ook deze keer zo wordt samengesteld. Fractievoorzitters lieten zich gisteren niet verleiden tot uitspraken over de van hen te voorziene aanbevelingen. Wel verwachtten ze dat er 'stevig gedicussieerd' wordt in de vertrou wenscommissie. „De functione ringsgesprekken met de burge meester waren deze zomer zeker niet negatief maar er is de laatste maanden wel wat gebeurd", zei William Gijsel (Gemeentebelan gen). De raad moet de minister van Binnenlandse Zaken voor 1 maart volgend jaar adviseren over het al dan niet herbenoemen van Sala tot burgemeester van Sluis. Er wordt al hard aan de praalwagens gewerkt. foto Camile Schelstraete lenastraat. Voor de gedupeerde clubs viel er ook weer wat te bouwen, want het totaalbedrag aan giften kwam neer op zo'n 45.000 euro. De Bleij ser: „Dat geld hebben we netjes on der de clubs verdeeld. Ieder kreeg evenveel. We hebben er expres niet voor gekozen de een meer dan de ander te geven, omdat de een misschien meer schade had, of de andere geen brandverzeke ring en een derde juist wel en daar door premie heeft moeten beta len. Nee, iedereen kreeg om en na bij de vierduizend euro. We heb ben daardoor allemaal weer een nieuwe start kunnen maken." De bouwers zijn heel erg blij met hun tijdelijke onderkomen in de loods van Inghels. De loods is enorm van omvang en elke wagen- boüwerclub heeft meer dan ge noeg ruimte. Er is zelfs een keu kentje en een kantoortje en me neer Inghels komt zo af en toe eens kijken naar de vorderingen van de bouwers. De loods is wel een beetje aangepast. Mortier: „Na tuurlijk moest de boel brandveilig zijn. De brandweer voerde daarom een inspectie uit en we troffen zelf ook de nodige maatregelen." De Bleijser nam het onderdeel brandveiligheid ter hand. Hij mon teerde groenverlichte nooduit gang-bordjes boven de deuren en bevestigde speciale sloten. „Dat kost natuurlijk wel wat, maar die bordjes kunnen we weer meene men naar een nieuw en hopelijk definitief onderkomen." Mortier en De Bleijser vinden het jammer dat ze de loods niet langer kunnen gebruiken. Maar helaas, net zoals hun afgebrande loods in Heikant is gesloopt, zal de loods van Inghels volgend jaar ook tegen de vlakte gaan. Het perceel is in middels verkocht aan een project ontwikkelaar, die op de plek van de loods en de omliggende gron den een nieuwe woonwijk (Over sprong) wil bouwen. De Bleijser: „Op 4 maart, amper twee weken na carnaval, loopt het gebruikscontract af Dan moeten we deze loods verlaten. We hopen met heel ons hart dat de gemeente tegen die tijd een nieuw onderko men voor ons heeft geregeld, want anders begint niet alleen die onze kerheid opnieuw, ook de wagen clubs die meerijden in Belgische stoeten hebben dan een pro bleem." De Krabbekokers bijvoor- Tipredactie@pzc.nl week werd hij echter met zijn neus op de harde feiten gedrukt. Toen een middelbare scholiere een kijkje kwam nemen op de redactie, kwam ook de opleiding journalis tiek ter sprake. Daar kon hij haar niet echt bij hel pen. „Ik ben afgestudeerd in 1994." Ze glimlachte meedogenloos: „Toen ben ik geboren." door Frank van Cooten SLUIS - Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Sluis vertrouwt erop dat de raad ondanks de financiële problemen toch akkoord gaat met de verbou wing van het gemeentehuis. Die verbouwing is volgens het col lege noodzakelijk voor een optima le dienstverlening en het voldoen van de werkplekken aan de ar- bo-wetgeving. De fracties zullen bij de behande ling van het raadsvoorstel donder dag in de gemeenteraad echter nog wel door een behoorlijke zure appel heen moeten bijten. Een raadsmeerderheid besloot vorig jaar juni 6.678.000 euro uit te trek ken voor de verbouwing. In het jongste raadsvoorstel staat echter een bedrag van ruim acht miljoen euro. Dat komt met name door het renoveren van de sanitaire ruimtes en het isoleren van de ge vels. Die stonden niet in de oor- pronkelijke planning. Oud-wethouder Adri Rosendaal werd een paar jaar geleden nog weggestuurd omdat hij het waag de een 'taakstellend bedrag' van vijf miljoen euro met 1,9 miljoen te overschrijden. En nu staat er dus acht miljoen in de boeken. Voor dat bedrag krijgt het gemeen tehuis wel een klantencontact- centrum in het voormalige Rabo bank gebouw, de bouw van een ar chiefbewaarplaats, het herinrich- ten van de kantoorruimtes, het aanbrengen van een klimaatsys teem en de bouw van een nieuwe raadzaal in de vide op de eerste verdieping. De oude raadzaal van de gemeen te Oostburg is te krap. Het is tech nisch onmogelijk deze ruimte uit te breiden. Vandaar dat het college voor de vide koos. Daar is voldoen de ruimte voor publiek en voor grote vergaderingen en festivitei ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66