Zeeland Rie houdt idt de boel draaiende O Eis voorwaardelijke celstraf na ongeluk Drie gewonden bij ongevallen Mantelzorgers uit diverse gemeenten in het zonnetje gezet. Verkeersveiligheid: weg of weggedrag? Trompettist Rik Mol Sala wil nog zes jaar in krijgt cultuurprijs Sluis aan 't roer blijven S pzc Dinsdag 11 november 2008 25 Rie Koemans-van der Bent zorgt al 32 jaar voor haar zieke man Bert (I). foto Dirk-Jan door Luc Oggel kwadendamme - In veel Zeeuwse gemeenten was het gisteren Dag van de Mantelzorg. Zo ook in Bor- sele, waar mensen die vrijwillig voor een familielid, buur, vriend of bekende zorgen, door het Steun punt Vrijwilligers en Mantelzorg Borsele in het zonnetje werden ge zet in de Vlindertuin in Kwaden- damme. Op Schouwen-Duiveland waren geen activiteiten. Eén van de mensen die extra aan dacht kregen, was Rie Koe mans-van der Bent (75) uit Hoede- kenskerke, die al al 32 jaar voor haar man Bert zorgt. Hij heeft een vrij zeldzame ziekte en is inmid dels al vijftien keer geopereerd aan zijn heupen, knieën en schouders. Rie is degene die de boel thuis van 's ochtends tot 's avonds draaiende houdt. Niet alleen gaat ze bijvoor beeld mee naar het ziekenhuis, ze doet ook 'mannenwerk' zoals schil deren en reparatiesaan het dak. „De druk wordt zwaarder als je ouder wordt", zegt ze. Deson danks ziet zij de zorg voor haar echtgenoot als een vanzelfspre kendheid. „Ik heb het er ook nooit over met hem. Ik was ook niet be kend met de Dag van de Mantel zorg. Dat is niet voor mij, dacht ik, want ik voel me geen mantelzor- ger." Toch is ze twee jaar geleden voor het eerst naar het 'uitje' ge weest. Ook gisteren genoot Rie in de Vlindertuin van de muziek, de lunch en de rondleiding. „Het is goed dat er op deze manier aan dacht voor is. Je hebt het wel eens nodig om er even uit te kunnen." Dat kan overigens ook sinds enige tijd weer met haar man. „Hij heeft een Spartamet (een fiets met een motortje), waardoor we af en toe samen kunnen fietsen. Echt een Gjeltema aanrader, anders kom je echt ner gens meer." Allévo Zorg en Dienstverlening re gelde gisteren vervangende zorg, zodat de mantelzorgers die 'zorg' in elk geval even uit handen was genomen. Groie Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG driewegen - Bij twee eenzijdige ongelukken in de gemeente Borse le zijn gisterochtend drie mensen gewond geraakt. Het eerste onge val voltrok zich tegen 11 uur op de Westeindsedijk bij Driewegen. De bestuurder van een auto reed door onbekende oorzaak van de dijk en kwam in de sloot terecht. De twee inzittenden zijn naar het zieken huis gebracht. Het tweede ongeluk deed zich rond half één voor op de Bern- hardweg-Oost, op kruising met de Baarlandsezandweg bij 's-Graven- polder. Een auto reed door nog on bekende oorzaak tegen een ANWB-zuil. De brandweer moest een inzittende, die bekneld zat, uit de auto knippen. Provinciale Staten laat twee leden aan het woord Provinciale Staten Zeeland Provincie Zeeland Over verkeersveiligheid is iedereen het geluk kig eens: elk verkeersongeval is er een te veel. Provincie Zeeland en alle andere wegbeheer- ders slaan de handen ineen en ondertekenen op 10 december het Zeeuws Manifest Verkeers veiligheid. De komende jaren werkt Zeeland aan de ambitie 'Op weg naar nul', met als doelstel ling om in 2020 geen vermijdbare verkeerson gevallen meer te hebben. Want onze platte landsprovincie telt jaarlijks veel dodelijke ver keersongevallen. Wat is daarvan de oorzaak? Is het de inrichting van de weg of het weggedrag? De statenleden Hans Segers (SP) en Dick Visser (Christenunie) reageren op de bovenstaande vraag. Hans Segers (SP) "Het is allebei: én de weg én het weggedrag. Waar wel meteen wat aan gedaan kan worden is de eenduidigheid in de wegbelijning. Dat vind ik belangrijk. Ik bedoel de 60, 80 en 100 kilometer wegen. Die wegen zijn met lijnen en kleurenjnge- richt, zodat je aan het wegdek kunt zien wat de toegestane maximum snelheid is. Ik ken een weg die is ingericht als een 60 kilometer weg, waar je 80 mag rijden. Deze weg had eerst twee normale rijstroken. Met de 60 kilometerwegbelijning is er één brede van gemaakt, met links en rechts een passeerstrook. Het lijkt daar wel een F1 -circuit. Als dat niet uitnodigt tot rallyrijden! Maar het weggedrag beïnvloeden met alleen de inrichting van de weg, zal niet lukken. Volgens mij moet je beginnen bij de bron, dus verkeersonder- wijs geven op basisscholen. Fietsers zijn ook ver keersdeelnemers. Daarnaast moeten we voor lichting geven aan de jeugd op scooters en aan die jongeren die hun rijbewijs al hebben. Dat zal wat moeilijker liggen, want daar is het snelle rij den een soort cultuur geworden. Zij moeten zich bewust worden van hun kwetsbaarheid in het ver keer. Mobiel telefoneren onderweg is gevaarlijk en voor i-pods geldt dat net zo. Groepen jongeren zijn zich erg bewust van elkaar, maar van wat er buiten de groep gebeurt niet. Het is natuurlijk wel al te makkelijk om naar de jeugd te wijzen. Ook ouderen moeten zich bewuster zijn van hun omgeving als ze aan het verkeer deelnemen." Dick Visser (ChristenUnie) "De verantwoordelijkheid voor veiligheid in het verkeer ligt bij de verkeersdeelnemers zelf. Ik zie veel automobilisten telefoneren terwijl ze rijden of lekker om zich heen kijken zonder zich te con centreren op het verkeer. Asociaal weggedrag zie ik niet veel, wel brutaal rijgedrag. Ook ik vind dat we geld moeten stoppen in educatie. We moeten verkeersdeelnemers wijzen op het gevaar van drugsgebruik en alcohol in het verkeer, te begin nen met de jeugd. Daar ligt een mooie taak voor het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land. Waar we mensen ook eens op moeten gaan wijzen is de schijnveiligheid van hun voertuig. Moderne auto's zijn steeds beter en veiliger, er zitten airbags in en het materiaal is steviger. Automobilisten denken daardoor dat ze niets kan overkomen en gaan wat nonchalanter rijden. Het tegendeel is waar. Bij een botsing kunnen de ge volgen desastreus zijn. Er is en wordt al veel geïnvesteerd in de provinci ale wegen. Zoals vrijliggende fietspaden op plaat sen waar dat kan. En nieuw zijn de parallel aan de weg liggende passeerstroken waar landbouw voertuigen kunnen uitwijken om automobilisten in te laten halen. Er zullen altijd situaties blijven bestaan die niet veilig zijn. ledereen kan daar ook melding van doen bij het Meldpunt Verkeers onveiligheid Zeeland van het ROVZ. De meldingen worden serieus bekeken. En als er geld voor is, gaan wegbeheerders er mee aan de slag." middelburg - Vijf dagen lag de 24-jarige inwoner van Gapinge in coma nadat hij met de auto van zijn vriend botste tegen een boom naast een polderweg tussen Mid delburg en zijn dorp. Hij reed die bewuste zondag 1 juli 2008 hard. Heel hard. Zijn vriend, de eigenaar van de zwarte Honda CRX, zat naast hem. In een bocht van de smalle Weelweg zag de chauffeur plotseling twee fietsers naderen. Hij raakte volgens zijn vriend verlamd van schrik, reed de berm in, raakte de controle kwijt en botste tegen een boom. Beide inzittenden raakten zeer zwaar ge wond. Gisteren zaten ze allebei in de rechtszaal. De chauffeur omdat hij die dag volgens officier van jus titie C. de Kimpe zeer roekeloos had gereden. Zijn vriend was aan wezig om te luisteren. De vriend is na al die maanden enigszins hersteld. Hij kan al enke le uren per dag licht werk doen. De chauffeur zelf zal zijn oude vak nooit meer kunnen uitoefenen. Hij is blijvend gehandicapt. Officier van justitie C. de Kimpe hield hem voor dat hij, ondanks al les, toch nog geluk heeft gehad om dat hij het er levend vanaf heeft ge bracht en niemand heeft geraakt. Dat laatste had best kunnen gebeu ren omdat die bewuste zondag ve len aan het fietsen waren over de Walcherse polderwegen. Hoewel hij door zijn handicap het ongeval nooit zal vergeten vond de officier toch dat er ook nog gestraft moest worden. Ze eiste vier maanden voorwaardelijk tegen de man plus een rijontzegging van drie jaar. Ad vocate C. Kouijzer pleitte voor een lichtere straf omdat de jongeman al genoeg gestraft is. Uitspraak 24 november. vlissingen - Jazztrompettist Rik Mol uit 's-Heer Arendskerke krijgt de tweejaarlijkse kunst- en cultuur prijs van de Lionsclub Vlissingen. De uitreiking is op 19 november in het Vlissingse Arsenaaltheater. De jury noemt de 22-jarige Mol een 'supertalent': „Hij onder scheidt zich door al op jonge leef tijd internationaal de aandacht te trekken door zijn geheel eigen stijl van improviseren op trompet." Mol won eerder al een aantal pres tigieuze prijzen en werd genomi neerd voor een Edison. sluis - Jaap Sala wil nog zes jaar burgemeester blijven in Sluis. Hij liet commissaris van de koningin Karla Peijs weten per 1 juli volgend jaar voor herbenoeming in aan merking te willen komen. Fractie voorzitters verwachten dat er in de vertrouwenscommissie van de raad 'stevig gediscussieerd' wordt over de wens van Sala. „De func tioneringsgesprekken met hem wa ren deze zomer niet negatief, maar er is de laatste maanden wel wat gebeurd", aldus William Gijsel (Ge meentebelangen). Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59