ook al weer met romantiek? Emotie gekoppeld aan praktische voorlichting berco Brand veilingkranten Lekker zet Oud Sluis weer op plaats één 'Let op wie u binnenlaat om tv te installeren' ALTIJD 40% TOT 80% KORTING Oorzaak dood man onbekend aantrekkelijk shoppen Bied vanaf vrijdag 14 november op honderden producten tegen spotprijzen! Kijk voor meer informatie op www.veilingkranten.nl Donderdag ontvangt u een gratis bijlage over Veilingkranten.nl bij uw krant. PZC Dinsdag 11 november 2008 I 3 COMMENTAAR Een groot deel van de brandweervrijwilligers in Zeeland zal binnenkort de eerste aanvalsgolf missen. Het nieuwe dekkingsplan van de brandweer steunt vooral op sterk bezette brandweerposten met veel beroepskrachten die snel goed bemande wagens kunnen sturen. Dat is een hard gelag voor veel vrijwilligers. Twaalf posten degraderen naar een reservestatus. De vrijwilligers op die posten zien straks hun beroepscollega's voorbijrazen terwijl zij lijdzaam moeten toezien. Dat druist in tegen wat elke rechtgeaarde spuitgast het liefst wil: zo-snel mogelijk blussen. Hun teleurstelling is een acceptabele bijwerking van de professionalisering van de Zeeuwse brandweer, met meer beroepskrachten, nieuwe kazernes en kortere rijtijden. Maar die bijwerking mag niet te lang duren. Want de brandweer zal, zodra het bluswerk van enige omvang is, toch die vrijwilligers nodig hebben. Daarom is het zaak dat er naast de nieuwe alarmering een aanpak komt die de vrijwilligers binnenboord houdt. Wellicht door ze 's nachts en in het weekeinde, als ze er wél op tijd en in voldoende aantallen zijn, toch eens in de eerste lijn mee te laten blussen. door Tineke Smits Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren koppelt tijdens de lessen biolo gie bewust de emotionele kant van sek sualiteit aan de praktische voorlichting. Biolo gieleraar Kees de Jong bij de CSW vindt een biologieboek te onvolledig en geeft graag ook aandacht aan andere zaken die bij seksualiteit horen. „Sommige collega's werken met bestaan de vragen en er komen ook wel vragen vanuit de klas, zo komt er vaak een gesprek of discus sie op gang. Ik merk dat de kinderen heel nor maal op dit soort lessen reageren. Dat was min der voor de hand liggend toen ik achtentwin tig jaar geleden als leraar begon bij deze school. De leerlingen zijn ook wel redelijk open." Op de CSW wordt in de tweede en vierde klas seksuele voorlichting gegeven. Daarbij komen relaties ook aan de orde, net als anticonceptie. „Daarbij laten we ook anticonceptiemiddelen zien, die zijn te krijgen via de Nederlandse Ver eniging voor Seksuele Hervorming. In de twee de klas zijn de leerlingen best wel bezig met de ze onderwerpen. Ze hebben soms wat vrijblij vende ervaringen of puberrelaties, in de vierde klas is dat wat meer. Vanaf die klas beginnen ze geloof ik pas echt met seksuele relaties." De Jong vindt het belangrijk om de emotionele kant van seksualiteit in een goed kader te plaat sen. Hoe vindt hij het nou om kinderen seksu ele voorlichting te geven? „Ik heb er nooit een probleem mee gehad, ik voel me er niet onge makkelijk onder," vertelt hij, „ik heb er ook wel speciale cursussen voor gevolgd, dat heeft me wel geholpen." Uit onderzoek blijkt dat een goede seksuele op voeding uitspattingen kan voorkomen. Jonge ren die veel weten over seksualiteit, beginnen op latere leeftijd pas aan een seksuele relatie. Ze zijn beter op de hoogte van risico's en ook geven zij beter hun grenzen aan. Er klinken nu geluiden om op kinderdagverblijven en buiten schoolse opvang tijd in te ruimen voor seksu ele voorlichting. Boink, belangenvereniging van ouders in de kinderopvang, komt binnen kort met een curriculum om de kwaliteit in de kinderopvang te verbeteren. Er wordt dan ook aandacht besteed aan seksuele ontwikkeling. BN DeStem Delonghi EH680MJ MIDDELBURG - Restaurant Oud Sluis van topkok Sergio Herman staat weer bovenaan in de jaarlijk se top too van restaurantgids Lek ker. Vorig jaar moest Herman zijn positie nog afstaan aan Beluga uit Maastricht, die dit jaar op num mer drie staat. Inter Scaldes uit Kruiningen staat op plaats 9, tien plaatsen hoger dan vorig jaar. 't Veerhuis in Wolphaartsdijk stijgt één plekje naar positie 35, De Kromme Watergang uit Hoofd plaat klimt van 51 naar 48. Zeeuw se hekkensluiter is Katseveer uit Wolphaartsdijk. Dat restaurant be zet nummer 74, twee plaatsen la ger dan vorig jaar. MIDDELBURG - Ouderen moeten vandaag goed opletten wie ze bin nenlaten om de tv-zenders weer goed te installeren, waarschuwt de Seniorenraad Middelburg. De laatste maanden is het een paar keer voorgekomen dat oude ren slachtoffer zijn geworden van dieven die onder valse voorwend selen binnenkwamen en mensen thuis beroofden. Het zou sneu zijn als dat ook gebeurt op de dag dat Delta de tv-zenders opnieuw in deelt, vindt de Seniorenraad. De PZC is erg benieuwd naar de ervaringen van mensen met de wijziging van de tv-kanalen. Ga daarvoor naar www.pzc.nl en plaats uw reactie. Openin gstijden okt./nov. 11.00 - 17.00 uur 11.00 - 17.00 uur Zaterda g 11.00 - 17.00 uur Merksch oenen Outlet Depot 12 TERNEUZEN - De politie kon giste ren nog geen helderheid verschaf fen over de oorzaak van de dood van een 44-jarige man in de Dr. Buijzestraat in Terneuzen. Hij werd zondagmiddag rond half een gevonden. Resultaten van sectie op het lichaam zijn nog niet prijs gegeven. Het blijft dus onduidelijk of de man door een misdrijf om het leven kwam. 'Losgeslagen seksuele moraal'... Maar romantiek bestaat nog steeds foto René Manders lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3