Ongeval onderzeeër Rusland Cholera slaat toe onder vluchtelingen in Congo G20 wil grote stappen zetten voor stabiliteit China oom pompt li ara 458 miljan in economie Meer dan twintig opvarenden komen om door gasvergiftiging. VAN IWAARDEN VN doen onderzoek naar moordpartijen in dorp Kiwanja. PZC Maandag 10 november 2008 7 MOSKOU - Meer dan twintig men sen zijn zaterdagavond omgeko men door een ongeluk aan boord van een Russische kernonderzeeër in de Japanse Zee. Ruim twintig mensen raakten gewond. Dat hebben Russische media be richt. De nucleair aangedreven onderzee boot is niet beschadigd en kon gis teren op eigen kracht de thuisha ven Bolsjoj Kamen, bij Vladivo stok, bereiken, zei woordvoerder Igor Dygalo. De kernreactor die het schip aandrijft functioneert normaal en ook de stralingswaar den zijn normaal, zei hij. In de onderzeeboot kwam uit het brandbestrijdingssysteem freongas vrij, een soort drijfgas dat onder meer in spuitbussen gebruikt wordt. Hoe dat kon gebeuren is nog niet duidelijk. Het Russische persbureau Interfax haalde gisteren militaire experts aan die erop speculeerden dat dë bemanning het werkrooster had overtreden en een ongeautoriseer de operatie heeft uit gevoerd met het brandweringssysteem. De mensen die in het getroffen compartiment verbleven, zijn aan vergiftiging gestorven, zo bleek uit autopsie van de lichamen. Onder de doden zijn zes matrozen en veertien burgers. Een ander mari nevaartuig, de Admiraal Triboets, dat met de onderzeeboot meevoer tijdens de oefeningen ving de ge wonden op. De naam van het schip werd niet bekendgemaakt, maar het persbu reau RIA-Novosti zei van een werkgever van de scheepswerf Amoer te hebben vernomen dat het gaat om de Nerpa (Russisch viir Zeehond), een onderzeeboot van de Akoela-II klasse die daar is gebouwd. De bouw begon al in 1991, maar bleef wegens geldgebrek jarenlang stilliggen, aldus de woordvoerder. Vorige maand ging de onderzee boot de testfase in en vorige week maakte hij zijn eerste duik. De on derzeeboot zou verhuurd worden aan India. De Russische president Dmitri Medvedev heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk gelast. RIA-Novosti meldde gisteren dat de gezinnen van de slachtoffers 100.000 roebel (bijna 3000 euro) krijgen uitgekeerd. De gouverneur van de regio waar de omgekomen bemanningsleden woonden heeft daartoe een regeling getroffen. Het is het ernstigste ongeluk met een onderzeeboot sinds het onge val met de Koersk, waarbij in 2000 118 opvarenden om het leven kwa men. Door het vrijkomen van gas aan boord van een Russische onder zeeboot, zijn ruim twintig men sen omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. SPUITCABINE voor spuitwe/ksr. Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 PEKING - Het Chinese kabinet heeft goedkeuring gegeven voor een investeringspakket ter waarde van 458 miljard euro om de eigen economie te stimuleren. De extra investeringen zullen zich onder meer richten op infrastructuur en sociale zekerheid. Met deze investe ringen, die tot in 2010 moeten wor den uitgevoerd, wil de regering de binnenlandse vraag stimuleren. China kondigde bovendien een soepeler monetair beleid aan, dat mogelijk op nieuwe renteverlagin gen duidt. Sinds half september heeft China drie keer de rente ver laagd. De Chinese economie heeft te lijden onder de wereldwijde kre dietcrisis. In het derde kwartaal nam de groei van de Chinese economie on verwachts af van 10,4 procent in het eerste halfjaar tot 9 procent. Indicatoren geven aan dat de situa tie in de maand oktober verder ver slechterd is. Hoewel het groeiper centage nog steeds hoog ligt, kan economische vertraging in China aanvoelen als een recessie. COMA - In het oosten van de De mocratische Republiek Congo (DRC) is gisteren urenlang gevoch ten rond de plaats Ngungu, zo'n zestig kilometer ten noordwesten van de stad Goma. VN-vredestroe- pen kregen de strijdende partijen ten slotte zover de gevechten te sta ken. Er werd gevochten door rebellen, militairen en regeringsgezinde mai-mai milities. VN-vredestroe pen spraken met leidinggevenden van de drie partijen en wisten een bestand te bewerkstelligen. Dui zenden mensen zochten hun toe vlucht op een VN-basis in Ngun gu- De Verenigde Naties zijn een on derzoek begonnen naar beschuldi gingen van oorlogsmisdaden die zouden zijn begaan tijdens gevech ten in Kiwanja, dat tachtig kilome ter ten noorden van Goma ligt. Daar doodden mai mai-milities vo rige week mensen die zij ervan ver dachten de rebellen te steunen. Vluchtelingen reizen mee in een vrachtwagen bij Goma. Toen daarna de rebellen het dorp veroverden, vermoordden zij men sen die ervan werden verdacht de milities te hebben gesteund. Vol gens ooggetuigen werden de lijken door rebellen aangekleed met mili taire uniforms. Over het aantal burgerdoden dat in Kiwanja viel, lopen de schattingen fors uiteen. In vluchtelingenkampen in het oosten van Congo zijn tachtig nieuwe gevallen van cholera ont dekt. Dat heeft de organisatie Art sen zonder Grenzen (AzG) giste ren gezegd. In het vluchtelingen kamp Kibati werden veertig patiën ten geïdentificeerd met de ziekte. Elders werden nog eens veertig mensen gevonden die inmiddels zijn overgebracht naar een post van AzG. De hulporganisatie had vrijdag een behandelcentrum op gezet in Kibati. Unicef waarschuw de vorige week al voor een chole- ra-epidemie onder de honderddui zenden vluchtelingen. Volgens hulporganisaties en de Verenigde Naties zijn er in totaal 250.000 mensen op de vlucht voor het geweld tussen het regeringsle ger en de Tutsi-rebellen onder lei ding van generaal Nkunda. De cij fers komen bovenop de 800.000 mensen die tijdens eerdere conflic ten in het oosten van Congo al op de vlucht sloegen. Afrikaanse leiders hebben gisteren opnieuw de strijdende partijen in Congo opgeroepen te komen tot een staakt-het-vuren. Zij deden dat op een bijeenkomst in de Zuid-Afrikaanse stad Johannes burg. SAO PAULO - De ministers van Fi nanciën van 's werelds grootste economieën zijn gisteren overeen gekomen dat 'alle benodigde stap pen moeten worden genomen om vertrouwen en stabiliteit te herstel len in de wereldwijde markten'. Dat bleek gisteren uit een verkla ring van de G20, die in het afgelo pen weekeinde in het Braziliaanse Sao Paulo bijeenkwam. De groep van financiële ministers en verte genwoordigers van centrale ban ken moest het voorwerk doen voor de G20-top over de financiële crisis, later in Washington. De groep is het erover eens dat er grootschalige hervormingen plaats moeten vinden in het wereldwijde financiële systeem, dat getroffen is door de internationale kredietcri sis. Specifieke voorstellen zijn ech ter niet naar voren gekomen. In de verklaring was verder te lezen dat 'de wereldwijde crisis ook wereld wijde oplossingen vereist en een aantal algemene principes'. De G20 wordt gevormd door de negentien belangrijkste economie ën en de Europese Unie. Eerder op de dag zei de Braziliaanse presi dent Luis Inacio Lula da Silva dat er een nieuwe financiële architec tuur nodig is in de wereld om te kunnen reageren op de verdieping van de financiële crisis. „We moe ten de verleiding weerstaan om eenzijdige maatregelen te nemen." 1. Brandblussers door onbekende oorzaak geactiveerd in Russische onderzeeër. 2. Getroffen compartiment wordt automatisch afgesloten, personeel raakt ingesloten. 3. Om zuurstof bij de 'brand' weg te nemen, komt freongas vrij. 4. Ingesloten personeel wordt vergiftigd, meer dan 20 doden en ruim 20 gewonden. Lengte: 110 meter Breedte: 13,5 meter Max. waterverplaatsing: 9.500 ton Aantal torpedobuizen: 14 Aantal kruisraketten: 28 Snelheid boven water: 37 km/uur Snelheid onderwater: 65km/uur Maximale diepte: 550 meter RUSLAND Bolsjoj Kamen CHINA N-KOREA infographic: JD, EvE Russische Akoela-II klasse nucleaire aanvalsonderzeeër 20 meter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7