Brandweer kan norm Aan wonderen aanrijtijden niet halen Eerbetoon voor drie actieve Bemiddelende rol van Van Liere in gemeente Sluis duurt drie weken ORIENT Hulster burgemeester Mulder spreekt van onmogelijke eisen. Oud-burgemeester wil niets kwijt over de opdrachtformulering. BS Sla JAPAN Evangelist Jan Zijlstra houdt dienst in Terneuzen. Lintje voor twee medeoprichters van carnaval in Aardenburg. 14 I Maandag 10 november 2008 PZC Z door jean-Lou de Cucht HULST - De landelijk opgelegde nor men voor de aanrijtijden van de brandweer zijn in een dunbevolkt gebied als Zeeuws-Vlaanderen niet langer haalbaar. Dat zei burgemees ter Jan Frans Mulder van de ge meente Hulst op de bindings avond van de vrijwillige brand weer. „De brandweer hier voldoet niet aan de eisen, lees je dan ver volgens in de krant. Ja, dat begrijp ik. Als je onmogelijke eisen krijgt opgelegd, kun je die niet waarma ken. Het is hier de Randstad niet. Dat zouden ze in Den Haag zo langzamerhand eens moeten we ten." - Brandweercommandant Jan Rijk was het helemaal eens met de bur gemeester. „Als ik dan wel eens op merkingen in poltiek Hulst hoor dat we de aanrijtijden niet halen, weet ik daar wel een oplossing voor. Een professionele brand weer. Maar dan moet de politiek daar wel de middelen voor be schikbaar stellen." Rijk kon terugkijken op een rela tief rustig jaar. Tot op heden had de brandweer Hulst met twee gro te branden te maken. Een in de Zandstraat in Hulst in de nieuw jaarsnacht en een in de carnavals- loods in de Magdalenastraat in Hei kant. Uit de zogeheten kwaliteitsfoto die onder de vlag van de Veilig heidsregio Zeeland is genomen, bleek dat het Hulster brandweer korps nog niet helemaal aan de ge stelde eisen voldoet. Volgens Rijk levert het plan van aanpak de gewenste kwaliteitsver hoging op. „Uit een tussentijdse De brandweer in Zeeuws-Vlaan deren heeft volgens de burge meester van Hulst normen voor aanrijtijden opgelegd gekregen die niet haalbaar zijn. door Jean-Lou de Cucht SLUIS - Bemiddelaar Cees van Liere begint vandaag aan zijn taak als be middelaar in de gemeente Sluis. De oud-burgemeester van onder meer Sluis-Aardenburg en Noord-Beveland moet de verstoor de bestuurlijke verhoudingen her stellen. Fractievoorzitter Robert Evers van de PvdA verwijst naar Van Liere als spreekbuis. Maar die wil niets kwijt over de opdrachtformule ring waarmee hij het veld wordt ingestuurd. „Nee, we hebben samen afgespro ken dat we daar niets over naar buiten brengen. Ik zal een aantal oriënterende gesprekken voeren en ben ook helemaal niet van plan om tussentijds te rapporteren. De opdrachtformulering die ik heb ge kregen is in ieder geval in goede harmonie tot stand gekomen. Allle zes fractievoorzitters hebben er mee ingestemd." Van Liere wacht een zware klus. Van Liere wacht een zware klus van drie weken in Sluis. De be stuurlijke verhoudingen zijn ver stoord en er is onrust onder het personeel over de reorganisatie. ZEEL Een vrouw uit Breskens mocht na een kleine chirurgische ingreep en kele dagen niets tillen. Ook geen boodschappen. Manlief bood spon taan aan wat eten bij de super markt te halen. Dat deed hij zel den of nooit. Er stond sla met ge bakken aardappelen op het menu. Bij de groenteafdeling koos hij een ferme krop sla uit. De caissière rapportage blijkt dat we op de goe de weg zijn." Mulder: „De onderwerpen waar we eerst een oranje kleur scoor den, veranderen steeds meer in groen." Rijk stelde dat er meer druk komt te liggen op de manschappen, om dat er steeds meer verantwoording moet worden afgelegd aan allerlei onderzoeksinstanties. „Maar laten we alstublieft niet bang zijn voor veranderingen. Ik ben niet iemand die alles bij het oude wil laten, om dat het op de oude manier goed zou gaan." Mulder prees de samenwerking tussen de brandweerkorpsen in Zeeuws-Vlaanderen met het oog op de Veiligheidsregio Zeeland. Daar kunnen ze in de rest van Zee land nog van leren." Hij zei niets te begrijpen van de kritiek van de Vakvereniging Brandweer Vrijwilligers. „Wij ver kwanselen echt niet de belangen van onze mensen wanneer er één brandweer Zeeland is." Niet alleen de bestuurlijke verhou dingen zijn verstoord, er is ook veel onrust onder het gemeente lijk personeel over de reorganisa tie. Het personeel heeft het ver trouwen in een deel van het colle ge van burgemeester en wethou ders opgezegd. Van Liere denkt een week of drie nodig te hebben voor zijn gesprek ken met leden van het college van B en W, fractievoorzitters en verte genwoordigers van het personeel. In die drie weken wil hij de proble matiek in kaart brengen. „Kort daarna kom ik met mijn advies. Die aanbevelingen zal ik vervol gens met de fractievoorzittters be spreken." Hoe zijn functie de komende drie weken wordt genoemd, vindt Van Liere niet zo belangrijk. „Mediator vind ik niet het juiste woord. Hoe ik het dan zelf zie? Ach, dat is toch niet zo belangrijk. What's in a na me?" Een wereldmerk met allure 'H door Jean-Lou de Cucht TERNEUZEN - Hoe je ook over de evangelist Jan Zijlstra mag denken, hij trekt overal volle zalen. De ze ventigjarige Zijlstra is voorganger van de Levensstroom gemeente in Leiderdorp. Met zijn reddings- en genezingsdiensten trekt hij door het hele land. Vrijdagavond was hij in het Schel- detheater in Terneuzen. Met gene zing voor een ieder die zijn of haar nood in de handen van Jezus legf, aldus de evangelist. „Iedere dienst doet God speciale dingen. Waar om zou hij dat vanavond niet doen?" Want laat een ding duidelijk zijn. Zijlstra pretendeert niet dat hij zelf geneest. Om dat te onderstrepen, hangt boven het podium een span doek met de tekst: ga richting Je zus, ga richting het wonder. Maar alvorens het wonder te aan schouwen, móeten we ons eerst bezighouden met wat aardse za ken. Hij wijst de aanwezigen er op dat zo'n wonderdienst een hoop geld kost. Er staat dan wel 'toegang vrij' op het affiche, maar het Schel- detheater een avond huren is niet gratis. „Als ik het omreken, kost uw stoel zo'n vijftien euro. Maar daat zit u ook comfortabel voor, het is ten slotte geen klapstoel. Als we het maar samen doen. En dan kan de een desnoods wat meer en de an der wat minder geven." Daar is iemand uit het publiek het niet mee eens. Met stemverheffing maakt hij duidelijk dat hij naar hier is gekomen om genezen te worden en niet om te betalen. Boos verlaat hij de zaal. De plastic offèremmertjes gaan de zaal rond, zodat de aanwezigen hun envelop met inhoud kunnen geven. Onder tussen prijst Zijlstra de boekenta fel bij de ingang aan. Wie denkt even genezing te vin den, komt bedrogen uit. Zo werkt dat niet bij Zijlstra. Genezing scoor je niet zo maar even. Zijlstra leeft niet in een zap-wereld. Uren en uren verkondigt hij zijn bood schap: een blijde. Vaak onderbro ken door 'hallelujah' of'amen'. Hij preekt, zingt en strooit af en toe met een kwinkslag. Zijlstra kent de koers die mensen moeten volgen om pijn- en ziekte- vrij een nieuw leven te beginnen. Allereerst samen zingen en bid den. Zijlstra vraagt pkn-leden, ka tholieken, baptisten hun vinger op te steken. Hij noemt het de filialen van de kerk. Om er vervolgens aan toe te voegen dat God maar één kerk wilde. Na bijna twee uur bidden en zin gen, begint hetgeen waar velen voor gekomen zijn: de wonderen. Zijlstra roept een meisje naar vo ren. Zij heeft last van haar schild klier, haar nek, haar maag en dar men en van depressiviteit. Zijlstra vraagt of God van haar houdt en haar wil genezen. 'Dat de genezende kracht tot je komt.-In Jezus' naam. Hallelujah' „Ik denk het wel", antwoordt ze. Hij pakt haar nek beet en vraagt waar haar pijn nu is. „Nergens", antwoordt ze. Hij belooft haar dat ook de depressiviteit en alle ande re klachten weg zullen zijn. „Waar is de pijn nu? Ja, die is weg hé." Vervolgens zorgt hij er ook nog voor dat een vrouw van haar reuma, een vrouw van haar bek keninstabiliteit, een man van zijn astma en een vrouw van ms is ge nezen. Het zijn maar een paar voorbeel den. Maar Zijlstra vergeet ook de kinderen niet. Een jongen met adhd, een baby met eczeem, Zijl stra legt er de handen op en zegt: „dat de genezende kracht tot je komt. In Jezus' naam. Hallelujah." Bij Zijlstra doet Jezus nog altijd wonderen. Of geeft hij mensen net dat duwtje in de rug dat ze de pijn niet meer voelen. Of is hij een charlatan? Overtuigende bewijzen voor het een of het ander blijven achterwege. Hoe hét ook zij, het was een wonderlijke avond in Ter- neuzen. Tip? redactie@pzc.nl wees hem er echter op dat hij de andijvie nog moest wegen. Enigs zins beschaamd ruilde hij zijn stronk om voor een pak gesneden sla. Dat leek hem wel zo handig. Thuis vertelde hij zijn echtgenote openhartig van zijn blunder. Toen zij het pakket zag, werd het menu alsnog veranderd. Nasi paste beter bij de gesneden groente. door Jean-Lou de Cucht AARDENBURG/HULST - Drie Zeeuws-Vlamingen zijn dit week einde verrast met een koninklijke onderscheiding. Burgemeester [aap Sala van de ge meente Sluis reikte twee lintjes uit tijdens het 33-jarig jubileumfeest van de Aardenburgse Carnavals Stichting De Nachtuuin. Rino Pie ters en Erik de Cocq, medeoprich ters van De Nachtuuin, werden be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De overweging om hen een lintje te geven was dat het aan hun tomeloze inzet en enthou siasme is te danken dat het carna valsfeest in Aardenburg, als enige plaats in West-Zeeuws-Vlaande- ren, behouden blijft. Pieters was in het verleden onder meer bestuurs lid van ontmoetingsruimte De Tor De Nachtuuin Rino Pieters (links) en Erick de Cocq met hun koninklijke on derscheiding. in Aardenburg, vrijwilliger bij de Aardenburgse Voetbal Club en or ganisator van de wandeltocht in Aardenburg. Hij is 33 jaar actief bij De Nachtuuin. Pieters is organisa tor van de donateuractie en redac teur van de carnavalskrant. Voorts is hij medeoprichter van de bouw-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74