sport te snel af De één is gammel, de ander krijgt een pak rammel Venus Williams bekroont in Doha sterk jaar Sturm en D Wennemars rest niets anders dan zilver in duel met de veelvraat. Wotherspoon dreigt WK sprint te missen Valpartij van Verheijen kost Oranje de zege Kemkers pleit voor bescherming van de medaillekandidaten. Tom Boonen knalt met auto tegen de vangrail Bettini kleurt afscheid met een overwinning Amerikaanse in finale van WTA-titelstrijd te sterk voor Zvonareva. Mailen mag 01 info@sturm0ndekker.nl PZC Maandag 10 november 2008 131 door Johan Stobbe BERLIJN - Vol bravoure kondigde Er- ben Wennemars donderdag aan dat hij bij de wereldbeker in Ber lijn de 1500 meter zou winnen. Hij voelde zich uitgerust, fris. Eén pro bleem. Er is tegenwoordig een veel vraat in het schaatspeloton. Eentje die alles wil winnen en de naam Sven Kramer draagt. „Ik ben banger voor Denny Mor rison en Shani Davis", verkondig de Wennemars nog optimistisch. Twee dagen later stond hij met zil ver om zijn nek. Morrison en Da- vis verslagen, maar het goud hing voor de buik van Kramer. Wennemars. en Kramer zaten voor de start van de schaatsmijl samen in de kleedkamer. „Ik vroeg Sven of we ooit samen op het podium hadden gestaan. Dat bleek niet het geval." De twee ploegmaatjes bij TVM spraken af elkaar bij de huldiging terug te zien. Dat lukte. „Alleen de volgorde had andersom moeten zijn", zei de nummer twee met een lach. De nummer één maakte met zijn show op de 1500 meter zijn droomseizoenstart compleet. Nog voor het nieuwe schaatsjaar kon digde Sven Kramer aan dat hij dit seizoen alles wil winnen. Voorlo pig maakt hij die woorden waar. In negen dagen schaatste hij vijf wedstrijden, hij won ze allemaal. Vooral de laatste maakte zaterdag middag indruk. Kramer was ge brand op de 1500-meterwinst. Hij voelt zich dezer dagen als een prooi waarop flink gejaagd wordt. „Dat voel ik elke dag. Iedereen dacht vandaag: nu pakken we hem. Nou, mooi niet." De over macht van Kramer wordt bijna eentonig. Sven Kramer laat op de schaats- mijl zien hoe superieur hij is bij de seizoenstart. Met een perfec te slotronde verslaat hij de specialist Simon Kuipers. De 21-jarige Fries had in zijn rit een ideale tegenstander aan Si mon Kuipers. Die lag bijna de hele race voor, maar Kramer verloor hem nooit uit het oog. In de laat ste bocht gebeurde het onvermijde lijke. „Ik dacht echt dat ik hem had", zei Kuipers. Kramer kwam toch nog onderdoor en won door zijn superieure slotronde (28,0) in 1-45,69. Voor Kuipers, die finishte met een rondje 28,7, restte brons (t-45,95)- Wennemars (1.45,84) verspeelde juist zijn goud in de slotfase. De 29,0 was te langzaam. „Ik kon het net niet goed afmaken." Mark Tui- tert maakte de Nederlandse over heersing op het koningsnummer compleet door de vierde plaats op te eisen. Daarmee herhaalden de Nederlandse schaatsers hun kunst stukje van februari 2005. Bij de we reldbekerfinale in Heerenveen was de volgorde destijds Tuitert, Kui pers, Wennemars en Beorn Nijen- huis. De buitenlandse jagers likten in Berlijn hun wonden. Met Enrico Fabris voorop. De olympisch kam pioen werd dertiende in 1.48,49. Shani Davis, Havard Bokko en Chad Hedrick volgden het Neder landse kwartet op de plaatsen vijf tot en met acht. „Maar die zullen hun piek wel later in het seizoen hebben", onderkende Kuipers. Nominaties Na de eerste wereldbekerwed strijd van het seizoen hebben al achttien schaatsers een olympische nominatie op zak. ►- Die rijders eindigden in Berlijn allemaal één of meer keren in de top acht. Sven Kramer (op de 1500 en 5000 meter), Simon Kuipers (1000 en 1500) en Erben Wen nemars (1000 en 1500) zijn de mannen die al meerdere no minaties op zak hebben. Bij de vrouwen geldt dat voor Annette Gerritsen op de 500 en 1000 meter. BERLIJN - [eremy Wotherspoon dreigt het WK sprint in Moskou (17-18 januari) te missen. De Cana dese schaatser kwam zaterdag in Berlijn zwaar ten val op de 500 meter en brak daarbij zijn arm. De 32-jarige vedette van het Cana dese schaatsteam is zeker zes tot acht weken uitgeschakeld. Wother spoon keert terug naar Canada en wordt door een specialist onder zocht. Het is niet uitgesloten dat hij een operatie moet ondergaan. BERLIJN - Een valpartij van Carl Verheijen leidde ertoe dat de Ne derlandse achtervolgingsploeg in Berlijn naast het goud greep. De TVM'er stapte op de schaats van Mark Tuitert en verloor zijn even wicht. De Nederlanders lagen op koers, maar het goud ging nu naar Canada. Bij de vrouwen ging de ze ge wel naar Oranje. door Maarten van Helvoirt BERLIJN - Eén keertje ziek zijn of een misstap begaan, mag niet de drastische gevolgen hebben die het nu lijkt te hebben. Dat vindt Gerard Kemkers, coach van de TVM-schaatsploeg. Twee van zijn coryfeeën, Paulien van Deutekom en Ireen Wiist, beleefden in Ber lijn een wereldbekerweekeinde in mineur. Van Deutekom voelde zich zater dag en gisteren te gammel om te rijden en Wüst moest lijdzaam toe zien hoe vijf andere Nederlandse vrouwen op de drie kilometer op een hoop werden gereden door de buitenlandse concurrentie. Op de BRUSSEL - De Belgische wielrenner Tom Boonen is zaterdag met zijn auto tegen een vangrail geknald in de buurt van Mol. Hij raakte daar bij niet gewond. Boonen was op weg naar Zaventem. De sprinter kwam al vaker in pro blemen door zijn rijgedrag. Vorig jaar reed hij tegen een elektriciteits- paal, dit jaar werd hij beboet na een zware snelheidsovertreding en werd hij betrapt op rijden onder invloed. 1000 meter kreeg de Brabantse schaatsster gisteren een pak ram mel (zestiende). Kemkers zei: „Hun hele seizoen ligt nu op z'n kop." Hij weigert te tornen aan de voor af uitgestippelde route richting WK's en EK en dat betekent dat Wüst en Van Deutekom zoals zo veel Nederlandse schaatsers de wedstrijden in Rusland, China en Japan in november en december laten schieten ten faveure van een extra trainingsblok. De coach vreest dat de twee we reldkampioenen straks in januari in het toch al zo volle programma WJ De Nederlandse schaatsvrouwen beleven in Berlijn een weekeinde in mineur. Gerard Kemkers vindt dat ze best wat meer bescher ming mogen genieten. MILAAN - Paolo Bettini heeft giste ren afscheid genomen van zijn Ita liaanse publiek met een zege. De 34-jarige wielrenner bracht aan het einde van zijn rijke carrière de Zesdaagse van Milaan op zijn naam. De Spanjaard Joan Llaneras hielp hem daarbij. Bettini kwam op de openingsdag zwaar ten val. Hij kwam er gena dig vanaf besloot donderdag weer op de fiets te stappen en het baan- spektakel voort te zetten. een skate-off moeten rijden om in Erfurt de wereldbeker te mogen schaatsen. „We mogen de schaat sers die straks voor Nederland bij de Olympische Spelen de medail les moeten behalen wel wat meer bescherming geven." Kemkers: „We zijn het er toch alle maal over eens dat Renate Groene- wold straks de vrouw is die op de drie kilometer op het podium moet staan?" Groenewold was 's woensdags met koorts naar Berlijn gereden en had aan kracht inge boet. Meer dan een zesde plaats op de drie kilometer zat er daar door niet in. Wüst stond zaterdag mokkend langs het ijs. Vorige week werd ze gediskwalificeerd op het NK. In Berlijn mocht ze niet rijden van bondscoach Wopke de Vegt. „Kennelijk besta ik niet meer en werken ze eerst de hele lijst af." DOHA - De Amerikaanse tennisster Venus Williams heeft in Doha het WTA-kampioenschap gewonnen. Ze was in de finale van het offi cieuze wereldkampioenschap in drie sets te sterk voor de Russische Vera Zvonareva: 6-7 6-0 6-2. Het was de eerste keer in haar loopbaan dat de oudste van de twee zusjes-Williams het kam pioenschap van de vrouwentennis- organisatie won. Eerder bereikte ze twee keer de halve finales. Vijf keer moest ze het toernooi wegens blessures laten schieten. In de finale was Williams niet eens op haar best, maar Zvonareva bleek niet al te fris meer. De Russi sche speelde sinds de US Open 27 wedstrijden in een serie van acht toernooien. Tegen het einde van de partij lag ze zelfs even snikkend op de grond, de uitputting nabij. „Het was een zwaarbevochten ze ge, al leek dat misschien niet zo", sprak Williams. „Ik ben dolgeluk kig, ik wilde dit zo graag." Willi ams won dit jaar op Wimbledon en het toernooi van Zürich. „Het is best een goed jaar voor me geweest. Volgend jaar hoop ik vooral gezond en fit te blijven en verder omhoog te kunnen kijken", zei Williams. Ze had zaterdag de nummer één 'Ik hoop volgend jaar fit en gezond te blijven en verder omhoog te kijken' van de wereld, de Servische Jelena Jankovic, de weg naar de eind strijd versperd. Zvonareva had haar landgenote Elena Dementje- va uitgeschakeld. De tennissers Novak Djokovic en Nikolai Davidenko zijn het toer De Masters Cup is het eindejaars- toernooi, waar de beste acht man nen van dit jaar elkaar treffen. De vier spelers uit de gouden groep kwamen gisteren eerst in actie. Vandaag spelen de tennissers uit de rode groep, onder wie de Zwit serse titelverdediger Roger Fede- rer. De geblesseerde wereldrang lijstaanvoerder Rafael Nadal ont breekt in Shanghai. De als tweede geplaatste Djokovic was net wat scherper dan debu tant Del Potro, die iets te vaak de ballen in het net sloeg. De als vier de ingeschaalde Davidenko legde tegen Tsonga solide spel op de baan, maar kreeg de winst bepaald niet cadeau. Hij verloor de eerste set in de tiebreak en trok de stand gelijk door het tweede bedrijf te winnen met 6-4. De acrobatische Tsonga vocht zich in de derde set knap terug van 2-5 naar 6-6, maar in de beslissende tiebreak maakte de uitgebluste Fransman geen punt meer. nooi om de Masters Cup in Shang hai begonnen met winst. De Ser viër Djokovic versloeg de Argen tijn Juan Martin del Potro in twee Venus Williams toont de trofee aan het publiek nadat ze de finale in Doha heeft gewonnen. foto Kamran Jebrelli/AP sets: 7-5 6-3. De Rus Davidenko won moeizaam in drie sets van de Fransman ]o-Wilfried Tsonga: 6-7 6-47-6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69