'Het begint een beetje grijs te worden' Raadslid krijgt een hogere vergoeding Cees van Liere bemiddelt drie weken in Sluis Vanavond viert Thoolse WD verjaardag met toespraken en discussie. Op Noord-Beveland zullen B en W wellicht ook meer verdienen. B PZC Maandag 10 november 2008 15 door Rob Paardekam THOLEN - De Thoolse afdeling van de WD bestaat vijftig jaar. Reden om vanavond een feestje te hou den. Toch is het niet altijd zo gezel lig geweest. „Ik heb er wel eens niet van geslapen", zegt oprichter Tinus van Damme. Hij stond in 1958 - toen de partij landelijk al tien jaar bestond - aan de wieg van de eerste WD-afde ling op het eiland Thólen: die van de gemeente Sint-Maartensdijk. Een paar jaar later volgde de toen malige gemeente Oud-Vossemeer. Een gemeentelijke herindeling zat er toen al aan te komen en daar om werden halverwege de jaren zestig al gesprekken gevoerd over een grote WD-afdeling voor het hele eiland. Daar waren destijds veel lokale partijen bij betrokken. Toen het er enkele jaren later echt van moest komen, leverde dat nog de nodige problemen op. „Je snapt dat al die mensen van al die toen malige partijen, hoog op onze lijst wilden komen", vertelt Van Dam me, die voorzitter was geworden van de WD voor de nieuwe ge meente Tholen. „Ik weet nog dat het een enorm gevecht was. Die vergadering was echt een ramp. Ik heb er niet van geslapen. De vol gende dag ben ik met iedereen gaan praten en heb ik mensen, die eigenlijk wilden opstappen, toch binnenboord kunnen houden." Na het gekibbel kwam het succes want de WD haalde in 1972 drie zetels in de nieuwe Thoolse raad, een aantal dat ze jaren heeft weten te behouden. De liberalen kwa men ook al snel in het college te recht. Daar werden ze in de tiental len jaren die volgden twee keer uit gewipt. In 1978 gooide de oprich ting van het CDA roet in het eten. Die partij werd in Tholen plots klaps groter dan de WD en zo doende mocht ze in plaats van de 'Wij hadden de komst van het ABT nooit mogen laten gebeuren' liberalen meeregeren. In 2002, toen de WD pas vier jaar weer in het college zat, was het de nieuwe partij Algemeen Belang Tholen (ABT) die de plaats van de WD in het college innam. Heel wrang, omdat de WD op Tholen juist was voortgekomen uit lokale par tijen. „Wij hadden de komst van KAPELLE - Vrijwilligers van Steun punt de Wegwiezer en de Stich ting Welzijn en Zorgverlening aan Ouderen in de gemeente Kapelle gaan morgen en woensdag op pad om inwoners te helpen bij het her programmeren van de tv-zenders. Dat is nodig omdat Delta deze een het ABT nooit mogen laten gebeu ren", zegt Van Damme. De WD verloor in 2002 ook de derde raads- zetel. Die is nog niet terug gewon nen. De plaats in het college overi gens wel. Toen ABT-wethouder Van Doorn in 2004 opstapte, was er weer plaats voor de liberalen. Over de toekomst is bestuurslid Karei Saris positief. Hij heeft goe de hoop dat er bij de volgende verkiezingen weer een derde ze tel wordt behaald. „Maar we kun nen nog wel wat jonge mensen gebruiken", zegt hij. „De huidige club begint toch een beetje grijs te worden." Maar vóór de libera len aan die uitdaging beginnen, is het vanavond feest in café Hart van Tholen in Tholen-stad. Vanaf 20.00 uur zijn er toespraken en is er een forumdiscussie met onder anderen Kamerlid Charlie Ap- troot en statenlid Carla de Paepe. andere frequentie geeft. Mensen die niemand hebben om tè hel pen, kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 06-13232819. Er wordt een bijdrage van 2,50 eu ro gevraagd voor de gemaakte kos ten. Ook vrijwilligers zijn overi gens nog van harte welkom. door Rob Paardekam WISSENKERKE - De maandelijkse be lediging. Zo noemen sommige ge meenteraadsleden op Noord-Beve land de vergoeding die ze krijgen voor hun raadswerk. Maar wel licht niet voor lang meer. Burge meester en wethouders willen de provincie verzoeken om de ge meente in een hogere inwonersca tegorie te plaatsen. Want daar zit het probleem. De vergoeding van raadsleden is ge bonden aan een maximum. Hoe kleiner de gemeente, hoe lager de vergoeding is. En aangezien Noord-Beveland met zijn 7000 in woners heel klein is, mag de ge meente de raadsleden maximaal 211 euro per maand geven. Raads lid Ariekees Oudshoorn stelde eer der dit jaar absoluut niet toe te ko men met dat bedrag. Ook andere raadsleden stelden wel wat meer te willen ontvangen. Burgemees ter Henny van Kooten zei zijn best ze zullen doen. Nu stelt het college dus voor om de provincie te vra gen de gemeente in een hogere in wonersklasse te plaatsen. De ge meente denkt daar goede argu menten voor te hebben, waaron der het feit dat er in de zomer maanden duizenden extra inwo ners in de vorm van toeristen zijn. Als de provincie instemt, kunnen raadsleden straks een vergoeding van 285 euro per maand krijgen. Een hogere klasse betekent overi gens dat ook de salarissen van bur gemeester en wethouders omhoog gaan. De meerkosten voor de ge meente zullen al met al 42.000 eu ro per jaar bedragen. De raad bespreekt het onderwerp op 13 november. Dan wordt dui delijk of het verzoek bij de provin cie wordt neergelegd. SLUIS - Cees van Liere begint van daag aan zijn taak als bemiddelaar in de gemeente Sluis. De oud-bur gemeester van onder meer Sluis-Aardenburg en Noord-Beve land moet de verstoorde bestuurlij ke verhoudingen herstellen. Van Liere wacht een zware klus. Niet alleen de bestuurlijke verhou dingen zijn verstoord, er is ook veel onrust onder het gemeente lijk personeel over de reorganisa tie. Het personeel heeft het ver trouwen in een deel van het colle ge van B en W opgezegd. Van Liere denkt een week of drie nodig te hebben voor zijn gesprek ken met leden van het college, frac tievoorzitters en vertegenwoordi gers van het personeel. In die drie weken wil hij de problematiek in kaart brengen. „Kort daarna kom ik met mijn advies. Die aanbevelin gen zal ik vervolgens met de frac- tievoorzittters bespreken." In fitnesscentrum Fitland in Goes spinden een paar honderd mensen zich za terdag in het zweet voor het goede doel. foto Willem Mieras Tinus van Damme bij café Smerdiek, waar vijftig jaar geleden de WD-afdeling van de gemeente Sint-Maartensdijk werd opgericht. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67