Binnenland van ouderen WD'er klapt uit de school over Rutte SP: inzet verkorte werktijd Wrijving in coalitie over drugsbeleid Sprint nu naar Telfort voor supersnel en voordelig internet I995 lelfortr. Tot 20 Mb Kamerlid Arend-Jan Boekestijn gaat na kritiek door het stof. Na het redden van banken nu banen en inkomens beschermen. CDA zegt alle coffeeshops te willen sluiten, PvdA boos. Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. Vaste lage prijs p/mnd PZC Maandag 10 november 2008 5 biedt om de psyche van oudere be stuurders vast te stellen, wat juist in het almaar drukker wordende verkeer van belang is. Rijtesten ge ven een reëler beeld. De artsen krijgen bijval uit onver wachte hoek: de organisatie Alzhei mer Nederland stelt dat de keu ring nu niet voldoende is om oude ren met dementie er uit te pikken. „Soms is sprake van fagadegedrag. Iemand kan zich tijdelijk beter voordoen dan hij is. Pas bij onver wachte situaties gaat het mis", al dus Karin Huntjes van de organisa tie. Geregeld duiken dan ook be richten op over oude autorijders die brokken maken. Vorig week end veroorzaakte een 82-jarige be stuurder op de Ai tussen Best en Boxtel een reeks ongevallen en be zweek zelf aan zijn verwondingen. Daar komt bij dat de weg grijzer gaat kleuren: tot 2040 stijgt het aantal 65-plussers in Nederland met een kwart tot 4,3 miljoen. Vo rig jaar kwamen 246 65-plussers om het leven in het verkeer. Wiebo Brouwer, hoogleraar ver keersgeneeskunde bij de Rijksuni versiteit Groningen, ondersteunt de proef van de keuringsartsen. „Het huidige systeem werkt, maar verbeteringen zijn altijd mogelijk." Brouwer beaamt dat de observa ties van artsen 'behoorlijk wille keurig' zijn. Zij kunnen werken met een 'OPS-toets', een serie test jes om oriëntatie, geheugen en so ciaal functioneren te bepalen. „Het probleem is dat huisartsen verschillen en afwijkend keuren. De proef moet duidelijk maken of beperkingen nu voldoende boven water komen." De hoogleraar heeft wel wat 'mitsen en maren': als de rijtest of rit in de rijsimula- tor verplicht zou worden bij twij felgevallen, worden controles veel duurder. „En je maakt de keuring zwaarder. Je wilt niet bereiken dat er per se méér ouderen van de weg worden gehaald, maar je wilt meer risicogevallen er uit pikken. Dus degenen die grote kans lopen brokken te maken." Het hoofd medische zaken van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR), Ruud Bredewoud, hoopt dat de proef uitwijst dat de huidige keuring voldoet. Brede woud snapt de angst van keurings artsen als Nijboer niet. „Zij sturen niemand de weg op. Dat doen wij, het CBR. Als de keuringsartsen twijfelen, moeten ze dat gewoon in het rapport zetten. Dan doen wij nader onderzoek." DEN HAAG - WD-leider Mark Rut- te heeft 'geen ideeën' en de partij heeft 'zo veel domme, slechte fou ten gemaakt', de laatste tijd ging 'werkelijk alles fout'. Deze uitspraken hoor je als politi cus al liever niet van een tegenstan der, laat staan van een politieke vriend. In dit geval kwamen de harde woorden wél uit die hoek. Ruttes eigen WD-Kamerlid Arend-Jan Boekestijn had niet door dat de camera's van EénVan- daag vrolijk doordraaiden. Het actualiteitenprogramma volg de de week van Amerika-kenner Maarten van Rossem, die samen met Boekestijn afgelopen woens dag te gast was in De Wereld Draait Door. Na de opnames praat ten de twee nog even na. Voor die openhartigheid werd Boe kestijn, die in tegenstelling tot zijn fractievoorzitter tot de rechtervleu gel van de WD behoort, zaterdag hard afgestraft. Zijn vernietigende uitspraken werden op televisie uit gezonden. DEN HAAG - De SP wil dat het kabi net werktijdverkorting verstrekt met een tijdelijke WW-uitkering aan zowel vaste als flexibele werk nemers. Zij dreigen nu de tol te be talen van de crisis op de financiële markten. Dat is een voorstel dat SP-fractievoorzitter Agnes Kant gisteren presenteerde. Kant wil zo snel mogelijk in de Ka mer met premier ]an Peter Balken ende in debat. Volgens haar moet het kabinet na het redden van ban ken nu ook banen en inkomens van mensen beschermen. Minister Piet Hein Donner van So ciale Zaken verstrekt in uitzonder lijke situaties werktijdverkorting, waarbij werknemers tijdelijk WW krijgen om hun werkgever de kans te geven een plotselinge crisis te boven te komen. Zo wordt voorko men dat personeel moet worden ontslagen. De crisis moet zijn ver oorzaakt door onvoorziene om standigheden. Eerder is werktijd verkorting verstrekt bij de uitbraak van mond- en klauwzeer en na de terroristische aanslagen op 11 sep tember 2001. Ook wil Kant de re gels voor pensioenfondsen versoe pelen, zodat de inkomsten van ouderen toch meestijgen met de inflatie. Verder moet de overheid de economie, stimuleren door ge plande investeringen in het spoór, woningen, nieuwe technieken en kennis eerder uit te voeren. UTRECHT - Tussen de coalitiepar tijen is onenigheid ontstaan over het drugsbeleid. Tegen het zere been van de PvdA heeft CDA-frac- tievoorzitter Pieter van Geel zater dag gezegd dat er een einde moet komen aan het gedogen van soft drugs. Coalitiepartner CU sluit zich daarbij aan. Volgens het CDA heeft het gedoog beleid gefaald. Het doel van Van Geel is daarom om alle coffee shops in Nederland te sluiten. Hij wijst erop dat veel zolders in ach terstandswijken illegale kweke rijen van softdrugs zijn. Het zijn vervolgens grote criminelen die daar veel geld aan verdienen. Zo lang dit wordt getolereerd, zullen volgens Van Geel de problemen in die buurten nooit worden opge lost. In Nederland is de verkoop van softdrugs in coffeeshops toege staan. De aanlevering ervan is ver boden, maar wordt gedoogd. Tijdens het partijcongres zaterdag in Utrecht zei Van Geel dat de samenleving de gevolgen van het gedoogbeleid niet langer pikt. Te vreden stelde hij vast dat ook bin nen partijen als de PvdA en de WD steeds meer stemmen op gaan voor een hardere lijn. Wat de PvdA betreft lijkt Van Geel zich echter te snel rijk te rekenen. PvdA-Kamerlid Lea Bouwmeester ergert zich aan de wijze waarop het CDA 'nu wel heel stoer' roept het gedoogbeleid te willen beëindi gen, maar niks doet om proble men rond softdrugs op te lossen. Volgens Bouwmeester zullen pro blemen op het gebied van crimina liteit en volksgezondheid niet ver dwijnen met het sluiten van de coffeeshops. „Wij zijn voor regule ren en tegen verbieden, omdat je met reguleren voorwaarden kan stellen en beter kan controleren." Volgens Van Geel is er echter geen reden tot zorgen bij de PvdA. Hij noemt het regeerakkoord met PvdA en Christenunie, waarin het gedoogbeleid wordt voortgezet, 'de goede lijn'. Sluiting van de cof feeshops is 'een perspectief voor de lange termijn'. Een geschokte Boekestijn greep na de uitzending meteen zijn tele foon en belde Rutte. In het ge sprek heeft hij volgens Rutte uitge breid uitgelegd hoe de vork in de steel zit. Boekestijn sprak met Van Rossem op filosofische toon over het liberalisme. Uitspraken die in de discussie wer den gedaan, zijn geheel uit hun verband gerukt. Boekestijn sprak over de moeilijke periode die de WD achter de rug heeft, nadat zij 'Rita (Verdonk, red.) uit de partij gelazerd heeft'. Hij bedoelde niet te zeggen dat Rutte helemaal geen ideeën heeft, maar dat hij geen antwoorden heeft op (veiligheidsvraagstukken. In die discussie doet D66-fractie- voorzitter het veel 'intelligenter'. „Alexander Pechtold doet het nu zó goed, fantastisch gewoon", ver trouwde Boekestijn Van Rossem in dat verband toer Rutte heeft de uitleg van Boekes tijn en zijn excuses geaccepteerd. WD-Kamerlid Boekestijn had niet door dat de camera's door draaiden en uitte kritiek op zijn leider Rutte. Het Kamerlid heeft zijn excuses aangeboden. Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl Bezoek Telfort winkels Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5