Cu t nu Energie Van Munster golft door Pontes Aantrekkelijke combinatie tussen muziek en literatuur Muziektheater GOV zoekt jonge talenten voor musical Annie Expositie Brainwaves en pyrografiek in galerie Galerij. Opvoering in kersttijd volgend jaar in Goes, Middelburg, Terneuzen. PZC Maandag«10 november 2008 21 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Professor Pieter Zee man heeft even plaatsgemaakt. Waar normaliter het portret van deze hooggeleerde wetenschapper prijkt, priemen nu de ogen van beeldend kunstenaar Jan van Mun ster de ruimte in. Die tijdelijke wis seling heeft alles te maken met een bijzondere expositie in galerie Galerij. In dat kader zijn de wan den van de Zierikzeese scholenge meenschap voor enkele weken ver rijkt met unieke kunstobjecten. Het betreffen de zogeheten Brain waves en pyrografieën van Jan van Munster. Initiator Johan Everaers van gale rie Galerij begon de moed al een beetje op te geven dat hij ooit nog een solo-expositie van Van Mun- 'Onbegrijpelijk dat er op Schouwen-Duiveland nergens werk van hem is'. ster zou binnenhalen. Nu is het er toch plotseling van gekomen en Everaers is niet alleen verguld met het resultaat, maar ook trots op het feit dat deze internationaal ge waardeerde kunstenaar de ten toonstelling zelf heeft ingericht. Bovendien gaf Van Munster de af gelopen week tijdens gastlessen voor de hoogste klassen Havo en VWO een toelichting op zijn werk wijze als kunstenaar. „Onbegrijpelijk eigenlijk dat er op Schouwen-Duiveland nergens in de openbare ruimte een kunst werk van Jan van Munster te vin den is, terwijl hij hier toch ruim 25 jaar heeft gewoond en ge werkt", vindt Everaers. Van Munster en de gemeente wis selen echter, geen kunst uit, maar zijn nog steeds verwikkeld in een juridische strijd over een schade claim. Maar daar gaat de expositie in galerie Galerij niet over. Hier ligt de nadruk op een geheel ander spanningsveld. Energie speelt de hoofdrol in Van Munsters werk met de nadruk op de tegenstelling tussen ratio en emotie. Zijn brain waves zijn glazen kronkelige lijnen van neon in een grillige vormge ving. Het vertrekpunt voor deze objecten is een EEG-uitdraai waar op de hersenactiviteit van de kun stenaar zelf staat geregistreerd. De brainwaves bieden met hun koel blauwe licht de studieruimte een verrassende extra dimensie die be ter ervaren dan beschreven kan worden. De broze objecten lijken te kunnen breken onder een veel heid aan bombastische woorden. Ook de docentenkamer bij Pontes is voor deze gelegenheid verrijkt met een brainwave. „Jan van Mun ster heeft zelf heel nadrukkelijk de plek aan de muur bepaald waar dit object moest komen te hangen", zegt Everaers om aan te geven hoe nauwgezet deze kunstenaar werkt. Geladenheid en tegenstellingen als donker/licht, warm/koud, aantrek ken/afstoten en plus/min visuali seert Van Munster ook op andere wijze. Zo toont hij hier eveneens een serie pyrografieën, ofwel af drukken van verhitte metalen stempels op geschept papier. Hier in balt hij het begrip energie sa men in minieme symbolen. Zo drukte hij zijn bekende plus- en mintekens af, uiterst klein maar in beladen evenwicht met elkaar. Ver der geeft hij op deze manier zijn interpretatie van begrippen als Eer de, Wechsel en Nuclair. Ook het bekende IK-symbool van Jan van Munster kreeg een door dacht plekje in Galerij. Het hangt recht tegenover de kamer van de rector. Q Expositie, t/m vrij. 19 december, Zie- rikzee, galerie Galerij bij Pontes Pieter Zeeman, gebouw zuid, Hatfieldpark 2. tijdens schooluren. Het trio Anna-Belle presenteerde zondag een mooie combinatie van het boek Een Schitterend Gebrek van Arthur Japin en composities van Schumann, Beethoven en Tsjaikovski voor piano en cello, tij dens een Open Haard Concert in Porgy en Bess in Terneuzen. Dat is geen eenvoudige opgave, want het boek bevat veel meer dan het liefdesverhaal tussen Gia- como Casanova en het meisje Lu cia. Het verhaal speelt zich afin de achttiende eeuw, maar om de ge voelige snaar te beroeren, heeft het trio gekozen voor meer romanti sche muziek. De muziek heeft de taak om de ge voelens die in het verhaal beschre ven worden, te onderstrepen. Daar slaagt het trio volledig in. Isabel Voets brengt het verhaal in een soepele vertelstijl met een mooie dictie. De ogen spreken een even duidelijke taal als de stem. De voorstelling zit vol emotie en weemoed en is cyclisch: begonnen wordt met de zin dat zij lief kan hebben en het einde bestaat uit TRIO ANNA-BELLE Anna-Belle: Lies Colman (piano), Anne Van Hecke (cello) en Isabel Voets (woordkunst), in Porgy en Bess in Terneuzen. door Jeanette Vergouwen een liefdesverklaring. De musici zorgen eveneens voor een gesloten cirkel door het langza me deel van het begin werk (Noc turne van Tsjaikovski) te herhalen. Zij leven zich volledig in en spelen met passie. Woord en muziek zuigen het pu bliek mee in het verhaal dat zon der pathos of theatrale elementen wordt voorgedragen. De intimiteit wordt niet doorbroken en de span ning wordt goed opgebouwd. Er is duidelijk nagedacht over de keuze voor de cello, een vrouwelijke in strument, én de composities. De Fantasiestücke van Schumann geven prima het verblijf op het landgoed weer waar Lucia haar Giacomo ontmoet. Als de ziekte toeslaat met verminking tot ge volg, zorgt de vertolking van de derde cellosonate van Beethoven voor een extra dimensie. Pianiste Lies Colman beschikt over een stevig toucher en de ba lans tussen rechter- en linkerhand is goed. Zij speelt in dienst van de cellopartij, maar daar waar moge lijk neemt zij initiatief en stimu leert zij ook. Celliste Ann Van Hecke strijkt met brede gebaren en heeft een expres sieve speelwijze. Dit duo brengt de muziek in balans met een gedor seerde afwisseling tussen serene, virtuoze en onstuimige passages. Anna-Belle vertelt het verhaal van Arthur Japin op eigen wijze. De ge voelens van verliefdheid, twijfel, hoop, onmacht en berusting wor den goed verklankt. Door dit recital zullen mensen die het boek nog niet gelezen hebben, het waarschijnlijk wel gaan lezen. De muziekliefhebbers konden ge nieten van doorvoelde interpreta ties. GOES - Muziektheater GOV voert eind 2009 tijdens de kerstperiode de beroemde musical Annie op in de theaters in Goes, Middelburg en Terneuzen. In dat verband is de GOV op zoek naar jonge talenten. Deze musical vertelt het verhaal van het 12-jarige meisje Annie, dat in een weeshuis woont. Daar wordt de scepter gezwaaid door de strenge directrice Miss Hannigan. Annie verlangt hevig naar haar ouders en ze hoopt dat die haar uit haar nare situatie komen red den. Dat gebeurt echter niet, maar Annie ontmoet wel de miljonair Oliver Warbucks, die uiteindelijk besluit het meisje te adopteren. Voor de hoofdrol van Annie en voor de andere weesmeisjes kun nen geïnteresseerde meisjes van 10 tot 15 jaar zich aanmelden voor een auditie. Ook jongens kunnen daaraan mee doen, want er zijn ook rollen door weesjongens te vervullen. De auditie wordt gehouden op zondag 25 januari. De repetitiepe riode is vanaf 15 april tot eind de cember. Jongeren die belangstelling hebben kunnen zich aanmelden via: prodleiding@zeelandnet.nl. Een Brainwave van Jan van Munster aan de wand van het 'studieplein' bij Pontes Pieter Zeeman. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43