Ajax scoort vijf Pracntgoals en geflatteerde overwinning voor Feyenoord Hoek moet geduld hebben met de Zeeuwse spitsen 26 Maandag 10 november 2008 PZC Van Hanegem doet er in Utrecht-affaire nog steeds het zwijgen toe. Aanvoerder dreigt duel met PSV door blessure te moeten missen. Van Basten denkt aan boete Suarez FC Groningen is na 23 minuten al zeker van zege door Hans Leber ROTTERDAM - Willem van Hane gem is terug. In een pooljas waar mee de winter op Nova Zembla een makkie is, gaf hij als FC Utrecht-trainer na de 5-2-neder- laag tegen Feyenoord zijn mening over zijn oude club: „Het gaat steeds beter. Laat ze maar ouwe hoeren, die gasten", zei hij bemoe digend tegen Feyenoord-trainer Gertjan Verbeek. Met 'die gasten' doelde Van Hanegem op de jour nalisten. Van Hanegems terugkeer volgde op het ontslag bij FC Utrecht van conditietrainer Rob Druppers, as sistent-trainer John van Loen, keeperstrainer Maarten Arts en as sistent-trainer David Nascimento. De vier begrepen niet waarom zij wel weg moesten en Van Hane gem niét. 'De Kromme' werd giste ren enthousiast ontvangen door het Feyenoord-publiek dat in hem een levenslange clubicoon ziet. Maar kritische vragen over de Utrecht-affaire heeft hij sindsdien niet willen beantwoorden. Ook gis teren niet. Een verslaggever die er tóch een vraag over stelde, werd prompt afgepoeierd: „Ik denk dat jij wat in je oren heb ofzo." Geveld door een griep miste Van Hanegem de wedstrijden tegen NAC (0-0), Heracles en De Graaf schap (beide 2-0-winst), toen zijn nieuwe assistent Ton du Chatinier en technisch-directeur Piet Buter op de bank zaten. Utrecht verloor gisteren mét Van Hanegem van Feyenoord dat nu eens een keer geen pech had. Want na drie mooie doelpunten (vrije trap Giovanni van Bronck- horst en twee keer Diego Bises war), bracht een kopbal van Alje Schut Utrecht terug in de wed strijd. Nadat Henk Timmer een te- Willem van Hanegem keert in De Kuip terug op de bank van FC Utrecht. De trainer ziet hoe zijn ploeg een geflatteerde nederlaag lijdt tegen Feyenoord (5-2). rugspeelbal tegen FC Utrecht-back Mihai Nesu had aangeschoten en de bal in het doel was gecarambo leerd, leek Feyenoord de wedstrijd alsnog weg te gaan geven. Maar een prachtige assist van Roy Ma- kaay op Karim El Ahmadi beteken de 4-2. En in de extra tijd scoorde ook Makaay zelf door leep uit de rug van zijn tegenstander weg te lopen en de bal snoeihard in de kruising te schieten. Wat Makaay deed (hopen dat je te genstander een hoge pass verkeerd beoordeelt en zelf alvast doorlo pen) lukt talloze keren niet, deze ene keer wel. Het zat Feyenoord gistermiddag eens een keer mee: waar de 3-3 in de lucht hing, werd het 5-2. Feyenoord is opgeklom men naar de twaalfde plaats in de eredivisie en wil onder Verbeek naar de topvijf. Maar het draaide gisteren even niet om Verbeek. Van Hanegem zou Van Hanegem niet zijn, als hij toch niet één vraag (namelijk of hij schuldgevoel heeft) ludiek zou beantwoorden. „Ja. daarom spring ik straks van de Brienenoordbrug af" door Thomas Rijsman AMSTERDAM - De 5-2-overwinning van Ajax op Sparta stemde Marco van Basten gisteren tevreden. „Het was alweer een tijdje geleden dat we in de Arena zoveel gescoord hadden." Ajax treedt volgende week als (ge deeld) koploper aan tegen PSV. Dat was de laatste jaren vaker an dersom. Ajax gaat het duel in met vier punten voorsprong op PSV, maar moet het dan wel stellen zon der Klaas-Jan Huntelaar. Hij ging gisteren door zijn enkel. De ernst van de blessure wordt vandaag pas duidelijk, nadat er een MRI-scan is gemaakt. Er wordt rekening gehouden met een lange afwezigheid van de spits, die na een kwartier spelen nog de sco re had geopend op aangeven van Kennedy. De Zweedse vleugelaanvaller be gon in de basis, nadat hij eerst te gen FC Twente en midweeks weer tegen MSK Zilina goed was ingeval len. Voor aanvang van dit seizoen kreeg hij van Marco van Basten nog te horen dat hij op weinig speeltijd kon rekenen. De trainer is nu van mening veran derd. „Er zijn altijd nog de trainin gen en wedstrijden om mijn onge lijk aan te tonen. Als hij zo speelt, heeft hij toekomst bij Ajax. Laten we zeggen dat hij goede zaken heeft gedaan." Opvallend was ook de positie waarop Jan Vertonghen begon. Hij maakt dit seizoen een stormach tige ontwikkeling door als links half en linksback, maar begon nu centraal in de verdediging. Van Basten gaf hem de opdracht mee om door te schuiven. AMSTERDAM - Marco van Basten overweegt Luis Suarez te beboeten voor zijn gedrag op het veld. De spits kreeg tegen Sparta zijn zesde gele kaart van dit seizoen. Suarez kreeg de kaart voor een schwalbe. Van Basten: „Ik heb de beelden niet teruggezien, maar vol gens mij is die kaart terecht. Hij Het had het gewenste resultaat tot gevolg: Ajax creëerde kans na kans. Voor rust bouwden Luis Sua rez en Evander Sno de score uit tot 3-0. De verliezende coach Foe- ke Booy was ook verrast door de tactische ingreep van Van Basten. „In de rust hebben we daar pas echt een antwoord op kunnen vin den, maar toen was het kwaad al geschied." Joshua John deed namens Sparta nog iets terug. Hij knikte een bal binnen, die hard van de vuisten van Kenneth Vermeer was gespat na een schot van ex-Ajacied Rydell Poepon. De treffer beroofde Ajax van een nieuw record. De ploeg had in officiële thuisduels al 747 minuten geen tegentreffer geïncas seerd. Alleen in het seizoen 1970-1971 deed de Amsterdamse defensie het beter. Toen bleef het doel in eigen stadion 806 minuten schoon. Nü stopt de teller op 804 minuten. Het tegendoelpunt weerhield Ajax er niet van de trekker zelf nog over te halen. Eerst was het Kennedy die zijn goede spel bekroonde met een doelpunt. Invaller Leonardo scoorde op aangeven van Sno, waarna Yuri Rose twee minuten voor tijd de eindstand op 5-2 be paalde. Ajax blijft door de overwinning aan kop in de eredivisie, samen met NAC en AZ. De ploeg uit Alk maar heeft het beste doelsaldo van de drie. Van Basten was het meest blij met het groot aantal gescoorde doel punten. „We hebben de kansen eindelijk eens benut. Daar hadden we flink op gehamerd." Ajax verslaat Sparta met 5-2 maar ziet ook hoe Klaas-Jan Hun telaar geblesseerd uitvalt. Ge vreesd wordt dat de aanvoerder lang afwezig zal zijn. krijgt er veel te veel. Ik heb daar al eens met hem over gesproken, maar Luis is hardleers. Ik over weeg hem nu een geldboete te ge ven." Tegen FC Twente zat Suarez al een schorsing uit. Bij een volgen de gele kaart (de zevende) en na de negende gele kaart moet hij op nieuw een wedstrijd missen. GRONINGEN - FC Groningen blijft ij- zersterk presteren in de eigen Euro borg. Gistermiddag werd FC Volen- dam op een kansloze 5-0-neder- laag getrakteerd. De thuisclub speelde niet eens groots, maar Volendam was defen sief zo zwak dat Groningen al na 23 minuten wist dat de punten bin nen waren. Bij de eerste vlot lo pende aanval was het direct raak via Koen van de Laak. Daarna ging het hard. Eerst schoot Danny Hol la nog rakelings naast, maar een minuut later maakte Goran Lovre alsnog 2-0. Vier minuten daarna schoot Petter Andersson schitte rend de 3-0 binnen. Van de Laak en Marcus Berg voerden de score na rust verder op: 5-0. AANVALLENDE KRACHT door Gérard de Nooijer Hoek heeft dit seizoen moeite om doelpunten te maken en dus krijg je al snel discussie over de kwaliteit van de spitsen in Zeeland. Ik denk dat er in onze provincie best goede aanvallers rondlopen. Jongens ook die een neusje voor de goal hebben. Duiveland heeft bijvoorbeeld Barry Steenpoorte, Ro nald Zwager en Dennie le Comte. Kloetinge heeft Marinus Baas in de gelederen, iemand die ook bij Arnemuiden zijn waarde heeft bewezen. Zaamslag heeft met Peter Diele- man een aardige spits. Nou, en bij RCS loopt Hoessein Bouzambou rond, terwijl bij Vlissingen Besar Xhoxhaj regelmatig zijn doelpuntjes meepikt. Er is best aanvallende kracht in Zeeland. Het is niet voor niks dat veel ploegen boven in meedoen. En dat heeft echt niet alleen met de verdedigende kwaliteiten te maken. Nee, er lopen genoeg goede spitsen rond. De vraag is alleen of ze geschikt zijn voor Hoek. Die ploeg speelt op het hoogste ni veau en dat is toch een enorm verschil met een tweede of derde klasse. In de hoofdklas- 'se moet je sneller denken en sneller hande len en ik betwijfel of veel aanvallers uit de tweede of derde klasse dat aankunnen. In de hoofdklasse krijg je als spits ook veel be tere verdedigers tegenover je. Het is niet zo gek dat Hoek de laatste jaren meestal de spitsen uit België haalt. Sam Yse- baert was al een schutter van naam, toen hij naar Hoek kwam. Hij was iemand, die er meteen stond. Dat mag je van een spits als Josimar Pattinama niet verwachten. Hij komt van een vierdeklasser. Hij heeft de po tentie om een goede spits te worden, maar verwacht van hem dit seizoen geen twintig goals. Ik vind dat ze bij Hoek met hem en ook met de andere spitsen geduld moeten hebben. Eerst opleiden, jongens beter probe ren te maken en dan na een seizoen de ba lans opmaken. Wat ik wel gek vind is dat Hoek vorig sei zoen niet bij Mathijs Hage van Zierikzee is terechtgekomen. Dat is een jongen met extra kwaliteiten. Hij schoot er vorig sei zoen toch regelmatig een paar ballen in. Dat was weliswaar bij een derdeklasser, maar je kon zien dat hij veel in zich had. Hage speelt dit seizoen niet voor niks bij Baronie. Dat is een gerenommeerde hoofdklasser in het zondagvoetbal. Na gisteren staan ze nog op kop ook en Hage staat gewoon iedere week in de basis. Diego Biseswar (rechts) schiet knap de 3-0 langs FC Utrecht-doelman Michel Vorm. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 22