Die ruwe steen, Goese PvdA begint onderzoek naar maatschappelijke ondersteuning Dubbel feest voor bestuurslid van de hengelsportvereniging Middelburg Groot feest, zoals gebruikelijk in de familie Lokale afdeling zal komende weken veel mensen interviewen. Josias Ridderhof krijgt lintje tijdens viering zestigjarig jubileum. Middelburgse loge van vrijmetselaars houdt twee open dagen. Maria Neeltje viert haar honderdste verjaardag in Zoutelande. 14 I Maandag 10 november 2008 PZC W door Rob Paardekam GOES - De Goese PvdA-afdeling is zaterdag begonnen met een onder zoek naar de gevolgen van het in voeren van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO). De ko mende weken wil de partij tiental len mensen ondervragen. Een handvol PvdA'ers, onder wie ook raadsleden, had op de Grote Markt een stand opgebouwd en sprak mensen aan in de hoop dat ze mee wilden werken aan het in vullen van een enquête. Daarin wordt onder meer gevraagd of ze tevreden zijn over de huishoudelij ke hulp en het aantal uren dat is toegewezen, maar ook hoe lang het duurde voor de hulp daadwer kelijk werd verstrekt. Ook het ver voer en de verstrekking van hulp middelen komen aan de orde. „We doen dit, omdat ons regelma tig geluiden bereiken dat het nog lang niet allemaal goed gaat", zegt fractievoorzitter Henk Hooger- land, die zaterdag ook van de par tij was. „We willen het allemaal eens duidelijk in kaart brengen. Na vandaag gaan we nog bij zorg instellingen en seniorenwoningen langs. Ook willen we leidinggeven den interviewen" Het is de bedoeling dat de resulta ten in januari zijn gebundeld. Ze kunnen dan worden aangeboden aan de wethouder en als het kan ook aan Hans Simons. De voorzit ter van de Raad van Bestuur van PW De Goese PvdA heeft de indruk dat het er sinds de invoering van de WMO allemaal niet beter op is geworden. Daarom voert ze een eigen onderzoek uit. de Oosterscheldeziekenhuizen is door het kabinet gevraagd om de gevolgen van de invoering van de WMO te evalueren. Hoogerland wil nog niet spreken over een zwartboek, omdat hij het onderzoek 'open' wil aangaan. „Het kan ook zo zijn dat er veel te vredenheid heerst", stelt hij. Dat neemt niet weg dat de PvdA'er de afgelopen tijd al heel wat schrij nende verhalen gehoord heeft. Die gaan dikwijls over het vervoer. „Ik weet bijna zeker dat negen op de tien mensen daar niet tevreden over is. Zo kan de indicatie erg lang op zich laten wachten. Ook zitten mensen soms hele midda gen in het ziekenhuis vanwege de lange wachttijden en dan moeten ze daarna nog een hele toer ma ken, omdat er ook anderen meerei zen. Ik heb het idee dat het voor de WMO allemaal wat beter gere geld was." Broeder Aernout de Bruyne bewerkt een ruwe steen in de tempel van de vrijmetselaarsloge La Compagnie Durable. foto Ruben Oreel KOUDEKERKE - Josias Ridderhof is zaterdagavond koninklijk onder scheiden. Tijdens de viering van het zestigjarig bestaan van de Hen gelsportvereniging Middelburg, waarvoor hij tal van functies ver vulde, werd hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Koos Schouwenaar 'overviel' Ridderhof tijdens het feestje van de hengelsportvereni ging in Huys ter Schelde in Koude- kerke om hem het bijbehorende lintje op te spelden. De Middelburger is sinds vorig jaar bestuurslid van de vereniging, lid van de wedstrijdsvereniging en medeorganisator van viswedstrij den. Daar ging al een kwart eeuw aan bestuursftincties aan vooraf, door Maurits Sep MIDDELBURG - In een onopvallend pand halverwege de Middelburgse Stationsstraat, op nummer 16, huist een voor velen geheimzinnig genootschap. „Maar iedereen kan hier binnenkomen", benadrukt broeder Aernout de Bruyne van de vrijmetselaarsloge La Compag nie Durable, opgericht in 1770 en één van de oudste van Nederland. Zaterdag kon het, op de jaarlijkse open dag, en zo'n twintig nieuws gierigen betraden de voorhof en de tempel. Vrijdag kan het weer, als broeder Hans Scheffers een bouwsteen (lezing) levert en ook niet-leden vanaf 20.00 uur wel kom zijn. Maar wat De Bruyne na tuurlijk echt bedoelde, was dat ie dereen altijd welkom is bij de vrij metselaars. Mits man en ouder dan 21, van goede naam, gevoelig voor symbolen en ritualen en tole rant voor andersdenkenden. „U sluit dus de helft van de samen leving uit", concludeerde een vrou welijke bezoeker. Die daarop in dis cussie kwam met een andere da me, die wel begreep dat de vrijmet selaars met mannen onder mekaar willen blijven. „Met vrouwen erbij verandert de sfeer, dat snap ik wel. Ik vind het ook wel democratisch dat in deze tijd nog een exclusieve mannenclub kan bestaan." Er zijn wel gemengde loges, merk te De Bruyne op, die in Terneuzen bijvoorbeeld. En de vrouwen van de Middelburgse vrijmetselaars ko men af en toe ook op bijeenkom sten, ook in de tempel. Overigens spreekt De Bruyne lie ver over de 'werkplaats'. Want de vrijmetselarij is geen religie, geen politiek, geen serviceclub als Rota ry, geen gezelligheidsvereniging, maar een plaats waar gewerkt wordt aan een betere wereld, niet fysiek maar geestelijk. De Bruyne wijst op een ruwe steen en be werkt die met hamer en beitel. „Die ruwe steen, dat ben jezelf Door daaraan te werken, probeer je van jezelf een kubieke steen te maken die overal inzetbaar is." Het is een van de vele symbolen in de vrijmetselarij, legt broeder De Bruyne uit. „Het is een lacher tje als je die steen niet als een sym bool kunt zien. Er ligt hier ook een bijbel, maar dat kan ook de ko ran of de thora zijn. Het is maar een boek, het is maar wat je er zelf in ziet." waaronder algemeen bestuurslid en secretaris. Behalve voor het vissen is hij ook actief voor het tennissen in Mid delburg. Al veertien jaar is Ridder hof lid en coördinator van de on- derhoudscommissie van Tennisver eniging Dauwendaele. La Compagnie Durable is één van de oudste vrijmetselaarsloges in Nederland. Vrijdag begint om 20 uur een open avond in de Sta tionsstraat 16 in Middelburg. Josias Ridderhof is koninklijk onderscheiden. foto Ruben Oreel de, kwam ze terug naar Zeeland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog week ze noodgedwongen met haar moeder, bij wie ze inwoonde in Veere, weer uit naar Limburg, waar nog familie woonde. In Veere werkte mevrouw Van Ee- nennaam voor Hendrik Willem van Loon, een tijd waaraan ze met veel genoegen terugdenkt. Van Loon organiseerde een hardzeilra ce die een aantal jaren terug nieuw leven is ingeblazen. Haar echtgenoot verbleef als zeevarende vaak en langdurig in het buiten land. Hij overleed al vroeg, op 42-jarige leeftijd in de tropen. Me vrouw Van Eenennaam bleef in Oost-Souburg wonen, haar geboor tedorp waar ze vlak na de oorlog was gaan wonen, vlakbij haar dochter. De hele familie kwam gisteren in Zoutelande bijeen om haar hon derdste verjaardag te vieren. Me vrouw Van Eenennaam heeft één dochter, twee kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Maria Neeltje van Eenennaam-van Hove bracht twee periodes in haar hon derdjarige leven door in Limburg. foto Ruben Oreel door Maurits Sep ZOUTELANDE - Haar moeder haal de de mijlpaal net niet (op een paar maanden na), maar Maria Neeltje van Eenennaam-van Hove wel." Gisteren vierde ze haar hon derdste verjaardag. En zoals gebruikelijk in de familie is haar verjaardag groots gevierd, in hotel De Distel in Zoutelande. In dat dorp woont de geboren Sou- burgse sinds een jaar of elf Ze was één van de eerste bewoners van het nieuwe woonzorgcentrum De Tienden en daar heeft ze het pri ma naar haar zin. Mevrouw Van Eenennaam bracht enkele periodes van haar leven door in Limburg. Eerst met haar ouders, omdat haar vader voor zijn werk bij de spoorwegen naar Susteren moest. Voor haar vriend, die aan de zeevaartschool studeer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16