spectrum IO PR. - •_- "7". Seksueel misbruik nog steeds Iedereen was geschokt toen bleek dat Oostenrijker Jozef Fritzl zijn dochter 24 jaar had opgesloten in een kelder en zeven kinderen bij haar had verwekt. Maar seksueel misbruik gebeurt ook om de hoek, vaker dan we denken. Behandelaar Frank Luttikhuis, de moeder van een slachtoffer en twee slachtoffers doen hun verhaal. Om te laten zien dat praten helpt. PZC Zaterdag 8 november 2008 "-i- Frank Luttikhuis, behandelaar van de Vakgroep Seksueel Misbruik van de Base Groep in Groningen, keek in september 2001 verbijs terd naar het Jeugdjournaal. „Ze lieten die kleintjes gewoon beelden zien van mensen die van de honderdste verdie ping van het World Trade Centre spron gen." Hij ziet vaak ernstige onderwerpen voorbij komen in het Jeugdjournaal, maar nooit gaat het over seksueel misbruik. Ellen Rigter, moeder van een seksueel mis bruikte jongen, was laatst bij een bijeen komst op het gymnasium van haar zoon. Een van de ouders merkte op dat de indivi duele roosters van de kinderen gewoon pu bliekelijk toegankelijk op internet stonden. Is dat wel veilig? De andere ouders reageer den verwonderd. Wat een onzin! Dat is toch gewoon handig? Jongens, dacht Ellen, moet ik jullie nu hier gaan vertellen wat mijn zoon is overkomen? Worden jullie dan voorzichtiger? Ze zucht. „Zo naïef is de wereld." Naïviteit, onwetendheid, angst erover te praten. „Seksueel misbruik zit nog steeds in de taboesfeer", zegt Luttikhuis. Met an dere groeperingen organiseerde hij on langs een conferentie over seksueel geweld door Maaike Borst en jongeren, met de veelzeggende titel 'Be staat het nog?' „Je hoort er zo weinig over, dat je bijna zou denken dat het niet meer bestaat." Niets is minder waar. Een op de 4, 5 meis jes en een op de 6, 7 jongens heeft voor zijn of haar 16e een negatieve seksuele erva ring, vertellen de cijfers. Toch houden ouders, leerkrachten en hulpverleners vol gens Luttikhuis veel te weinig rekening met de mogelijkheid. „Ik zeg altijd: het is geen privilege voor mensen met proble men, voor lager opgeleiden of probleemge zinnen. Het kan iedereen overkomen." Ellen Rigter had daar tot drie jaar geleden nooit bij stilgestaan. Angst voor seksueel misbruik? Ach, ze had drie jongens en het oppasgezin in het dorp leek zo'n ideaal ge zin. Haar drie zoontjes kwamen er al jaren over de vloer. „Er liepen altijd twaalf, der tien kinderen door het huis. Daar kon toch niks stiekems gebeuren?" Toch kwam er een avond dat oudste zoon Stijn zijn vader 'iets serieus' moest vertel len. Kees, puberzoon van het oppasgezin, had hem verkracht. Meerdere keren per week, gedurende zeker een jaar. „Mensen denken in hun naïviteit nog steeds dat sek sueel misbruik in hun omgeving niet voor komt", zegt Luttikhuis. Hij ziet het bij ouders, leerkrachten, maar ook bij hulpver leners. „Ouders denken bijvoorbeeld dat het om onschuldige doktersspelletjes gaat, sommige leerkrachten kunnen zich moei lijk voorstellen dat het hun leerlingen ge beurt en hulpverleners verwarren soms de symptomen met ADHD, die bijna hetzelf de zijn." Het grijpt Luttikhuis merkbaar aan dat het zo moeilijk is kinderen te behoeden voor seksueel geweld. Hij spreekt geëmotio neerd over wachtlijsten en personeelste kort in de hulpverlening, daders die vol gens hem te lage straffen krijgen, slachtof fers die machteloos staan zonder bewijzen of getuigen. „We zijn niet in staat onze kin deren te beschermen. Daar hebben ze wel recht op." De zoon van Rigter wilde aangif te doen. Op 1 juni klopten zijn ouders met hem aan bij de poli tie. Ze moesten wachten, het was te druk. Uiteindelijk konden ze pas half september terecht. „Dan mogen we onze handen nog dichtknijpen. Later hoor de we van ouders waarbij het veel langer duurde." Dader Kees liep ondertussen vrij rond. Hij zou het niet meer doen, verzekerden zijn ouders. Maar Kees, die ook andere kinde ren bleek te hebben misbruikt, zit nu vast. Rigter heeft: geen idee voor hoelang. „Ei gen rechter spelen mag niet, maar ik zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98