spectrum 6 Angela is geen rolstoel Op een gegeven moment zeiden ze: je moet maar naar een verpleeghuis PZC Zaterdag 8 november 2008 door ondine van der Vleuten /\|s ze |acht, schittert er iets. Een diamant, in een hoektand. Het maakt haar lach nog stralender en foto Mechteld Jansen ia leidt de aandacht af van de ligroelstoel waarin de 28-jarige Middelburgse ligt. Dat moet ook. Angela is meer dan een rolstoel, al raakte ze na een val in toenemende mate gehandicapt. „Voor een control- freak als ik, is het vreselijk moeilijk onder ogen te zien dat je afhankelijk bent." Sommige dromen heeft ze nu definitief laten varen. Andere dromen zijn er voor in de plaats gekomen. Voor de kachel ligt een klei ne, witte Jack Russell ter riër met een hesje aan. Hulphond. Geen Aandacht Geven, staat er op. „Mis ty!", roept Angela. „Misty! Kom eens helpen!" Misty doet of ze niks hoort. „Ze is nog in training", zegt Angela ver ontschuldigend. „Misty...geef de tele foon!" Buiten regent het. „Gisteren vroeg ie mand: 'Maar wat doe jij dan met je hond, als het regent?' Ik antwoordde: 'Dan ga ik naar buiten.' Hij zei: 'Maar dan word je toch nat?' Jazeker, zei ik, jij toch ook, als je naar buiten gaat als het regent?" Dat soort gesprekken krijg je, als je in een rolstoel zit. Of ligt, want in die houding heeft Angela het minst last van pijn en krampen. Het begon allemaal zo gewoon. Maandag 22 september 1980. Angela wordt geboren in het gezin Maas te Koudekerke. Na de zoon nu een doch ter: een rijkeluiswens is vervuld. Vader Maas heeft een bloemenzaak. Elk week einde gaat het gezin zeilen en op maan dag gaan ze rechtstreeks vanuit de ha ven naar school, in de winter op win tersport en 's zondags wandelen langs het strand, met warme chocolademelk ook nog eens gigantisch aan het pube ren. Bij dat revalidatiecentrum zat ook een mytylschool. Daar zaten kinderen die met een beperking waren geboren. Ik wilde niet bij die gehandicapten ho ren. Maar ik moest, ik moest naar die zelfde school, als ik mijn mavo-diplo ma wilde halen." Dus daar ging ze, in de rolstoel. „Mijn eerste rolstoel was een tank. Zo'n rolstoel waarvan je zegt: rolstoel, waar ga je met dat meisje naar toe? Als je in zo'n rolstoel zit, kijken de men sen niet meer naar jou, maar naar die rolstoel." Angela probeert te leven alsof er niets aan de hand was. Ze krijgt een handbike om naar school te fietsen en gaat op rolstoelbas ketbal. Ze haalt haar mavo-diploma en gaat daarna naar het cios in Goes. Om gymjuf te worden, zoals ze zich als zes jarige al voorgenomen had. „Als ik iets in mijn kop heb zitten, gaat het er niet uit. Ik heb me heel goed voorbereid en een speciaal trainings programma gevolgd, zodat ik voor de toelatingstest zou slagen. En dat ging heel goed." Augustus 1996. Angela gaat voor het eerst naar het cios in Goes. Als eerste capten kijken. Doe eens gek. Ik ga ge woon op kantoor werken. Iets met communicatie, vanwege mijn liefde voor het schrijven en ook omdat ik door de sport veel te maken had gehad met sponsors en bedrijven. Dus meld de ik me aan voor een hbo-opleiding Communicatie." Terugkijkend zegt Angela: „Gelei delijk ging het in die periode ei- genlijk.steeds slechter met me. Ik pleegde roofbouw op mijn lichaam, was zo bezig grenzen te verleggen dat ik niet in de gaten had dat alles steeds meer inspanning kostte. Als je veel ple zier hebt in wat je doet, voel je dat niet zo. Maar bij die opleiding communica tie ging ik op mijn gezicht. Het eerste jaar was veel theorie en weinig prak tijk. Dat was niets voor mij. Ik kwam tot de ontdekking dat ik toch echt mijn beperkingen had. Dat is moeilijk om te aanvaarden, voor een control- freak als ik. Heel naar, om te ontdek ken dat je afhankelijk bent van je lichaam, en dat dat lichaam niet altijd doet wat jij wil." December 2001. Angela heeft gehoord dat er op de kartbaan in Middelburg een aangepaste kart is. „Ik dacht: ik - bij de open haard toe. Angela speelt veel met poppen, want ze wil later een échte baby. Ze is vier als ze begint te schrijven. Dat eerste dagboek, met hele verhalen in fantasieletters, heeft ze nog steeds. Schrijven wil ze, net als haar grote broer. Twee jaar later heeft Angela een nieu we droom. Gymjuf Dat wil ze later worden. Nog een jaar later zit ze op zwemles en haalt het ene na het ande re diploma. Zeven jaar en al een gebo ren sportvrouw. Het is januari 1991. Angela valt bij het turnen van de trampoli ne. Als ze opstaat, voelt ze pijn in haar voet. Ze denkt er niet meer over na. Winter 1995. Angela heeft al een hele tijd last van vage klachten. Veel pijn in haar rechterbeen, de doorbloeding is slecht. Ze moet voor behandeling naar het ziekenhuis. Daar gaat het steeds slechter, tot het haar niet eens meer lukt uit bed te komen. Langer in het ziekenhuis heeft geen zin meer; Ange la, dan veertien jaar, wordt opgeno men in een revalidatiecentrum. Wat er precies is, weten de artsen eigenlijk ook niet. Kort daarna krijgt ze te horen dat ze in een rolstoel moet. „Ik werd heel opstandig. Door de om standigheden, maar ik was natuurlijk leerling in een rolstoel. „Iedereen zag het net als ik: als een uitdaging. Ik kreeg alle medewerking, kon overal aari meedoen. Zelfs met surfen. Er is veel meer mogelijk dan mensen den ken. Met een beetje creativiteit en aan passingen kun je heel ver komen." Toen .ze in 1996 beelden zag van rol- stoeltennis, van Chantal van Dieren- donck die stond te juichen toen ze won, dacht Angela: dat wil ik ook. Ze schreef zich in bij de tennisvereniging in Koudekerke en regelde een tennisle- raar, Fred Hendrikse. Samen gingen ze fanatiek aan de slag. Hun enthousias me was zo aanstekelijk, dat bij de bouw van het nieuwe clubgebouw met rolstoelers rekening werd gehou den. Januari 2000. Angela Maas speelt in de finale van het prestigieuze Australian Open, Ze verliest. Dat wel. Maar ze staat er toch maar mooi en maakt in één keer de sprong naar de top zes van de wereldranglijst voor het dames-rol- stoeltennis. „Op het cios volgde ik in die tijd de topsportroute, zoals dat heet. Dan mag je je afstudeerstage over twee schooljaren spreiden. In het Olympische jaar 2000 studeerde ik af." Angela gaat stralend het nieuwe millen nium binnen. Doelen verwezenlijkt. „En toen dacht ik: eigenlijk wil ik wel eens buiten het wereldje van gehandi heb een rijbewijs, dus ik kan katten. Niet dus. Ik kwam in het ziekenhuis met een gecompliceerde botbreuk. Mijn voet zat los van het onderbeen. Dat had ik eerst niet eens in de gaten, omdat ik daar geen gevoel meer had. Ik sloot 2001 afin het ziekenhuis. Toen Angela het ziekenhuis in het nieuwe jaar weer verliet, besefte ze voor het eerst goed dat haar leven to taal anders zou gaan verlopen dan ze zich als poppenmoedertje had voorge steld. „Vijfjaar nadat ik in een rolstoel beland was, ben ik begonnen aan het verwerkingsproces. Ik keek in de spie gel en zei tegen mezelf: wat je ook alle maal kan en doet ondanks die rolstoel, je bent gehandicapt." Desondanks stelde ze zich een nieuw doel. Doorstuderen voor juf, op de pa bo. Driedagen op school, twee dagen voor de klas. Het ging geweldig. Onder tussen namen de pijn en de krampen echter zo toe, dat Angela wéér moest opgeven. „Ik had telkens wegrakingen. Toen kwam de druppel. Een weekeind je weg met een vriendin had me blijk baar zoveel energie gekost, dat ik thuis in een comateuze slaap viel die drie da gen duurde. Toen ik wakker werd, wist ik niets meer van dat weekeinde. Bizar." Een jaar lang ging ze ziekenhuis in, zie- kenfiuis uit. „De artsen zeiden: als we je helemaal uit elkaar halen, komen we er misschien achter wat je hebt. Maar dat is niet zonder risico's. Is dat het waard? Uiteindelijk kreeg ik een appa raatje geïmplanteerd dat voortdurend kleine doses morfine afgeeft, zodat ik niet zo verkramp en niet zo veel pijn heb. Op een gegeven moment zeiden ze tegen me: je moet maar naar een verpleeghuis, want er valt niets meer te revalideren. Dat was voor mij onac ceptabel. Ik ben gaan zoeken naar alter natieven en tot mijn grote verrassing was er een geschikte aangepaste Fo- kus-woning vrij in Middelburg. Met 24 uur zorg op afroep. Ik kwam nog in aanmerking ook. Ongelooflijk." Haar huis is ruim, comfortabel en modern ingericht. Op tafel ligt een tijdschrift: Yuub. Vol tips en inspirerende verhalen van en voor mensen met een beperking. Met reclames voor design rollators en stoe re ('all wheel drive') outdoormobiels. „Heb je mijn artikel al gelezen?", vraagt Angela trots. Ze wijst: „Daar. Over Esther Vergeer, winnaar van de gouden medaille rolstoeltennis tijdens de Paralympics." Schrijven. Die droom uit haar jeugdja ren is levender dan ooit. „In mei 2006 ben ik begonnen met mijn biografie. Mijn laptop is mijn grootste vriend. Als ik die computer niet zou hebben, weet ik niet wat ik met de dagen zou doen. Nu kom ik tijd te kort. Ik hou een weblog bij en als de gelegenheid zich voordoet, schrijf ik een stukje voor bladen als Yuub. De komende we ken ben ik gastcolumnist voor de PZC. Ik schrijf over wat mij bezighoudt, zo als mijn werk voor de hulphonden school. Want ik wil de wereld laten zien dat het leven niet ophoudt als je in een rolstoel terechtkomt." Angela Maas Geboren: 22 september 1980 >- Woonplaats: Middelburg Opleiding: mavo, cios. Niet afgemaakt: hbo-opieiding Communicatie, deeltijdop leiding pabo. Hobby's vroeger: rolstoeltennis, (zit)skiën, zeilen; hobby' s nu: uitgaan, computeren, weblog, columns schrijven (http://angelamaas.web-log.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94