spectrum Hommage aan grootmoeders RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE takkeweer Marjan Berk PZC Zaterdag 8 november 2008 T e ziet zelden dat in het openbare leven een I grootmoeder wordt geprezen door een klein- I kind, op het ogenblik dat deze tot president van de Verenigde Staten wordt gekozen! Ik zat toch al met tranen in de ogen op de rand van mijn bed te luisteren naar de speech die Barack Obama hield, waarin hij niet alleen zijn zojuist overleden grootmoeder liefdevol en dankbaar herdacht, maar verder ook werkelijk niemand oversloeg. En onder de speech kreeg je een shot te zien van een ontroerde Jesse Jackson, die jaren geleden een ver geefse gooi naar het presidentschap van de Vere nigde Staten had gedaan. Toen was het nog te vroeg voor een zwarte man. Ook het verhaal van Obama, over de hon derd-twee jarige vrouw, die als klein meisje alleen achter in de schoolbus moest zitten en die nu mocht beleven dat een donkere man tot president werd gekozen... In 1863 werd in ons land de slaver nij afgeschaft, wij waren één van de laatste lan den... het is allemaal nog maar zo kon geleden. Een groot gevoel van 'eindelijk gerechtigheid' maakte zich van ons meester. En wat die grootmoeders betreft: mijn eigen omaa tje, overleden in 1964, 86 jaar oud, geef ik dan pos- mum ook nog maar eens de eer die haar toekomt. In 1945 werd mijn moeder ongeneeslijk ziek. Oma scheepte zich in op de eerste vrachtboot met passa giersaccommodatie, de 'Nigerstroom', die na de oorlog van Zuid-Afrika naar Nederland voer, terug naar het vaderland om haar doodzieke oudste dochter te verzorgen. Mijn moeder kreeg borstkan ker, die later ontaardde in botkanker. Van mijn twaalfde tot mijn achttiende jaar wisten wij dat zij zou sterven. Mijn oma bezocht mijn moeder op het eind van haar leven dagelijks in het zieken huis. En wat heel bijzonder was, zij wist mijn jon ge meisjesleven toch iets vrolijks en onbezorgds mee te geven door mij verrukkelijke verhalen te vertellen over haar eigen meisjestijd in Rotterdam. Ik kreeg alles te horen over de opera, die in die tijd in Rotterdam grote bloei doormaakte. Slagersjon gens zorgden, fluitend op hun fiets met grote mand voorop, voor de verspreiding van de popu laire aria's onder het publiek. Mijn omaatje zong ze mij vóór. Vooral de onvergetelijke tekst 'Lach dan Paljasso! Poets je tanden met Brasso!', kan ik nog feilloos nazingen! Ze leerde mij ook de wals. Op de dansles, die ik in 1945 bezocht, leerden we de Engelse wals, de quickstep, de foxtrot, de rumba en de cha-cha-cha. De Weense wals gold als ouderwets. Maar wat ben ik blij, dat oma mij die heerlijke draaikolk nog feilloos heeft bijgebracht! De verhalen over opa. Hoe hij eind jaren negentig van de negentiende eeuw als typograaf naar Zuid- Afrika vertrok, waar hij als commando met de Boe ren tegen de Engelsen vocht. Vijf jaar bleef hij weg, twee keer per jaar kreeg oma een lange lange brief van hem. Al die jaren bleef ze trouw op hem wachten en toen hij terugkeerde, trouwden ze di rect. Het is een van de gelukkigste huwelijken die ik heb gekend. Mijn oma, die, net als de oma van Obama in zijn jonge jaren de zuurstof in zijn leven hield, mijn jongemeisjejaren wist te behoeden voor de treurig heid die de ziekte en het sterven van mijn moeder met zich meebracht. Zij is onvergetelijk,een inspi ratie voor de grootmoeder die ik probeer te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93