3 spectrum HC DEBAT negentig dolen door de stad kramp veroorzaakt een soort PZC besluit 'drugsmaand' met debat in Porgy Bess PZC Zaterdag 8 november 2008 Kt dinsdag 2 december Porgy en Bess Terneuzen aanvang 19.30 uur Aanmelden of meer informatie? Bel of mail lezersredacteur Edith Ramakers debat@pzc.nl of0118-434005 De weinige auto's die sinds het stilleggen van de handel in de Terneuzense coffeeshop Miami voor de deur staan, zijn vooral die van de eige naar en zijn medewerkers. foto Peter Nicolai les wil ze liever niet met haar naam in de krant. „Het zijn steeds nieuwen. Vroeger kende je die gasten van gezicht en zij jou. Dan lieten ze je op een gegeven moment wel met rust. Nee, zo erg als in de jaren negentig is het nog niet. Maar ik hoop ook niet dat het ooit zo ver komt!" Bij gen later, constateren bewoners en poli tie dat het 'gespuis' de havenstad steeds meer met rust laat. „We moeten de laat ste twee weken echt goed ons best doen om nog straatdealers te vinden. Dat is vermoedelijk toch dankzij onze strakke handhaving. Ik bedoel: als je als gebrui ker naast de aanschaf van softdrugs ook nog de portemonnee moet trekken voor een boete van 250 euro, dan moet dat toch afschrikken? Het kan niet anders dan dat er in die kringen over wordt ge praat dat het zo wel heel erg onaange naam wordt inkopen te doen in Terneu zen. Deze aanpak zullen we de komende tijd blijven hanteren. Ook als Miami weer opengaat", aldus Dalebout. Achter die benadering gaat evenwel 'een stukje zorg' schuil, bekent de politiebaas. „Vecht ik nu tegen de schimmen van de jaren negentig, of hebben we in Terneu zen weer écht een probleem? Een aantal mensen is bang dat dat beeld weer terug komt.." Dalebout ziet het evenwel als het aanlopen op Miami vanaf de vrijwel verlaten parkeerplaats, vertelt een mede werker ongevraagd dat ze nog geen voor raad hebben. „Zaterdag weer." Als voorlo pig alternatief verwijst hij naar Goes. Aan gedrongen op andere adresjes in Terneu zen, schudt de man glimlachend het een 'dure plicht' van de politie de angst gevoelens van binnenstadbewoners te gen te gaan. Was er destijds sprake van een vermenging van handel in soft- en harddrugs, nu zijn die markten, uitzonde ringen buiten beschouwing gelaten, ge scheiden. Ook van rondslingerende heroï- nespuiten in het Pastersbos en aangren zende steegjes is geen sprake meer. „In die zin is het gedoogbeleid in Terneu zen echt een succes geweest. Maar in de tussentijd is er op ander vlak veel veran derd. Het beleid veroorzaakt nu bij ons een soort kramp. Het knelpunt blijft de achterdeurproblematiek. Hoe verder je van de achterdeur van een coffeeshop af raakt, hoe meer deze markt is gecriminali seerd. En ga je weer terug naar de shop, dan zie je dat daar legaal heel veel geld wordt gemaakt. Ik vraag mij af of dit, ze ker ten opzichte van andere bedrijven, wel moreel gewenst is." Dalebout wei gert die vraag overigens zelf te beant woorden, omdat hij zich daarmee op po- hoofd. Woordvoerder Hans van As be vestigt dat Miami zich neerlegt bij de aan gescherpte eisen van de gemeente. De maximale verkoophoeveelheidwordt te ruggebracht tot drie gram per persoon. „We kunnen moeilijk anders dan ak koord gaan met de voorwaarden." litiek terrein zou begeven. Om die reden wil hij ook niet ingaan op de vraag of Terneuzen met een continuering van de huidige politie-inzet ook op de lange ter mijn zonder gedoogde verkooppunten zou kunnen. Het aantal dealer-adressen in Terneuzen is volgens Dalebout sinds de sluiting van de coffeeshops niet gegroeid. Maar ook in dat verband laat het 'waterbedeffect' zich gelden, erkent de districtschef „Slui ten we een pand, dan komt er ergens an ders wel weer één naar boven. Ik vind ook dat daar een stuk maatschappelijke verantwoordelijkheid achter zit. Bij de verkoop of verhuur van huizen zou de eigenaar zich soms best eens nadrukkelij ker mogen afvragen met wie hij in zee gaat." Dalebout heeft niet de indruk dat de huidige verkoopadressen dezelfde zijn als van waaruit de coffeeshops wer den bevoorraad. Of anders gezegd: de oude achterdeur is de voorbije weken niet de (illegale) voordeur is geworden. De PZC belicht deze maand met een reeks artikelen de drugsproble matiek in Zeeland. Aanleidingen daarvoor zijn onder meer de sluiting van coffeeshops in Terneuzen en Middelburg, het plan van de burgemeesters van Roosendaal en Bergen op Zoom om cof feeshops uit hun steden te verbannen en een aanstaande nota van het kabinet over de toekomst van het drugsbeleid in Neder land. De 'drugsmaand' wordt dinsdag 2 decem ber (aanvang 19.30 uur) afgesloten met een debat in Porgy en Bess aan de Noordstraat 52 in Terneuzen. Daar gaan bewoners, poli tici, wietrokers en andere belanghebben den met elkaar in discussie over de ver koop van softdrugs in Zeeland. In de aan loop naar dit debat belicht de PZC tal van facetten die met softdrugs te maken heb ben. De aanzuigende werking van coffee shops op buitenlandse drugstoeristen, overlast van straatdealers en de rol van jus titie komen aan bod, net als de uitleg van gemeenten om wel of geen coffeeshops te gedogen, de kwaliteit van wiet in Zeeuwse coffeeshops en de (mogelijke) verweven heid tussen de boven- en onderwereld. Waar burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen het liefst zo snel mogelijk weer een gedoogd verkooppunt in zijn stad heeft, sluit burgemeester Koos Schouwe- naar van Middelburg juist de laatste cof feeshop in de Zeeuwse hoofdstad. En de Goese burgemeester Van der Zaag vreest een stroom drugstoeristen als Bergen op Zoom en Roosendaal inderdaad zonder coffeeshops verdergaan. Is het in deze echt ieder voor zich en God voor ons allen? Is gedogen nog wel wenselijk? Moeten soft drugs worden gelegaliseerd? En hoe kan de verkoop van softdrugs in een coffees hop nu tot op zekere hoogte legaal zijn, ter wijl de aanvoer via de achterdeur strafbaar is? Genoeg stof dus voor een pittige drugs discussie. zie ook www.pzc.nl/debat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91