Binnenland meer kans op lekken Meeloopdagen L Alternatief plan voor rechtshulp ID 11 december EDDS Straatrovers dreigen peuter te ontvoeren ÜÉMriM PvdA wil door betere communicatie bezuiniging realiseren. Extra controles op verlichting op snelweg Derde type blauwtong duikt op in Gelderland www.hz.nl s»% li PZC Zaterdag 8 november 2008 7 ■m ikèËÊÜÈ i liezen. Gegevens kunnen door onachtzaamheid zo op straat komen te liggen. foto Emiel Muijderman/GPD Voorbeelden datalekken November 2007: Journalisten van het AD ontdekken op een website van Defensie een 340 pagina's tellende lijst met na men en adressen van marine personeel. Novenjber 2007: De Britse be lastingdienst raakt in haar inter ne post twee cd-roms kwijt met onder meer adressen, bankrekening- en sofinummers van 25 miljoen Britten. December 2007: Gevoelige ge gevens van 55.000 klanten van CZ liggen een week lang op straat door een lek in de websi te varr de zorgverzekeraar. Juli 2008: Journalisten van de economische website Z24 ont dekken op internet een presen tatie van vermogensbeheerder Fortis MeesPierson met gege vens over vermogende klanten. Augustus 2008: Een medewer ker van een Duitse loterij stapt naar de politie met een lijst met 17.000 persoonsgegevens die hij van zijn baas had gekre gen voor werving. De lijst blijkt via illegale handel verkregen. November 2008: De Britse overheid sluit een website na de vondst op een parkeer plaats van een geheugenstick met de wachtwoorden van twaalf miljoen Britten voor overheidsdiensten. Een usb-stick is eenvoudig te volgend jaar in gebruik wordt ge nomen en het artsen makkelijker moet maken gegevens uit te wisse len. „Als een huisarts zijn kast met dossiers per ongeluk open laat staan, krijgt een dief misschien een paar mappen meegesjouwd. Wie het EPD weet te kraken, heeft toegang tot de informatie van mil joenen Nederlanders. En niemand die het opvalt, want je kunt het net zo goed vanuit Rusland doen." De kwetsbaarheid van grote data banken zit hem vooral in het grote aantal mensen dat toegang heeft tot een systeem. „Als de databank een grote kluis zou zijn waarin al leen maar gegevens veilig bewaard worden, zou er niets aan de hand zijn", aldus beveiligingsexpert Mark Koek van het bedrijf Fox-IT. „Maar het EPD is een kluis waar tienduizenden zorgverleners in kunnen. In dat geval is je beveili ging zo sterk als je zwakste scha kel. Je kunt mensen wel wijzen op voorschriften, maar daar moeten ze zich dan wel aan houden." Daar komt bij dat veel werkne mers die toegang hebben tot gevoe lige informatie amper benul heb ben over hoe ze daarmee moeten omgaan. „We vinden het volstrekt normaal dat iemand die auto gaat rijden een rijbewijs moet halen", zegt Hans Nieuwenhuis van de stich ting EPN, die onderzoek doet naar effecten van de informatiesamenle ving. „Maar voor mensen die toe gang hebben tot vertrouwelijke persoonsgegevens is er niets. Waar om laten we een arts geen iet-rijbe wijs halen? Zodat hij weet hoe hij bijvoorbeeld informatie kan code ren." Toch kan ook dat misbruik niet worden voorkomen, zegt hoogleraar informatica Chris Ver hoef Hij weigert deelname aan het EPD, simpelweg omdat hij het niet vertrouwt. „Omdat zoveel mensen er toegang toe hebben, is de kans op omkoping groot. Er is altijd wel iemand bereid om tegen betaling vertrouwelijke informatie te leveren. Persoonsgegevens zijn geld waard." Hoogleraar recht en informatise ring Corien Prins gaat een stap ver der. Haar kritiek op de informatie- honger is fundamenteler. Zo plaatst Prins vraagtekens bij het nut van het patiënten- of kinddos sier. „Ik ben daar in het geheel niet van overtuigd. Hoe groot is nu de kans dat mijn Brabantse huisarts mij doorverwijst naar een zieken huis in Groningen? En als dat al ge beurt, dan kan dat dossier toch ook op een andere manier met mij mee? Daarover hoor ik nie mand." DEN HAAG - De PvdA-fractie in de TWeede Kamer komt met een alter natief plan om de bezuiniging op de rechtsbijstand te realiseren. Het grote aantal zaken tussen burgers en overheid kan volgens de PvdA via een verplicht gesprek fors naar beneden. Zo'n 6o procent van de rechtsza ken waarbij een beroep wordt ge daan op 'gratis' rechtshulp zijn za ken tegen overheidsinstanties. De PvdA ziet niks in een cruciaal deel van het plan van haar eigen staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie. Zij wil de jaarinko mensgrens waarop mensen recht hebben op rechtsbijstand verlagen. In haar voorstel wordt de drempel voor gratis, of goedkope, rechts hulp verlaagd tot 16.200 euro voor alleenstaanden en 22.500 euro voor gezinnen. Degenen die bui ten de boot vallen, kunnen als al ternatief een rechtsbijstandverzeke ring afsluiten. Zo hoopt Albayrak 50 miljoen euro uit te sparen. Ook de oppositie heeft haar voorstellen al verworpen. PvdA-Kamerlid Ton Heerts vindt deze combinatie van subsidiëren en verzekeren 'een gruwel'. „De rechtsbijstand moet niet van de overheid naar verzekeraars gaan." Volgens hem komen te veel zaken bij de rechter terecht. Om dat te voorkomen, wil hij dat overheids organen, zoals de Belastingdienst en gemeenten, conflicten voorko men. De Algemene Wet Bestuursrecht zou zo gewijzigd moeten worden dat overheidsorganen verplicht worden in overleg te gaan met een klagende burger. Vaak rest bij een afgewezen bezwaar alleen nog de gang naar de rechter. Om te voor komen dat meteen naar een advo caat wordt gestapt, zouden burger en overheid eerst verplicht de zaak met elkaar moeten bespreken. DRIEBERGEN - De politie contro leert de komende twee weken extra op de verlichting van auto's op snelwegen. Voor de campagne 'goedlichtbeterzicht' worden men sen overdag vooral gecontroleerd op de juiste werking van remlich ten en richtingaanwijzer, 's Nachts en bij slecht zicht wordt vooral ge let op de verlichting aan de voor- en achterkant van het voertuig. DEN HAAG - Er is een derde type blauwtong aangetroffen in Neder land. Na type 8 en type 6, gaat het nu om type 1. Het ministerie van Landbouw meldde gisteren dat twee runderen die besmet zijn met dit type vanuit België zijn ver voerd naar een bedrijf in het Gel derse Ophemert. De twee runderen zijn inmiddels gedood en de' overige dieren op het bedrijf worden onderzocht. DEN HAAG - Twee mannen hebben donderdag in Den Haag gedreigd een 2-jarige kind te ontvoeren als de moeder van de peuter haar pin code niet zou afgeven. Dat gebeur de tijdens een straatroof op klaar lichte dag. Nadat de twee mannen de pinco de hadden gekregen, gooiden zij de kinderwagen omver waardoor de peuter op straat viel. Dat maak te de politie gisteren bekend. De 21-jarige Haagse liep 's middags vanuit de Venestraat winkelgebied De Haagse Bluf in. Op dat mo ment werd zij belaagd door twee mannen die haar portemonnee wilden hebben. Zij weigerde aan vankelijk, waarop een van de twee overvallers een mes op haar keel zette en zij alsnog de portemon nee gaf. Daarna eiste het duo haar pincode met de dreiging haar dochtertje te ontvoeren. De moe der noemde daarna de code. Kom jij ook de sfeer proeven op de HZ? Op een meeloopdag krijg je lessen en maak je kennis met de praktijk, we informeren je over het beroepenveld en het studeren op onze hogeschool. Verder kom je in contact met onze studenten en docenten. Zit je op de havo, het vwo of het mbo en heb je interesse in een voltijdopleiding? Geef je op! Hogeschool l^^^Zeeland Aanmelden kan np www.hz.nl! Meld Je aan vaar BI november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7