's-Heer Elsdorp geeft na eeuwen geheimen prijs Nog geen slaaphuisjes bin n9n uit Goes krijgt asielzoekerscentrum Worp met helm 'redt' gevallen bromfietser Gehucht bij Goes komt door graafwerk onder dikke kleilaag vandaan. Bouw op strand bij De Banjaard levert praktische bezwaren op. Vandaag bij Palladio genieten van een persoonlijk veriichtingsplan door Nyche buitenverlichtingadviseurs! www.binnenuit.nl www.rotsvast.nl S PZC Zaterdag 8 november 2008 I 29 door Harmen van der Werf goes - Onder een dikke laag klei heeft 's-Heer Elsdorp zich eeuwen lang schuil gehouden. Kenners wis ten het gehucht te liggen, tussen Kloetinge en Goes, en dat was vol doende. Tot enkele weken geleden de aanleg van de verbindingsweg naar de nieuwe wijk^Mannee be gon. Nathalie van lole, archeologe bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), zat er bovenop. Met succes. 's-Heer Elsdorp heeft na enkele honderden jaren zijn ge heimen prijsgegeven. De kleilaag is weg, een zandpakket is tevoorschijn gekomen. „Van een oude kreekrug", weet wethouder loost Adriaanse (SGP/Christen- Unie, monumenten) die natuur lijk ook poolshoogte is komen ne men. Hij is een groot liefhebber en kenner van de geschiedenis van Goes en omstreken. „Vroeger gin gen de mensen daarop wonen. Dat zie je in heel Zeeland terug. Het land rondom verzakte, de met zand opgevulde kreek niet." Mannen in gele en oranje werkhes- jes zijn druk bezig. Ze graven heel voorzichtig met schoppen laagjes zand weg. Af en toe vegen ze bijna liefkozend met de hand resten van 'In de twaalfde, dertiende eeuw hebben er al mensen gewoond' bebouwing schoon. In een hoekje van het terrein, onder de rook van het kantoor van Het Gors aan de Oranjeweg, zijn de opvallendste vondsten gedaan: de restanten van een waterkelder en de fundering van een woning. Archeologe Van Jole heeft zich la ten verrassen. Zij had mooie ont dekkingen verwacht, maar niet de ze. Ze wijst in oostelijke richting, richting de Elsahoeve aan de Stelle- weg. „We hebben altijd gedacht dat 's-Heer Elsdorp daar onder de grond zou liggen. Dat blijkt nu dus niet waar te zijn." Voor het eerst is het ook mogelijk 's-Heer Elsdorp goed te dateren, in de tijd te plaatsen. Op papier is er pas in 1567 sprake van bewoning, maar dat zegt zelden iets. Wie ver der teruggaat in de geschiedenis, moet het niet hebben van schrifte lijke bronnen, maar van archeologi sche vondsten. Van Jole: „We heb ben hier sporen van houten gebou wen uit de vijftiende en zestiende eeuw gevonden, maar in de twaalf de, dertiende eeuw hebben er al mensen gewoond." Het herontdekte 's-Heer Elsdorp zal geen lang leven meer bescho ren zijn. Archeologen mogen er nog een tijdje rondlopen en dan wordt de grond verder afgegraven voor waterberging. kamperland - Op het Banjaard- strand bij Kamperland komen voorlopig geen slaaphuisjes. Te veel fysieke hindernissen maken dat aantrekkelijke huisjes niet te realiseren zijn. De aanvraag voor een vergunning is ingetrokken. De Noord-Bevelandse gemeente raad hield eerder, bij de behande ling van de aanvraag, al een flinke slag om de arm. Exploitatie van slaaphuisjes mocht niet ten koste gaan van de dagjesmensen. Omdat het strand om de paar jaar nieuw zand moet krijgen, is het bijna niet mogelijk om langs de juinen slaaphuisjes te zetten. Het strand wordt daar op den duur ook zo smal dat geen ruimte voor de dag toeristen zou overblijven. Slaap huisjes in de grote inham zijn niet aantrekkelijk. Wie een slaaphuisje huurt, wil op de golven kijken. Helemaal afgeserveerd zijn de slaaphuisjes op het Banjaardstrand nog niet. Als een andere, meer na tuurlijke methode van zandsupple- tie wordt gevonden, is het mis schien wel mogelijk. door Frank Balkenende goes - Goes krijgt weer een asiel zoekerscentrum. Het Centraal Or gaan opvang asielzoekers (COA) klopt bij de gemeente aan, omdat het aantal vluchtelingen dat in Ne derland asiel aanvraagt, de laatste tijd weer toeneemt. Het vorige cen trum in Goes sloot in 2003. .Het Goese college van B W is bereid aan het verzoek van het COA mee te werken. „Dat is onze maatschappelijke plicht", zegt bur gemeester Dick van der Zaag. De gemeenteraad steunt het colle ge, met uitzondering van de VVD. In Zeeland heeft alleen Middel burg momenteel een dergelijk tij delijk verblijf voor vluchtelingen die in een asielprocedure zitten. Er verblijven rond de 550 asielzoe kers. Het COA wil in Goes met noodunits snel een tijdelijk com plex voor 250 mensen bouwen. Volgens Goes kan het centrum er binnen vier maanden staan. Nabij de historische binnenstad van Goes, worden 10 luxe appartementen ontwikkeld. U bent van harte welkom bi| onze verkooppresentatie Zaterdag 15 29 november a.s. van 10.00 - 12.00 uur Locatie: Het Nieuwbouwhuis. Wijngaardstraat !>1 te Goes nieuwdorp - Een 18-jarige brom fietser uit 's-Gravenpolder heeft zichzelf woensdagavond rond 22.00 uur dankzij een welgemikte worp met zijn helm een eenzame nacht bespaard. De jongen was te gen een vuilnisbak langs het fiets pad aan de Europaweg Zuid bij Nieuwdorp gereden en daarbij flink gewond geraakt. Omdat het zo donker was, zagen automobilis ten hem niet. Na een half uur be sloot de jongen daar verandering in te brengen; hij gooide zijn helm richting een passerende automobi list. Die zag dat, ontdekte de jon gen en belde een ambulance. De jongen heeft waarschijnlijk een arm en een been gebroken. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? gratis voor verhuurderi ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T. 0118-611412 E. mlddelburg@rotsvast nl Archeologische vindplaats 's-Heer Elsdorp aan de Oranjeweg in Goes. foto Willem Mieras 3- tot 5-kamerappartementen woonopperviakten variërend van 125 m2 tot 260 m2 aangename buitenruimte(n) luxe keuken voorzien van diverse apparatuur hoogwaardig sanitair eigen parkeerplaats(en) veiligheid conform politiekeurmerk verkoopprijzen vanaf 422.000,- v.o.n. Kijk voor meer informatie op www.viilavalcke.nl of bei Het Nieuwbouwhuislei. 0113 - 271977

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79