voor jachthaven Scharendijke Alle druppels samen worden één zee Geen vrede zonder vrouwen motto bij Zeeuwse Engel. Reünie oud-leerlingen van huishoudschool Groen licht voor vogels op rotondes Acties hospice leveren vrijwilligers en geld op Informatieavond over archeologiebeleid Kerstkaarten maken in dorpshuis Dreischor S PZC Zaterdag 8 november 2008 27 Voor een meubel of een leuk kado, ga je naar Weststraat 24 Kapelle telefoon (0113) 34 04 56 www.flowershopenzo.nl Jan Prins van de watersportvereniging Scharendijke: „We hebben nu een bezetting van 108 procent. Maar dat blijft niet zo als we nu niet moderniseren." foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Mensen in het dage lijks leven willen geen oorlog. Het overkomt ons. Tot nu toe hebben we geen instrument in handen om vrede af te dwingen, maar VN-resolutie 1325 zou wel dat in strument kunnen worden." Dit zei Jannie Beekman van de or- ganistie Vrouwen voor Vrede giste ren in Zierikzee tijdens de jaarlijk se bijeenkomst van de Zeeuwse Engel (Expertise Netwerk Gender En Levensbeschouwing) in samen werking met COS Zeeland. Motto van de bijeenkomst was 'Geen vre de zonder vrouwen'. Beekman was er voor uit Gronin gen gekomen. Centraal in haar be toog stond genoemde VN-resolu- tie over vrouwen, vrede en veilig heid. Resolutie 1325 stelt dat er maatregelen getroffen moeten wor den ter bescherming van vrouwen en meisjes in conflictgebieden te gen sekse gerelateerd geweld. Veel belangrijker nog acht Beek man het tweede deel van de reso lutie. Daarin wordt bepaald dat vrouwen op gelijke voet met man nen moeten meepraten over het oplossen danwel voorkomen van conflicten en over de wederop bouw van hun land na een oorlog. „Vrede is voor vrouwen iets anders dan voor mannen. Voor mannen betekent vrede een periode van geen geweld. Voor vrouwen gaat het om veiligheid en een leefomge ving waarin kinderen onbevreesd kunnen opgroeien", hield Beek man haar toehoorder voor. Hoewel er nog veel mis is met de naleving van Resolutie 1325, die al in 2002 is vastgesteld, zegt de woordvoerster van Vrouwen voor Vrede er toch blij mee te zijn. „Het is een goed begin. We kunnen er wel iets mee." Zo juicht zij het Nederlands actie plan op basis van het genderper- spectief toe. Dat houdt in dat speci fiek de inbreng van mannen én vrouwen meetelt bij de besluitvor ming. Een concreet voorbeeld daar van levert de Nederlandse defen sie, volgens Beekman. Verder ziet zij vooral kansen in het ondersteunen van kleinschalige 'VN-resolutie 1325 zou het instrument kunnen worden om vrede af te dwingen' vredesprojecten in diverse landen waar brandhaarden zich manifeste ren. Volgens haar wordt het geld daar beter gebruikt voor de doel groep waar het voor bestemd is. Beter dan bij grote organisaties waar zij circa 60 procent van het geld voor hulp besteed ziet wor den aan huizen, auto's en salaris sen van leidinggevenden en de me dewerkers. Zelf is zij nauw betrok ken bijorganisaties in Afghanis tan. Beekman benadrukt het Taelang van kleine initiatieven op dit ge bied onder het motto: „Alle drup pels samen worden één zee." Beekman noemde diverse voor beelden van vrouwen die ten be hoeve van vrede de handen ineen hebben geslagen. Zo werken Israëlische en Palestijn se vrouwen samen in één groep ter verbetering van het lot van vrouwen in gevangenissen. Verder zijn Balkanvrouwen vanuit ver schillende bevolkingsgroepen be zig met een dialoog. Ook is er een initiatief om vrou wen uit zowel het Pakistaans als Indiase deel van Kashmir bij el kaar te krijgen voor een vredespro ject. Met praktische ondersteuning en geld kan vanuit Nederlands iets worden gedaan voor dit soort hoopvolle vredesinitiatieven. BURGH-HAAMSTEDE - Vroegere leer lingen en docenten van huishoud school De Schutse in Burgh-Haam- stede kunnen hun oud-klasgeno ten ontmoeten tijdens een reünie op zaterdag 13 december. De school sloot haar deuren in 1973. De reünie is in dorpshuis De Schutse tussen 13.30 en 17.00 uur. Wie wil komen, kan zich aanmel den bij Hanneke Kenters-Van den Bos via 0111-652613. SINT PHILIPSLAND - Groen licht voor vogels. Klinkt raar, maar is het niet. Op twee nieuwe rotondes bij Sint Philipsland komt groene verlichting. Die moet voorkomen dat vogels in nabijgelegen natuur gebied Rammegors van slag raken. Een primeur voor Zeeland. Van normaal licht raken vogels gedeso riënteerd. Wanneer de lampen ko men, is nog niet duidelijk. Maar dat ze er komen, is zeker. ZIERIKZEE - De actie van het hospi ce Schouwen-Duiveland heeft cir ca veertig nieuwe sponsors opgele verd. Zij zijn samen goed voor 1050 eu ro voor het 'bijna-thuishuis' in Zie rikzee. Het hospice mocht ook acht nieuwe vrijwilligers verwelko men, die momenteel worden opge leid. De acties werden gehouden rond de Dag van de palliatieve zorg op 11 oktober. ZIERIKZEE - Het archeologiebeleid van de gemeente Schouwen-Dui veland staat maandag centraal tij dens een informatieavond. Archeo logisch adviesbureau Past2Present doet het belang van archeologie bij het opstellen van bestemmings plannen uit de doeken. Ook de vraag wanneer archeologisch on derzoek verplicht is, komt aan de orde. De vergadering wordt gehou den in de Burgerzaal. Aanvang 20.00 uur. DREISCHOR - Het dorpshuis in Dreischor houdt woensdag (13.30 tot 16.00 uur) en donderdag (19.00 tot 21.30 uur) een workshop kerst kaarten maken. Er is vooral aandacht voor het pro duceren van moderne 3d-kaarten. Aanmelden kan binnen bij het dorpshuis of door te bellen naar 0111-402632. Meedoen kost tien eu ro, inclusief materiaal en koffie of thee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77