Lintje voor 'vliegende postbode' brandweerman Hans Verberk Nu of nooit Raad Tholen onder druk gezet Oosterlander geeft auto cadeau bij verkoop huis Leerlingen rennen rondjes voor Ghana Duizendpoot bij afscheid van spuitgasten in het zonnetje gezet. B en W willen niet dat raad akkoord gaat met plan Speelmansplaten. Watersportvereniging heeft plannen voor watersportcentrum. Zuinige Citroen Ci bij energiezuinige woning van 449.000 euro. 26 1 Zaterdag 8 november 2008 PZC S door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De brand weer was zijn passie. Als er een uit ruk was, was hij immer als eerste op de post aanwezig. Scheidend brandweerman Hans Verberk uit Haamstede - bijgenaamd de vlie gende postbode - kreeg gisteren vanwege zijn verdiensten voor de brandweer uit handen van burge meester Jack Asselbergs van Schou- wen-Duiveland een koninklijke onderscheiding. Verberk kwam de gelederen van de Westerschouwse brandweer in mei 1986 versterken. In ruim 22 dienstjaren timmerde hij stevig aan zijn carrière binnen de brandweer, zo bleek uit de speech van Asselbergs. „Ik ben on der de indruk van wat onze jon gens - en tegenwoordig ook meis jes - over hebben voor hun hobby, lij hebt echt héél veel certificaten gehaald." Verberk bracht het tot onderbrandmeester en vervulde geruime tijd de functie van bevel voerder. Succesvol bevelvoerder, want onder zijn bezielende leiding bracht een brandweerploeg uit Burgemeester Jack Asselbergs speldt de versierselen op bij Hans Verberk. foto Marijke Folkertsma Haamstede het tot Nederlands kampioen hoge druk. Asselbergs kenschetste Verberk als 'een echt verenigingsmens'. Zo was hij be stuurslid van de brandweervereni ging, in welke hoedanigheid hij on- Scheidend brandweerman Hans Verberk uit Haamstede heeft van wege zijn verdiensten voor de brandweer een koninklijke onder scheiding gekregen. der meer veel tijd stak in het orga niseren van (brandweer) reizen naar het buitenland. „Daar was hij een meester in", aldus Asselbergs. Zijn bijnaam dankt Verberk aan de tijd dat hij werkte als postbode. Naar verluidt lag het tempo waar mee hij het dorp rondfietste om de post te bezorgen bijzonder hoog. -Asselbergs: „Hij heeft vast het wereldrecord post bezorgen in handen." door Rob Paardekam THOLEN - Het Thoolse college lijkt er alles aan te doen om te voorko men dat de raad instemt met een groter plan voor de Speelmanspla ten aan de Oesterdam. Het eigenlijke plan is door de eige naar terzijde geschoven voor een opzet met onder meer een grotere jachthaven, meer vakantiewonin gen, een restaurant en een zwem bad. B en W vinden dat iets te veel van het goede en adviseerden de raad het plan af te keuren. Kennelijk tot grote schrik van het college liet een meerderheid vori ge week tijdens de commissieverga dering weten helemaal niet zo ne gatief tegenover het plan te staan. „Op dat moment wist ik zeker dat er een brief van het college zou ko men", stelt raadslid Bram van de Sande (CU). Hij kreeg gelijk. De raad kreeg een brief waarin het college stelt dat het grotere plan voor de Speelmansplaten de recrea tieve ontwikkelingen aan de Thool se Zuidrand in de weg kan staan. Als klap op de vuurpijl was er don derdag, net voor de raadsvergade ring, ook nog een besloten bijeen komst, waarin de raad werd bijge praat over het onderwerp. Het lijkt er dus op dat het college de raad alsnog zover wil krijgen dat de raad 'nee' zegt tegen de nieuwe plannen voor de Speel mansplaten. „Ik heb hier een slecht gevoel over", zegt Hans Boulogne (ABT). Op zijn verzoek werd het voorstel donderdag van de agenda gehaald. Hij wil niet overhaast een besluit nemen, maar eerst fatsoenlijk dis cussiëren over de 'nieuwe' infor matie waar het college nu mee komt. Boulogne noemt de manier waarop het college te werk gaat 'niet open'. CDA en PvdA hebben minder moeite met de handelswijze van het college. door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Eigenlijk is de jachthaven in Scharendijke al lang geen 'botencamping' meer. Die be titeling zou de locatie, met onder meer bedrijven, horeca, duikmoge- lijkheden en goede voorzieningen, tekort doen. Het is echter niet ge noeg, vindt de plaatselijke water sportvereniging. Die heeft plan nen voor een compleet watersport- centrum. De vereniging is al dertig jaar uit bater van de haven. „In al die tijd is het moment nog nooit zo goed geweest om te moderniseren dan nu het geval is", meent lan Prins, die zitting heeft: in een commissie die de toekomst van de vereniging onderzoekt. Ten eerste omdat de haven verouderd is. „Sommige houten steigers zijn compleet aan vervanging toe." Verder zijn de wensen van klanten anders dan vroeger, merkt Prins. „Sommige steigers zijn slecht toegankelijk voor mindervaliden. Het strand is moeilijk bereikbaar, zeker met een bolderwagen of op de fiets." Ook is de 'afmetingenmix' in de haven niet goed meer: er moeten meer plekken bij voor brede boten. Er is nog een reden om juist nu de plannen te presenteren. De vereni ging is in onderhandeling met de gemeente Schouwen-Duiveland over de toekomst van de haven. De gemeente wil ervan af, gaat de haven privatiseren en zoekt daar voor een nieuwe beheerder. „Wij willen dat graag op ons nemen", zegt Prins, die denkt dat dat wel goedkomt. „De gesprekken verlo pen positief Ik heb geen reden aan te nemen dat het mislukt." Als een 'eerste aanzet' heeft de vereni ging in een kleurrijk boekje de ideeën voor de toekomst 'ge schetst. „Daar kan best nog iets aan veranderen", verklaart Prins. „Maar het geeft wel duidelijk de richting aan waarin we denken." Ambitieus? Best wel, geeft Prins toe. „Maar vergeet niet dat wij ne genhonderd leden hebben. Vol gens mij zijn we daarmee de groot ste vereniging van het eiland.'1 Bo vendien heeft de vereniging bewe zen zichzelf te kunnen bedruipen. „We hebben nog nooit één cent subsidie gehad." Dat komt mede doordat de haven altijd vol heeft gelegen. „Door wat te schuiven met vaste ligplaatsen die tijdelijk leeg zijn, komen we zelfs uit op een gemiddelde bezetting van 108 procent. Maar dat blijft niet zo als 'Volgens mij zijn we de grootste vereniging op het eiland met onze 900 leden' we nu niets doen. We worden dan voorbijgestreefd door havens in de omgeving. Kijk maar naar Bruinis- se en Port Zélande. Daar zijn ze ook flink aan het vernieuwen." De omgeving reageert positief, merkt Prins. „We hebben een inni ge band met het dorp. Mensen doen mee aan activiteiten of lopen gewoon eens langs." Ook het be drijfsleven ziet wel wat in de plan nen. De ondernemersvereniging ziet mogelijkheden in het verhu ren van jachten. En de naastgele gen jachtwerf, volgens eigen zeg gen nu wat 'ingeklemd', is blij met de voorgestelde uitbreiding van het natte gedeelte. „Onmisbaar", noemt Prins die steun. Ontwikkelingsschets Jachthaven Scharendij'ke De watersportvereniging wil de jachthaven ombouwen in een modern wa tersportcentrum. Het natte gedeelte moet daarvoor worden uitgebreid, steigers verplaatst en vervangen en de infrastructuur uitgebreid. Verder kan het toegangskanaal naar de jachtwerf worden uitgediept, de sanitaire voorzieningen vervangen en de kinderfaciliteiten uitgebreid. Alle plannen passen binnen het bestaande bestemmingsplan. door Ton van den Nouweland OOSTERLAND - Joop Uitenbroek uit Oosterland wil zijn huis kwijt. De koper krijgt een fonkelnieuwe au to en een jaar wegenbelasting op de koop toe. „Er staan veel huizen te koop. Al leen hier in de buurt al vier. Ons huis is energiezuinig - de kosten zijn 163 euro per maand -, het is geen prefabwoning en het staat op heipalen. Allemaal dingen die je aan de buitenkant niet ziet. Daar om moet ik iets doen waardoor ik me kan onderscheiden van de rest", aldus Uitenbroek. Dat energiezuinige laat hij ook uit de keuze van de auto blijken: „Cit- roën zegt dat de Cl met een ver bruik van 1 op 24 de zuinigste auto van Nederland is." Er worden te genwoordig wel vaker auto's weg gegeven bij huizen. Onlangs stelde een inwoner van Goes zijn Audi nog beschikbaar aan de nieuwe be woner. „Maar dit is een nieuwe au to", stelt Uitenbroek. „En boven dien kost deze constructie mij noch de koper iets, want ik heb een afspraak met mijn makelaar in Rotterdam. Hij zet ons huis op in ternet en doet verder niets. Daar voor krijgt hij een gering bedrag. De eigenlijke verkoop van de wo ning doe ik zelf. Zo moeilijk is dat niet en wie weet er nou meer van mijn huis dan ikzelf? Daarmee be spaar ik zo'n'9300 euro courtage. Nou, daar leg ik 700 euro bovenop en daarvan koop ik die auto." De 66-jarige ex-Hagenaar vraagt 449.000 euro voor zijn vrijstaande woning aan de Tuin 12. „Dat ik er een auto bij cadeau geef, neemt niet weg dat er altijd valt te onder Joop Uitenbroek met een Citroen van het type dat hij cadeau geeft aan de koper van zijn huis in Oosterland. foto Marijke Folkertsma handelen over de vraagprijs. En kijk, als iemand zegt: 'Laat die au to maar zitten, geef mij maar tien duizend euro korting', dan kan dat ook. Dat geld zou ik anders toch kwijt zijn geweest aan courtage." Uitenbroek is zelfstandig onderne mer. Zijn adviesbureau Cadex ver koopt advertentieruimte in enkele milieu- en natuurbladen. Waar schijnlijk daardoor weet de Ooster lander milieubelang te koppelen aan commercie. Uitenbroek: „Mijn aanbod geldt tot en met 31 decem ber, want als de verkoop dan nog niet is gelukt, moet ik iets anders verzinnen. Dan wil ik niet meer vastzitten aan de belofte van een gratis auto." Op 22 november is het open huis aan de Tuin. Dan staat het Cit- roëntje te blinken voor de deur. ZIERIKZEE - Leerlingen van middel bare school Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee rennen donderdag rondjes voor het goede doel. Ze doen een sponsorloop ten bate van het scholenproject van de Zeeuwse stichting Onayme, waar aan meerdere scholen in de provin cie meedoen. Onayme richt zich op hulp in het Afrikaanse land Ghana. De loop is onderdeel van het pro ject 'normen en waarden', waar de school momenteel mee bezig is en waarin het werelddeel Afrika cen traal staat. In dat kader kregen leerlingen afge lopen dinsdag-al voorlichting over de stichting en volgen ze komende week djembélessen. Verder werken de jongeren met leskranten over de rechten van het kind in Afrika en zijn ze bezig met 'rap en jongerencultuur' in dat con tinent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76