emotioneel dan intellectueel' Loge werd twee keer een vallende ster Harley Gooien met helm brengt redding 25% korting MODES OETEWEIJ - Geen extra eindejaarsfooi Goese minima Toptalentdag vluchtelingenwerk VAN IWAARDEN Wij zijn gestart met de VERBOUWINGSuitverkoop Dames en heren Papegaaistraat 17 Goes Op merken zoals: See by Chloé Trussardi Paul Smith Van Laack C.P. Company Stone Island etc mm INDUSTRIEWEG 2 4401LB YERSEKE >0113-576080 Nu HEROAL kwaliteitsrolluiken in vuilafstotende SS antraciet-structuurlak, De vrijmetselarij: Een tip van de sluier t©fP§ B PZC Zaterdag 8 november 2008 2 7 Voor een meubel of een leuk kado, ga je naar Weststraat 24 Kapelle telefoon (0113) 34 04 56 www.flowershopenzo.nl door Frank Balkenende CpES - De Goese vrijmetselaarsloge De Opgaan de Ster kent een geschiedenis van opkomst en ondergang. In de negentiende eeuw is er een lo ge met die naam van 1801 tot 1823. Het is ondui delijk waarom de lichten uitgaan. Later in die eeuw verrijst er in Goes opnieuw een Opgaan de Ster, van i860 tot 1891. Het bestuur heeft het al direct aan de stok met het Nederlandse hoofdbestuur, de Orde van Vrijmetselaren on der het Grootoosten der Nederlanden. Het wijst de nieuwe voorgeschreven 'ritualen' af, evenals de Bijbel die door vrijmetselaars wel wordt erkend als een mogelijk, maar niet de enige waarheid. De loge komt onder voorzitter schap van meester-broeder en arts Jan Persant Snoep, die politiek bedrijft door zich in te zet ten voor behoud van de openbare (gemengde) school en lid wordt van de Algemene Vredes- bond. Een nogal progressief gezelschap, dat wei gert een gift te schenken voor de oprichting van een 'kinderbewaarplaats', omdat de be waarschool gesloten blijft voor kinderen van ongehuwde moeders. Na de dood van Persant Snoep in 1882 raakt de loge in verval en in 1891 volgt de opheffing. Negen broeders blazen in 1983 De Opgaande Ster nieuw leven in: Henk de Jonge, Willem den Herder, Jan Kooning, John Deen, Ruud Smit, Co Goedegebuure, Rien Pik, Stan van de GOES - Alle gemeenten op de Beve- landen geven minima een extra eindejaarsuitkering van 50 euro, behalve Goes. Het kabinet heeft vijftig miljoen euro vrijgemaakt voor incidenteel armoedebeleid. Goes heeft rond een ton ontvangen. Het college van B en W heeft echter besloten dat geld niet meteen door te slui zen naar minima. Argument: Goes geeft al jaren een eindejaarsuitke ring van haar eigen budget. Het gaat om 104 euro per gezin en 54 euro voor een alleenwonende. Ook dit jaar krijgen mensen met een inkomen van 116 procent van het minimuminkomen dat. Het Rijk stelt een grens van 120 pro cent, dus berekent Goes of er een aanpassing nodig is. Een ruime raadsmeerderheid steunt het college. Een motie van de PvdA om minima toch die 50 euro (extra) te geven, kreeg geen bijval. „Dat is zeer teleurstellend in deze tijden van financiële onzeker heid", zegt PvdA-fractievoorzitter Henk Hoogerland. Elshoudt en Hans Ensing. De loge voor 'bezin ning, diepgang en rust' is vandaag de dag nog springlevend, ook al vindt er in 2003 een af scheiding plaats. De afsplitsing was volgens voorlichter Henk ter Beek van De Opgaande Ster noodzakelijk omdat de loge te groot werd en er binnen de broederschap broederschapjes dreigden te ontstaan. De nieuwe loge Scaldis en De Opgaande Ster delen de 'werkplaats' aan de Goese Beestenmarkt. De Opgaande Ster houdt dinsdag 11 november vanaf 20.00 uur aan Beestenmarkt 5 een informatieavond voor belangstellenden. http://communities.zeelandnet.nl/data/hsp/ - De Winterschilder Reserveer nu en profiteer van een extra scherp uurtarief Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 GOES - Vluchtelingenwerk Zeeland viert vandaag een feestje in Hotel Goes. Het is de organisatie gelukt veel nieuwe vrijwilligers - 'topta lent' - te werven met de campagne Weet u de weg naar Zeeland. Zij worden vanaf 10.00 uur gefêteerd. Leo Kosten, wethouder in Kapelle, opent de dag met het gedicht 'Een vaderlandsche geschiedenis'. tot 31-12 zonder meerprijs weirw BORSSELE - Door met zijn helm te gooien, heeft een 18-jarige brom fietser uit 's-Gravenpolder zichzelf donderdagavond uit een netelige si tuatie geholpen. De man reed rond 21.45 uur op de Europaweg-Zuid bij Borssele. Op een gegeven moment maakte de aardedonkere weg een knikje. Dat had hij niet in de gaten en de man reed rechtdoor het gras op. Hij botste tegen een vuilnisbak en kwam lelijk ten val. Omdat het zo donker was, zag niemand hem lig gen. Na ongeveer een half uur be sloot de bromfietser iets aan zijn si tuatie te doen. Hij pakte zijn brom merhelm en gooide die in de rich ting van de eerstvolgende auto. Dat had effect. De bestuurder van de auto stapte uit en zag de man liggen, waarna hij een ambulance belde. De bromfietser liep een been- en een armbreuk op. De vrijmetselarij is een liberale filosofische broederschap, gebaseerd op de oude gildestructuur van graden zoals leerling, gezel en meester. De loge (synoniem voor vrijmetselarij) streeft naar geestelijke verheffing en onderlinge waardering en hulp. De beweging is vermoedelijk ontstaan in de vijftiende eeuw in Schotland en Engeland. Alles in de tempels (werkplaats) heeft een symbolische waarde: de lichte en donkere vlakken van de vloer staan bijvoorbeeld voor goed en kwaad. Passer en Winkelhaak vormen het symbool voor de vrijmetselarij. De passer staat voor de geest, de winkelhaak voor de stof De letter C kan worden opgevat als God, Grote Geometer (degene die de aarde volgens meetkundige principes ordent) of Gnosis (zelfkennis, inzicht en innerlijk weten) e.d. De ligging van de passer toont de graad waarin men werkt. Leerling: Passer ligt onder f winkelhaak. \r De geest is nog verborgen in de stof Gezel: Passer met één been onder winkelhaak. De geest krijgt macht over de stof. Meester: Passer ligt op de S winkelhaak. -r De geest regeert over de stof. Wie vrijmetselaar wil worden, meldt zich aan bij een loge. Toelating duurt dan één jaar, waarin ge sprekken plaatsvinden met meestervrijmet- selaars. Deze beslissen over toelating. Toelating geschiedt door middel van een inwijding. De loges zijn autonome verenigingen in de zin der wet, met notarieel vastgelegde statuten en reglementen. Zij komen in het algemeen wekelijks of tweewekelijks bijeen. Onder 'loge' wordt ook de fysieke ruimte verstaan waarin vrijmetselaars bijeenkomen. De Nederlandse vrijmetselarij telt 6000 leden, verenigd in 140 loges; gemiddeld heeft een loge dus ruim 40 leden. ill - La Compagnie Durable' Vlissingen Zierikzee sj^ ...De^Ster inj't OQSten ~"~~Goes /'Terneuzen L'Astre de l'Orient De Opgaand,e.Ster L'Amitié sans Fin Blijft het allemaal een beetje onduidelijk? eiuiisieenitetv.uituuieniD.uuwwerKi 1 Niet getreurd, de vrijmetselarij zelf vindt dat feherJt^iKleenll'{!!^iW>B<ftMWsteen is de unieke belevenis van het vrijmetselaar zijn onbegrijpelijk is voor buitenstaanders, en daarom altijd geheimzinnig zal zijn. PZC Willem Adriaansens bron vrijmetselarij.nl en wikipedia j foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55