BOOT makelaars 'Het geheim is eerder Goes verkoopt woninkjes College voert druk op over Speelmansplaten Kortgene Goes Soos in Heinkenszand ook vrijdagavond open Nieuwe directeur voor Kapelse basisschool Officiële opening van twee bso-vestigingen Nieuwe stichting voor onderwijs heet Octho Politie zoekt getuigen aanrijding Beatrixlaan B en W willen niet dat raad akkoord gaat met plan recreatiegebied. Vrijmetselaarsloge De Opgaande Ster in Goes bestaat 25 jaar. Huurders Heernisseweg kunnen hun huis kopen met eenvijfde korting. 26 I Zaterdag 8 november 2008 PZC goed in thuis HEINKENSZAND - De nieuwe jeugd soos in Heinkenszand, Achter de Stenge, begint te lopen. Gistermid dag was de officiële opening door wethouder Marga Verrnue (CDA, jongerenbeleid). Sinds deze week is de soos ook vrijdagavond open van t9.oo tot 24.00 uur. Eerst was dat, vanaf oktober, alleen zaterdag avond. De groep vrijwilligers is in middels gegroeid, tot zo'n vijfen twintig. KAPELLE - Marleen de Goeij uit Middelburg is per 1 januari be noemd tot nieuwe directeur van christelijke basisschool 't Honk in Kapelle. De Goeij volgt Arno van Hoepen op, die een bestuursfunc tie heeft gekregen bij de overkoepe lende Alpha Scholengroep. De Goèij is nu onder meer nog coördinator van de brede school in Middelburg-Zuid. Ook in Kapelle wordt gewerkt aan een brede school, waarin 't Honk en De Moolhoek worden ondergebracht. Bio Dröme Natuurvoeding Kom eens langs en laat u verrassen! Ruim 150 m2 biologische voeding zoals dagelijks vers brood, groenten, zuivel, broodbeleg, dieetvoeding, lichaamsverzorging, etc. Bierkade 7 Goes tel. (0113) 22 80 09 GOES - Kinderopvang De Bevelan- den neemt volgende week twee vestigingen buitenschoolse opvang (bso) officieel in gebruik. Op 11 no vember om 15.15 uur wordt bso Lapjeskat in Kattendijke geopend. Op 13 november, ook om 15.15 uur, is het de beurt aan de Sport-bso bij Sportpunt Zeeland in Goes. Kinderen van negen tot dertien jaar kunnen daar na schooltijd te recht om te sporten en bewegen. THOLEN - De nieuwe stichting voor het openbaar onderwijs in Tholen krijgt de naam Octho. Dat maakte de gemeente gisteren bekend. Het openbaar basisonderwijs in Tho len wordt per 1 januari verzelfstan digd. Daarvoor is onlangs een be stuur van zeven leden gevormd. De naam Octho is afgeleid van oc taaf Dat is de omvang van acht to nen. Die staan symbool voor de acht openbare scholen in Tholen. GOES - Politie Zeeland zoekt getui gen van een aanrijding die plaats vond in de Beatrixlaan in Goes op vrijdag 7 november rond 11.00 uur. Een 15-jarig meisje werd geraakt door de spiegel van een passeren de auto waardoor ze licht gewond raakte. De bestuurder van een zil verkleurige Hyundai Atoz reed door en verloor de rechterbuiten- spiegel. De politie verzoekt ook de bestuurder zich te melden. door Rob Paardekam THOLEN - Het Thoolse college lijkt er alles aan te doen om te voorko men dat de raad instemt met een groter plan voor de Speelmanspla ten aan de Oesterdam. Het eigenlijke plan is door de eige naar terzijde geschoven voor een opzet met onder meer een grotere jachthaven, meer vakantiewonin gen, een restaurant en een zwem bad. B en W vinden dat iets te veel van het goede en adviseerden de raad het plan af te keuren. Ken nelijk tot grote schrik van het colle ge liet een meerderheid vorige week tijdens de commissievergade ring weten helemaal niet zo nega tief tegenover het plan te staan. „Op dat moment wist ik zeker dat er een brief van het college zou ko men", stelt raadslid Bram van de Sande (CU). Hij kreeg gelijk. De raad kreeg een brief waarin het college stelt dat het grotere plan voor de Speelmansplaten de recrea- door Frank Balkenende GOES - Dinsdagavond, dat is zijn avond. Als communicatieadviseur Henk ter Beek zich dan verenigt met zijn broeders van vrijmetse laarsloge De Opgaande Ster in Goes vallen de dagelijkse en de plots ogenschijnlijk triviale be slommeringen van hem af. „Dat is mijn avond om na te denken over mezelf, hoe ik in het leven sta. Om dat we ervaringen en inzichten de len, leren we van elkaar. De loge is een rustpunt in de hectiek." De 58-jarige Ter Beek (meester) is sinds 1993 lid van De Opgaande Ster, die dit jaar een kwart eeuw bestaat. De filosofische broeder schap telt 22 heren uit alle hoeken van de Bevelanden. Vrijmetselaars hanteren rituelen uit vervlogen eeuwen en zijn gestructureerd vol gens de gilden uit de middeleeu wen: leerling, gezel en meester. Inwijdingen en bijeenkomsten vin den plaats in de gesloten boezem van de broederschap. En al gooien de loges de laatste jaren de poort open als hadden ze niets te verber gen, het geheim van de vrijmetsela rij dient geheim te blijven. Dat vindt Norman Raitt (66, mees ter) juist de kracht van de broeder schap. „Hier kun je in vertrouwen met elkaar praten, zonder dat je verhaal de volgende dag op straat ligt. Let wel: we gaan de dialoog aan, maar overtuigen elkaar niet. Het is geen debat." Ter Beek: „Het geheim is eerder emotioneel dan intellectueel. Het 'In vertrouwen met elkaar praten, zonder dat het de volgende dag op straat ligt' is vooral de ontdekkingstocht in je zelf Voor iedereen is dat een unie ke, persoonlijke ervaring. Vrijmet selaars praten niet over politiek en godsdienst, maar juist wel over geestelijke ontwikkeling en zinge ving. Onze leus Ken u zelve geeft aan dat een vrijmetselaar er naar streeft een beter mens te worden. In feite zoiets als: verbeter de we reld, begin bij jezelf." Michiel Verlinden (6r, gezel): „In de broederschap praten we over za ken en problemen die mij boeien. Als mens leer je bij en krijg je in zichten en antwoorden op levens vragen. Het gaat om een stuk be wustwording, waar je troost uit kunt putten." Wie denkt dat de loge louter een club is van grijze oude zielen die een uurtje eikaars geest scherpen en na afloop een borrel drinken, slaat de plank volgens Ter Beek mis. „Wij zijn moderne mensen, maar waarderen omgangsvormen die verloren dreigen te gaan. Nor men en waarden. We zijn traditio neel, maar niet ouderwets. Het leu ke is dat de vrijmetselarij veel jon ge aanwas heeft. Mensen zoeken naar oude waarden die onder druk staan, zoals vrijheid, toleran tie en gelijkheid. Je ziet dat ook jonge mensen onder de druk van de controlemaatschappij en betut telende regels uit willen komen." Raitt: „Door internet en tv is de maatschappij zo open geworden dat er bijna niks* meer te ontdek ken valt. Bij ons wel. En naar dat mystieke zijn jongeren net zo goed op zoek. En nee, we zijn geen sek te. Integendeel. In een sekte kom je gemakkelijk binnen en moeilijk eruit. Bij ons kom je moeilijker binnen, want het is niet vrijblij vend, je moet wel inbreng hebben. Eruit gaat een stuk makkelijker." tieve ontwikkelingen aan de Thool se Zuidrand in de weg kan staan. Als klap op de vuurpijl was er don derdag, net voor de raadsvergade ring, ook nog een besloten bijeen komst, waarin de raad werd bijge praat over het onderwerp. Het lijkt er dus op dat het college de raad alsnog zover wil krijgen dat de raad 'nee' zegt tegen de nieuwe plannen voor de Speelmansplaten. „Ik heb hier een slecht gevoel over", zegt Hans Boulogne (ABT). Op zijn verzoek werd het voorstel donderdag van de agenda gehaald. Hij wil niet overhaast een besluit nemen, maar eerst fatsoenlijk dis cussiëren over de 'nieuwe' infor matie waar het college nu mee komt. Boulogne noemt de manier waarop het college te werk gaat 'niet open'. CDA en PvdA hebben minder moeite met de handelswij ze van het college. Volgens Jan Ou- desluijs (PvdA) hebben B en W oprechte zorgen over de kansen voor recreatie aan de Zuidrand als ook de plannen op de Speelmans platen doorgaan. „Maar wij zijn er nog steeds niet tegen. Het liefst zien we het allebei gebeuren." Norman Raitt, Henk ter Beek en Michiel Verlinden (vlnr) van loge De Opgaande Ster. foto Wilem Mieras door Frank Balkenende GOES - Huurders van de twintig ge meentewoningen aan de Heernis seweg in Goes kunnen hun huis met een korting van twintig pro cent kopen. De gemeente biedt de woningen momenteel rechtstreeks aan zitten de huurders aan. Dat gebeurt om een oude bezuiniging op de post 'gemeentelijke eigendommen' te volbrengen. Wethouder Sophie van 't Westeinde moet nog zo'n r20.ooo euro zien te vinden en ze denkt dat binnen te kunnen halen door een aantal woningen te ver kopen aan huurders. Als daar ten minste animo voor is, want wie willen blijven huren, kan dat ge woon doen. „Er is geen enkele druk bij", zegt van 't Westeinde. De woninkjes dateren van rond 1900. Wie belangstelling heeft, krijgt een aanbieding op grond van huidige WOZ-waarde, met een korting van twintig procent. Goes denkt op die manier een aan tal starterswoningen in de markt te zetten. De Huurdersvereniging De Beve landen vindt de actie van de ge meente niet bijster gelukkig. „Het betekent dat er huizen aan de so ciale woningvoorraad worden ont trokken. En dat vinden we uiter aard jammer", zegt Adri Verbeem van de huurdersvereniging. Hij wil liever dat de gemeente de woningen verkoopt aan woning corporatie RWS, die ze momen teel al voor de gemeente verhuurt. Volgens wethouder Van 't Westein de kan dat niet, omdat in het ver koopcontract van (de opgeheven corporatie) Helpt U Zelve staat dat de woningen nooit mogen wor den verkocht aan de RWS, of ei genlijk de voorloper daarvan. Dat beding geldt nog steeds, zegt ze. Verbeem betwijfelt dat. „Volgens mij niet en ik heb die oude verkoopakte zelf ingezien." De gemeente wil de twintig, oude gemeentewoningen aan de Heernisseweg in Goes met kor ting verkopen aan zittende huurders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54