Zeelan PZCI25 's-Heer Elsdorp herontdekt Slaaphuisjes van de baan Wethouder geeft plan Ballotstraat een kans BEVELANDEN-THOLEN 39 31 Gehucht bij Goes komt door graafWerk onder dikke kleilaag vandaan. Parkeren Leo Hannewijk neemt twee filmfestivals onder zijn hoede Zaterdag 8 november 2008 Therapeute De Koning geeft steun aan meisjes met loverboy-ervaring Tip? redgoes@pzc.nl door Harmen van der Werf GOES - Onder een dikke laag klei heeft 's-Heer Elsdorp zich eeuwen lang schuil gehouden. Kenners wis ten het gehucht te liggen, tussen Kloetinge en Goes, en dat was vol doende. Tot enkele weken geleden de aanleg van de verbindingsweg v naar de nieuwe wijk Mannee be- t gon. Nathalie van Jole, archeologe bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ),*zat er bovenop. Met succes. 's-Heer Elsdorp heeft na enkele honderden jaren zijn ge heimen prijsgegeven. De kleilaag is weg, een zandpakket is tevoorschijn gekomen. „Van een oude kreekrug", weet wethouder Joost Adriaanse (SGP/ChristenU- nie, monumenten) die natuurlijk ook poolshoogte is komen nemen. Hij is een groot liefhebber en ken ner van de geschiedenis van Goes en omstreken. „Vroeger gingen de mensen daarop wonen. Dat zie je in heel Zeeland terug. Hét land rondom verzakte, de met zand op gevulde kreek niet." Mannen in gele en oranje werkhes- jes zijn druk bezig. Ze graven heel voorzichtig met schoppen laagjes zand weg. Af en toe vegen ze bijna liefkozend met de hand resten van bebouwing schoon. In een hoekje van het terrein, onder de rook van het kantoor van Het Gors aan de Oranjeweg, zijn de opvallendste vondsten gedaan: de restanten van een waterkelder en de fundering van een woning. Archeologe Van Jole heeft zich la ten verrassen. Zij had mooie ont dekkingen verwacht, maar niet de ze. Ze wijst in oostelijke richting, richting de Elsahoeve aan de Stelle- weg. „We hebben altijd gedacht dat 's-Heer Elsdorp daar onder de grond zou liggen. Dat blijkt nu dus niet waar te zijn." Archeologen doen bij graafwerk voor weg naar nieuwe wijk Man nee verrassende ontdekkingen over locatie en ouderdom van ge hucht 's-Heer Elsdorp. Voor het eerst is het ook mogelijk 's-Heer Elsdorp goed te dateren, in de tijd te plaatsen. Op papier is er pas in 1567 sprake van bewoning, maar dat zegt zelden iets. Wie ver der teruggaat in de geschiedenis, moet het niet hebben van schrifte lijke bronnen, maar van archeologi sche vondsten. Van Jole: „We heb ben hier sporen van houten gebou wen uit de vijftiende en zestiende eeuw gevonden, maar in de twaalf de, dertiende eeuw hebben er al mensen gewoond." Het herontdekte 's-Heer Elsdorp zal geen lang leven meer bescho ren zijn. Archeologen mogen er nog een tijdje rondlopen en dan wordt de grond verder afgegraven voor waterberging. Archeologische vindplaats 's-Heer Elsdorp aan de Oranjeweg in Goes, op de achtergrond gaat het werk aan de verbindingsweg voor de nieuwe wijk Man nee gewoon door. foto Willem Mieras KAMPERLAND - Op het Banjaard- strand bij Kamperland komen voorlopig geen slaaphuisjes. Te veel fysieke hindernissen maken dat aantrekkelijke huisjes niet te realiseren zijn. De aanvraag voor een vergunning is ingetrokken. De Noord-Bevelandse gemeente raad hield eerder, bij de behande- staauioMrij ling van de aanvraag, al een flinke slag om de arm. Exploitatie van slaaphuisjes mocht niet ten koste gaan van de dagjesmensen. Omdat het strand om de paar jaar nieuw zand moet krijgen, is het bijna niet mogelijk om langs de duinen, die parallel lopen aan de branding, slaaphuisjes te zetten. Het strand wordt daar op den duur ook zo smal dat er geen ruimte voor de dagtoeristen zou overblijven. Slaap huisjes in de grote inharti zijn niet aantrekkelijk. Wie een slaaphuisje huurt, wil op de golven kijken. Helemaal afgeserveerd zijn de slaaphuisjes op het Banjaardstrand nog niet. Als een andere, meer na tuurlijke methode van zandsupple- tie wordt gevonden, is het mis schien wel mogelijk. door Frank Balkenende GOES - De Goese wethouder Rinus Dieleman (CDA, verkeer) wil na gaan of het verkeersplan van bewo ners van de Buys Ballotstraat haal baar is. Hij heeft er wel een hard hoofd in, want het plan vergt de aanleg van een weg tussen de toe komstige wijk Riethoek en Water ship Down én een tunnel onder het spoor. „Het wordt een moei lijk verhaal, ook omdat de gemeen te aan de zuidkant van het gedach te tracé geen grond bezit." Bewoners van de Buys Ballot straat, een verkeersader in het Goe se wegennet, klagen al jaren over de verkeersdrukte en onveiligheid voor fietsers in hun straat. Eind september vond er een ernstig on geval met een fietser plaats. Toch geven de ongevallenstatistieken niet aan dat de Buys Ballotstraat een risicostraat is, zegt wethouder Dieleman. Bewoners willen echter af van het autoverkeer. Hun plan: sluit de Buys Ballotstraat af en leidt het au toverkeer via een nieuwe straat tus sen de 's-Gravenpoldersweg en de Patijnweg. Die weg zou door de groenzone tussen Watership Down en Riethoek kunnen lopen. Dat vereist de aanleg van een tun nel onder het spoor en een nieuw verkeersplein op de Patijnweg. Bewoners zien voordelen voor au tomobilisten en fietsers. Boven dien wordt de afgesloten Buys Bal lotstraat weer leefbaar en behoeft die ook geen herinrichting. Dat be spaarde geld kan de gemeente in de nieuwe verbinding steken. Op korte termijn treft Goes wel maat regelen voor fietsers, zodat die weggebruikers beter worden ge scheiden van autoverkeer. Op de Patijnweg en Buys Ballotstraat ko men opstelstroken voor fietsers en de huidige fietsstroken worden ver breed. Tip? redactie@pzc.nl Op drukke dagen vechten ac countants, verslaggevers en men sen die helemaal niets bij het kantoor in Terneuzen te zoeken hebben voor een parkeerplekje. Daarbij worden ze steeds bruta ler. Dubbelparkeren? Dat is al lang een vanzelfsprekendheid. De werknemer uit Hulst wenst aan al dat gedoe geen deel te ne men. Hij verschuift het probleem liever naar de buren. Hij par keert daarom zijn blauwe bolide maar bij een advocatenkantoor. Plek zat. Daar is hij deze week van teruggekomen. Een woedend naar buiten snellende advocate deed hem in rap tempo omkeren. „Want voor je het weet heb je een proces aan je broek!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53