Trainersschoonmaak bij de KNWU PZCUi Lekkere rellen 42 en 43 Contracten coaches Van Kessel en Pieters worden niet verlengd. Terneuzen krijgt in 2010 bezoek van de Benelux Tour Hoek is klaar voor topper tegen koploper IJsselmeervogels Zaterdag 8 november 2008 Tip? sport@pzc.nl BREDA - De KNWU neemt af scheid van de bondscoaches Egon van Kessel (mannen weg), Peter Pieters (baan), Leo van Zeeland (mountainbiken), Pavel Buran (sprint baan) en Mathijs Honing (aangepast sporten), Hun aflopen de contracten worden niet meer verlengd. Met Bas de Bever (fietscross) en Jo- han Lammerts (vrouwen weg) gaat de wielrenunie wel verder. Lammert stopt na deze winter wel als bondscoach veldrijden. Vooral het vertrek van de boeg beelden Van Kessel en Pieters is opvallend. Van Kessel heeft een ja renlange staat van dienst (en repu tatie) als juniorencoach. Hij had onder meer de generatie Boogerd onder zijn hoede, was veldritcoach en wegcoach. Vier jaar geleden volgde hij Gerry Knetemann op na diens overlijden. 'De Kes' was ook bondscoach van de junioren en beloften, twee categorieën die parttimer Knetemann nooit in zijn pakket had. Pieters bouwde het Nederlandse baanwielrennen op vanaf een nul punt. Hij zette het land weer op de internationale kaart. Zijn con tract loopt nog tot het eind van het baanseizoen, begin april. Technisch directeur Gerrit Middag zegt dat de beslissingen alles te ma ken hebben met het nieuwe top sportmodel dat de KNWU aan het ontwikkelen is. Daarbinnen is geen plaats voor de mensen van wie nu afscheid genomen wordt. „We gaan een beleid vaststellen en daarbij de mensen zoeken die de vaardigheden hebben om dat uit te voeren", zegt Middag. De profs spelen daarbij geen hoofdrol. Ver moedelijk gaat de KNWU op zoek naar een coach, die net als Knete mann voor vijftien dagen per jaar ingehuurd wordt voor het WK. Het is nog niet bekend of junioren en beloften ieder een eigen coach krijgen of dat beide taken gecombi neerd worden. Middag stelt dat de KNWU dank baar is voor alles wat Van Kessel heeft gedaan, maar dat sommige functies ook onderhevig zijn aan een houdbaarheidsdatum. Voor Peter Pieters is die dag in ieder ge val aangebroken. „Peter Pieters had de skills om het baanwielren nen vanaf nul weer op te bouwen. Nu worden er echter andere vaar digheden verlangd om aan de top te blijven." Het tegenvallende eindresultaat van de afgelopen Olympische Spe len onderstrepen volgens Middag dat beeld. De vrouwenploeg zit volgens Middag beleidsmatig op de goede weg. „Daarom kan Lam merts blijven. Afgesproken is wel De KNWU gaat een nieuw beleid vaststellen. Daarin is geen ruimte voor vijf bondscoaches, onder wie Egon van Kessel, Peter Pie ters en Leo van Zeeland. dat Johan zich volledig gaat bezig houden met de vrouwenploeg. Het veldrijden geeft hij na deze winter over aan een ander", aldus Middag. De bondscoaches van wie het con tract niet wordt verlengd, waren summier in hun commentaar. „Het komt niet onverwacht, ik ben geen huilebalk. Er moeten nog wat zaken afgehandeld wor den", hield. Van Kessel het kort. Pieters was wel verrast. „Ik weet niet wat ik ervan moet denken. De resultaten zijn niet slecht geweest de afgelopen jaren", zei de baan- coach die nog in dubio is of hij het jaar afmaakt of meteen afhaakt. „Daar moet ik nog over denken. Het hangt ook een beetje van de jongens af" Van Zeeland, de enige bondscoach die in vaste dienst was bij de KNWU, onthield zich van commentaar. Clinic in Middelburg heeft judoka Elmont laatste zetje gegeven In sommige sporten kun je erop wach ten: lekkere rellen. De voorzitter ligt overhoop met de trainer, de spelers willen niet verder met de technisch mana ger, de makelaar wordt beticht van frau de, de keeper is omgekocht door een gok- syndicaat. Wie houdt van ranzige zaken is in de sport bijna dagelijks aan het goe de adres. Er zijn echter ook sporten waar nooit iets ophefmakends gebeurt. Zeer deskundige bestuurders - vaak van hoge komaf- staan daar aan het roer. Ze omringen zich met andere mensen-van-stand. Kijk maar eens op een parkeerplaats bij een grote dressuurwedstrijd. De Suzuki'tjes en Dai hatsu'tjes vallen in het niet in het wagen park vol Porsches, Mercedessen, BMW's, jaguars en Landrovers. De PC Hoofttrac- toren staan er zij-aan-zij. Zelfs de konin gin komt regelmatig kijken. Hoe vermakelijk is het dan wanneer deze hoge omes en tantes elkaar publiekelijk in de haren vliegen. Zeker als een straat vechterstype als Sjef Janssen, bondscoach van de Nederlandse dressuur en echtge noot van Anky van Grunsven, de menig te aan het bekvechten krijgt. Dat zorgt voor extra lekkere rellen! Janssen verweet al weken voor de Olym pische Spelen dat het Duitse jurylid Got- thilf Riexinger partijdig was. Hij krijgt nu steun van de president van de overkoepe lende bond FEI, prinses Haya Bint Al Hussein van Jordanië. Ze beschuldigt in een niet al te fijnzinni ge brief, die op elke zichzelf respecteren de paardensport-internetsite te lezen is, de Belgische dressuurvoorzitter Mariëtte Withages-Dieltjes van van alles en nog wat, en eist het aftreden van het comple te dressuurbestuur. De door de ruiters en amazones zeer ge vreesde Withages slaat terug in een nieu we open brief en meldt onder meer dat ze weigert terug te treden. Ze krijgt bijval van de voorzitter van de Duitse bond, die luistert naar de naam Breido Graf zu Rantzau. Prachtig allemaal. De chaos breekt los, ho ge dames en heren vallen publiekelijk over elkaar heen. Hoge hoeden vliegen in het rond, parelkettingen breken en er- klin ken hoge gilletjes van ontzetting. Prinses Haya vreest nu dat de dressuur door alle onverkwikkelijke verwikkelingen van de Olympische Spelen van 2012 wordt ver bannen. Dat is dan wel de keerzijde van de medail le. Hebben we eens een keer een Zeeuw se sporter die op de Spelen zilver wint (Hans-Peter Minderhoud), mag-ie de vol gende keer niet meedoen! Toch ben ik benieuwd wat andere hoog geplaatste betrokkenen ervan vinden. Bij voorbeeld de amazonesprinsesjes Natha lie Zu Sayn-Wittgenstein (Denemarken) en Victoria Max-Theurer (Oostenrijk). Of van de puissant rijke dressuurtoppers als Beatrice Ferrer-Sarlat (Spanje) en Ellen Schulten-Baumer (Duitsland), beiden hoog genoteerd in de Quote 500 van hun land. Zouden zij ook niet eens een open briefje willen schrijven? Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43