Filmfestivals Vlissingen en Breda kunnen elkaar helpen Mistig concert Zeeuws Orkest test jezelf! Concertzaal in Middelburg mikt op jeugd Eenheid muziek en literatuur in Porgy en Bess Leo Hannewijk heeft plan klaar voor eerste editie in maart 2009. Laat uw foto's niet op uw pc staan! ikbestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel PZC Zaterdag 8 november 2008 39 door Rolf Bosboom BREDA - Het moeten twee com pleet verschillende festivals wor den, maar vooral achter de scher men zijn er diverse dwarsverban den aan te wijzen tussen Film by the Sea in Vlissingen en het Inter national Film Festival Breda, dat van 25 tot en met 29 maart 2009 voor het eerst wordt gehouden. Voornaamste bindende factor is Leo Hannewijk, artistiek directeur in Vlissingen en initiator en alge meen directeur in Breda. Hij heeft een plan van aanpak voor het nieu we festival gereed en een ploeg me dewerkers geformeerd. Daarin zit ten veel mensen die ook betrok ken zijn bij Film by the Sea. Het werk in Vlissingen is voor enkele maanden per jaar. „Dat was de el lende", zegt Hannewijk. „Je hebt ontzettend goede mensen, maar die zijn weg als ze ergens een jaar betrekking kunnen krijgen. Daar door moest het wiel steeds weer opnieuw worden uitgevonden." Nu kunnen ze het andere deel van het jaar aan de slag in Breda. „Op die manier is het mogelijk ze te be houden voor Film by the Sea." Deze constructie is mogelijk door dat beide festivals keurig over het jaar zijn verdeeld. Hannewijk zelf zei in september - met het oog op 'Wat heeft meegespeeld is dat Film by the Sea me heeft gevraagd te blijven' de data van de voornaamste inter nationale filmfestivals - voor Bre da een lichte voorkeur voor Okto ber te hebben. In dat geval zou hij vertrekken bij Film by the Sea. „Ik heb nog eens goed gekeken naar de festivalkalender. In het najaar art Leo Hannewijk: „Qua inhoud en periode raken de filmfestivals in Breda en Vlissingen elkaar niet." foto Edwin Wiekens De première-uitvoering van het Najaarsconcert door Het Zeeuws Orkest leek op een rit door Zeeuwse mist. Af en toe scheen de zon en trok de mist op, maar er waren ook mo menten die onduidelijk waren. De Symfonie in d van César Franck is een prachtig werk met een schit terende orkestratie en monumen taal van vorm. Noodzaak is dan wel dat die vormen duidelijk uit de verf komen en dat ontbrak er aan. Ik miste een duidelijke visie op het werk en hoorde nauwelijks dat belangrijke muzikale lijnen werden doorgetrokken. Franck schrijft zijn composities als een organist, hij vult passages in met de klankkleuren van verschil lende instrumentenblokken. Diri gent Joan Berkhemer slaagde er niet in om juist die kleuren en lij nen duidelijk te maken. De strij kers speelden stevig en de blazers lieten af en toe mooie soli horen, maar er waren te veel ongelijkhe den en te weinig nuances om ge woon te kunnen genieten van de uitvoering. HET ZEEUWS ORKEST Dirigent: Joan Berkhemer. Soliste: Ellen van Beek. Gehoord: do 6/11 Zeeuwse Concertzaal, M'burg. door Jeanette Vergouwen Geen geweldige samengestelde klanken, geen subtiele ingevulde melodielijnen. Iets te harde pizzica to-begeleiding bij een niet volledig zuivere althobo-solo en over het al gemeen te weinig doorgetrokken spanningsbogen. De Ouverture Hansel und Gretel van Engelbert Humperdinck werd met plezier vertolkt. Zowel het plechtige begin als de pittige mar kante passages Verrieden dat deze muziek overweldigend is. In de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg komen alle details over. Hoogtepunt van het concert was de vertolking van Les Nuits d'Été van Hector Berlioz. De zes liede ren vormen een eenheid. De tek sten zijn van Gauthier en bezin Maak een mooi fotoboek of kalender gebeurt er al zo ontzettend veel. Bovendien zetten we in Breda in op beeldcultuur, waardoor we wat loskomen van de drang om heel grote films binnen te halen. Ik heb ook gekeken naar de agenda van Breda. Dan merk je dat het voor jaar toch de beste periode is. Wat heeft meegespeeld is dat Film by the Sea me heeft gevraagd het festi val in Vlissingen te blijven doen." Hannewijk is niet bang dat de festi vals elkaar in de weg zitten. „Qua inhoud en periode raken ze elkaar niet. Verder kunnen de festivals el kaar juist helpen. Ik zie wel syner getische voordelen." Dat geldt on der meer voor allerlei organisatori sche zaken. „Ik kan me voorstellen dat je in de toekomst ook op be stuurlijk niveau wel wat mixt. Er zijn al allerlei relaties tussen Bra bant en Zeeland en er wordt veel gepraat over samenwerking op cul tureel gebied. En als Brabant in 2018 Culturele Hoofdstad van Eu ropa wordt, dan heeft dat ook een uitstraling op Zeeland." Hoofdlocatie van het filmfestival is de nieuwe bioscoop MustSee aan het Chasséveld. Ook poppodium Mezz wordt erbij betrokken. De or ganisatie zelf wordt, evenals Breda Photo en het Graphic Design Festi val, gevestigd in het nieuwe Cen trum voor Beeldcultuur. Het festival, met Marijke de Bie als artistiek leider, richt zich op beeld cultuur en werkt samen met diver se Bredase instellingen en opleidin gen op dat gebied. FilmXperience, het succesvolle jongerenonderdeel van Film by the Sea, wordt ook in Breda opgezet. Het programma van de eerste editie omvat rond de 65 films. Filmmakers en multime diakunstenaars verzorgen een beel denroute door de stad. Het festival streeft naar tienduizend bezoekers bij de eerste editie en wil groeien naar minimaal veertigduizend be zoekers (vergelijkbaar met Film by the Sea) in 2011. De begroting voor 2009 bedraagt 780.000 euro. MIDDELBURG - De Zeeuwse Con certzaal in Middelburg begint mor gen met een serie jeugdconcerten. De reeks' wordt geopend met BV De Pianomannen - Brengt Satie bij je thuis. Het optreden begint om 14.30 uur. Concerten voor kinderen zijn er nauwelijks in Zeeland. De Zeeuw se Concertzaal vindt het echter van belang kinderen kennis te la ten maken met klassieke muziek. Om die reden heeft zij de serie 'KinderKlassiek' opgezet, met dit seizoen in totaal vier concerten. BV De pianomannen is een grappig en absurdistisch jeugdconcert van ProduktieHuis Jeugdconcerten, geïnspireerd op het wonderlijke le ven en de onnavolgbare fantasie van de componist Erik Satie. Het wordt gespeeld door de pianisten Klaas Bakker en Ernst Binnen- kamp. Zij blijven niet achter de piano of vleugel zitten, maar ma ken er theater van en spelen het spel dat past bij de muziek van Sa tie. De twee maakten eerder de jeugdconcerten Van Heksensoep en Reuzenpoep (2004) en De Tover trompet (2006). De regie is in han den van Margrith Vrenegoor. TERNEUZEN - In de serie Open Haard-concerten in Porgy en Bess in Terneuzen treedt morgenmid dag Anna-Belle op. Het trio brengt een dialoog tussen woord en mu ziek. Het concert begint om 15.00 uur. Anna-Belle bestaat uit pianiste Lies Colman, celliste Ann Van Hecke en woordkunstenares Isabel Voets. Met hun instrumenten schrijven ze samen één 'verhaal'. Meesterwerken uit de muziek en de literatuur worden verweven tot 'een nieuw geheel dat het verbale en muzikale overstijgt'. Lies Colman en Ann Van Hecke studeerden allebei aan het conser vatorium van Antwerpen. Isabel Voets studeerde woordkunst aan het Herman Teirlinck Instituut in Antwerpen en behaalde in 2006 haar meestergraad. Nu werkt zij als redactiemedewerker bij ver schillende radiozenders. Het programma van het concert van morgenmiddag omvat: 3e cello sonate, opus 69 van Ludwig van Beethoven (1770-1827), Nocturne van Peter I. Tsjaikovski (1840-1893) en Fantasiestücke van Robert Schu mann (1810-1856). Speel de Royalty Quiz en test jouw kennis en maak kans op de iPod Nano-chromatic! 1. Hoe heet het tweede kind van Willem-Alexander en Maxima? A: Catharina-Amalia B. Alexia C.Ariane 2. Wat is de geboorte datum van Koningin Beatrix? A. 31-01-1938 B. 30-04-1937 C. 01-05-1936 gen de liefde, het verlies en tenslot te de hoop. Mezzosopraan Ellen van Beek bracht deze liederen doorvoeld. De menging met haar medium- en borststem is goed en dat is nodig voor deze liederency clus, die een grote tessituur ver eist. De begeleiding was aan de op pervlakkige kant en niet helemaal ten dienste van de vocaliste. Het leek of het orkest dit werk niet vaak gerepeteerd had. Van Beek begon met een iets te groot vibrato, de uitspraak, vooral van de klinkers, mag nog iets spit ser zijn. In Le spectre de la rose over tuigde zij ten volle, vooral door een mooie afwisseling van hard en zacht en een strakke toonvoering. Jammer dat het publiek applaudis seerde na elk lied, ongewoon en niet gepast bij een cyclus. Met een warm geluid en gedoseerde emo tie overtuigde Van Beek ook in de andere liederen. Herhaling: donderdag 13 november in het Scheldetheater in Terneuzen en vrij dag 14 november in De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. 3.Welk land heeft een koning? A. Nederland B. Thailand C. Verenigd Koninkrijk 4. Harald V betrad de troon van dit Scandinavische land dat bekent staat om zijn fjorden in 1991 A: Switzerland B. Finland C. Noorwegen 15. Wat is de achternaam van Prins Reinier III van Monaco A: Grimaldo B. Monte Carlo C. Garibaldi Sms SHOW en jouw antwoordenreeks naar 4345 en ontvang jouw score, maak kans op de iPod Nano-chromatic! BV: SHOW ABCAB naar 4345 De kosten voor het gebruik van deze dienst zijn €1,50 per ontvangen bericht de standaard kosten voor het versturen van een SMS. Max 3 berichten. Antwoorden insturen kan tot woensdag 14-11-2008 12:00. Maximaal 1 deelname per persoon. Ben je jonger dan 16? Vraag toestemming aan je ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41