die ik normaal nóóit zou doen Miami durft verkoop weer aan loopt risico te stikken 'Arts moet alert zijn' Partydrug Wietcongres verschoven Coffeeshop Terneuzen komt tegemoet aan strengere eisen. ''•1' s<V S "3 Omdat GHB ook bestaat in vloeibare vorm, kan het onopgemerkt in een drankje worden toegediend. foto Ruben Oreef het effect per individu sterk kan verschillen. De dosis luistert ui terst nauw en is afhankelijk van het lichaamsgewicht van de gebrui ker en zijn gevoeligheid. Voor je het weet heb je te veel, stelt de po litie op de website infopolitie.nl. GHB heeft een verdovende wer king op het centrale zenuwstelsel. Bij 0,5 tot 1,5 gram raak je, aldus de Jellinekkliniek, in een alco holachtige roes. „Je wordt vrolijk, kalm en ontspannen. Angsten en remmingen verdwijnen, je wordt praterig en raakt opgewonden." Ook zijn er volgens de politie tal van onaangename effecten zoals hoofdpijn, misselijkheid, zich suf voelen, geheugenverlies en overval len worden door een onbedwing bare slaap. Bij twee gram kan vol gens de politie een zeer diepe, uren durende slaap optreden. Bij meer dan twee gram kan een over dosis optreden waarbij iemand be wusteloos raakt en ernstige adem halingsproblemen kan krijgen. Zo iemand loopt het risico te stikken doordat de tong de luchtpijp kan blokkeren. Gaat iemand door het gebruik van GHB braken, dan kan ook zijn maaginhoud in zijn lon gen terechtkomen. Wanneer tege lijk met GHB ook alcohol is ge bruikt, bestaat het risico op een ademstilstand omdat alcohol de dempende werking van GHB ver sterkt. Omdat GHB vloeibaar kan zijn, kan het onopgemerkt in een drankje worden toegediend. Arts Stan Jesmiatka roept zijn collega's op uiterst alert te zijn op klachten van patiënten die kunnen wij zen op een verkrachting na het toedienen van GHB. De eerste keer dat hij het vermoeden had dat er iets grondig mis was, was nadat een patiënte vertelde over tal van klachten. Terugredenerend kwamen ze tot de conclusie dat alles begon nen was na een cafébezoek waarna de vrouw de volgende dag wakker werd met hevige hartkloppingen en buikpijn zon der dat ze wist wat er die nacht precies was gebeurd. „Het laat ste wat ze herinnerde was dat ze in een café in Vlissingen een Schrobbelèr kreeg van een ken nis." De homeopathisch arts ziet aan zijn patiënten dat ze zeer lijden omdat ze helemaal niet weten wat er na dat drankje precies is gebeurd. De arts uit Aagtekerke is be vreesd dat de daders van deze GHB-verkrachtingen steeds bru taler te werk zullen gaan. „Want iemand die na een eerste mis drijf niet tot de orde wordt ge roepen kan gaan denken dat hij onkwetsbaar is. Een vrijbrief heeft om door te gaan." door Marcel Modde TERNEUZEN - Coffeeshop Miami in Terneuzen gaat vandaag om 12.00 uur weer open. De eigenaar komt tegemoet aan de strengere eisen die de gemeente stelt aan het gedogen van de verkoop van softdrugs. Daarmee wil hij voorkomen dat justitie hem voortdurend op de huid zit. Eén van de belangrijkste voorwaar den is dat voortaan niet meer dan drie gram per persoon over de toonbank gaat, twee gram minder dan landelijk gebruikelijk is. De gemeente wil de rol van de laatst overgebleven legale coffees hop in Terneuzen terugdringen. „Meer passend bij de aard en de omvang van de regionale behoef te", aldus burgemeester Jan Lo- nink. „Het gedoogbeleid is nooit bedoeld geweest voor de export." Tot de 'vrijwillige' sluiting eind september trok Miami dagelijks zo'n achthonderd tot duizend klanten, vooral uit België en Frank rijk. Dat aantal moet meer dan ge halveerd, vindt de gemeente. Maar dat heeft wel zijn tijd nodig, zegt woordvoerder Hans van As van de coffeeshop. „We zullen langzaam moeten af bouwen. Buitenlanders kunnen we sowieso niet weigeren." Vol gens Lonink helpt het terugbren gen van de maximale hoeveelheid per persoon. Ook het bekorten van de openingstijden moet de stroom inperken. Lonink: „Als ze al heel snel aan hun tax zitten, moeten ze misschien wel nog vroe ger dicht." Het terugdringen van het bezoe kersaantal wordt op verschillende manieren gecontroleerd. Miami houdt zelf tellingen bij. Bovendien moeten de verkoopgegevens klop pen met de jaaropgave bij de belas tingdienst en nacontrole door de gemeente.. PZC Zaterdag 8 november 2008 3 COMMENTAAR Het misbruik van het inslaapmiddel GHB om vrouwen te verdoven en vervolgens te verkrachten is niet nieuw. Maar het blijft pijnlijk om het verhaal te horen van een slachtoffer. Zoals elders op deze pagina's het relaas van een Vlissingse die na een nachtje uitgaan in een verschikkelijke werkelijkheid ontwaakt. Zo mogelijk nog schokkender is het nieuws dat zij geen uitzondering is. De Zeeuwse politie krijgt heel wat meldingen en vermoedt dat dit nog maar het topje van de ijsberg is. Dat is verontrustend. Temeer omdat de strijd tegen de minne mannetjes die het met GHB doen zeer lastig is. De politie heeft weinig kans om de. daders op het spoor te komen. De drug is na een aantal uren al niet meer traceerbaar in het lichaam van het slachtoffer. Daarom moet de inzet vooral gericht zijn op de preventie van GHB-verkrachtingen. Daaraan is nog wel wat te verbeteren. Het begint met uitgaan en feesten in een bekende kring. Verder helpt het als vriendinnen elkaar goed in de gaten houden: samen uit, samen thuis. Dat is misschien niet altijd even spannend, maar het geeft wel veel veiligheid. De horeca kan ook wat doen. Als discotheekhouders en cafébazen ervoor zorgen dat dé remmen niet al te ver los gaan, neemt de kans op uitwassen af Als het toch fout gaat, is perfecte hulpverlening gewenst. Want er mag geen enkele drempel zijn om snel hulp te zoeken en om even snel aangifte te doen. Dat is beter voor het slachtoffer en het geeft de politie tenminste een kans om de daders te pakken. Bij NADER MIDDELBURG - In de krant van giste ren is gemeld dat Commissaris van de Koningin Karla Peijs com missaris is bij DaimlerChrysler en Vendex KBB. Dat is onjuist. Voor een overzicht van de commissaria ten: http://bestuur.zeeland.nl/cdk/ nevenfuncties MIDDELBURG - De op initiatief van Maastricht georganiseerde gedoog- conferentie over het coffeeshopbe- leid in Nederland is verschoven. De conferentie vindt niet zoals eer der gepland op 20 november in Maastricht plaats, maar een dag later. Waar het symposium gehou den wordt, is nog niet duidelijk. De verschuiving van de datum heeft te maken met de agenda van dagvoorzitter Annemarie Jorrits- ma, aldus de VNG. De conferentie moet leiden tot een advies van met name grensgemeenten, zoals Terneuzen, aan het kabinet over de toekomst van het gedoogbeleid in Nederland. Aanleiding is de voorgenomen sluiting van alle cof feeshops in de gemeenten Roosen daal en Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3