Huishoudelijke hulp: Rijden op kosten staat Directie houdt salaris Bedrijven kiezen voor grote sluis VIJF VRAGEN OVER OMO'S EN GELOOF Dienstauto mag ook worden gebruikt voor nevenfuncties. Megasluis naast Westsluis kost Terneuzen miljoenen. 36 1 Zaterdag 8 november 2008 PZC Minister Plasterk gaf gisteren in totaal 425.000 euro subsidie aan christelijke homo groepen. De orthodox-christelijke stichting RefoAnders kreeg 84.000 euro. Naam: Johan Quist Leeftijd: 47 Woonplaats: Middelburg Functie: voorzitter RefoAnders Burgerlijke staat: getrouwd, vijf kinderen Wat gaan jullie met het geld doen? „Het gaat naar ons project 'Coming True'. Het moet de orthodox-christe lijke variant van de 'coming out' worden. Dit betekent dat je er voor uit komt dat je homo-gevoelens hebt, maar dat je in eerste instantie chris ten bent. Door middel van themadagen, gespreksgroepen en een kwar taalblad voor christelijke homo's, hun familie en mensen die er in hun werk mee te maken hebben, maken we het onderwerp bespreekbaar." Hoe bespreekbaar is homoseksualiteit nu binnen orthodox-christelijke kring? „We zijn nu al een heel stuk verder dan een aantal jaar geleden. Binnen de Christenunie en de SGP wordt discussie gevoerd over het onder werp. De Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs heeft een stuurgroep homoseksualiteit opgezet, die in gesprek gaat met schoolbe sturen en kerkenraden. Er kan dus over gepraat worden." Wat moet er dan nog gebeuren? „Er moet meer kennis komen over hoe we pastoraal met het onderwerp moeten omgaan. Het stigma dat door de Gay Pride en andere acties van de reguliere homo-beweging op homoseksualiteit zit, geldt niet voor al le homo's Wij zeggen: christelijke homo's zijn zeker ook christen, maar hebben te maken met bepaalde gevoelens. Dat moeten we respecteren." Hoe kijken jullie aan tegen homoseksuele relaties en het geloof? „Iedereen moet voor zichzelf beslissen hoe zijn bijbelvisie en relatie met God zijn. Wij vinden dat een orthodox-christelijke homo zijn gevoelens moet accepteren, maar niet moet praktiseren. Als iemand dat wél doet, is het niet aan ons om daarover te oordelen. Dat is aan God." Heeft bespreekbaar maken zin als orthodox-christelijke homo's niet mogen praktiseren? „We willen begrip kweken in de groep. Jongeren durven het nu niet te zeggen tegen hun ouders en vrienden. Dat moet veranderen. Onze visie op huwelijk en seksualiteit is zwart-wit, daar is geen discussie over mo gelijk. Als dat niet strookt met je eigen visie, kun je ook op zoek naar een andere kerk. Dat is een moeilijk en soms pijnlijk moment. Maar wat blijft, is wederzijds respect en de gezamenlijke liefde voor Christus." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Gedeputeerden en de Commissaris van de Koningin van Zeeland mogen op kosten van de overheid hun dienstauto ook gebruiken voor al hun nevenfunc ties. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De maatregel geldt voor burgemeesters, wethouders, gede puteerden en Commissarissen van de Koningin. Van de Belastingdienst mogen tot nu toe alleen ritten voor een poli tieke partij of andere ambtsgebon den nevenfuncties als zakelijke rit ten worden aangemerkt. Andere bijbanen vallen onder het privége- Thuiszorgorganisatie Zorgstroom is niet de enige die aanhikt tegen de vergoeding die de Zeeuwse gemeenten boven de Westerschelde aanbieden voor huishoudelijke hulp. De bedragen zijn te laag, klinkt het overal in Zeeland, vooral als organisaties hun personeel wat meer betalen. door Nadia Berkelder bruik en leiden regelmatig tot een fikse bijtelling. Nu wordt een ver goeding geregeld. In 2006 legde de Belastingdienst de provincie Zeeland een nahef- fing op van 50.000 euro voor ver meend privégebruik van de dienst auto door de gedeputeerden. Het- ministerie van Binnenlandse Za ken betaalde de naheffing van 50.000 euro die de Belastingdienst in hetzelfde jaar oplegde aan de toenmalig Commissaris van de Ko ningin. In 2007 verlaagde de Belas tingdienst de naheffing voor de ge deputeerden naar 37.000 euro. Burgemeesters, wethouders, ge- deputeerden en Commissarissen van de Koningin mogen hun dienstauto ook gebruiken voor nevenfuncties. Het tarief is heel erg krap", vindt Rien Heij- boer van de Stichting voor Regionale Zorgver lening (SVRZ). Toch doet de SVRZ wel mee aan de aanbeste ding. „Wij verlenen vooral thuis zorg rondom onze clusters. En wij willen graag het hele pakket bie den. Daarom schrijven we wel in, maar het tarief had wel wat hoger gekund. We hebben allerlei bereke ningen gemaakt en het kan nét of het kan net niet. Als je niet het goede personeel hebt, dan heb je een probleem. En als je, net als Huishoudelijke hulp Sinds begin 2007 wordt huis houdelijke hulp voor ouderen betaald door de gemeenten. Meteen daarna vond een ver schuiving plaats: veel mensen die eerst duurdere hulp kre gen, kregen goedkopere hulp. Zorgorganisaties moesten snij den in het vaste personeel om de zorg te kunnen betalen. - Veel vaker werden alfahulpen ingezet: personeel dat niet in dienst is van een instelling. Alfahulpen zijn goedkoper om dat ze niet sparen voor een pensioen en ook niet altijd ver zekerd zijn tegen ziekte. Nu moeten zorginstellingen op nieuw inschrijven om de ko mende twee jaar huishoudelij ke hulp te mogen leveren. De instellingen vinden de tarie ven te laag. Voor eenvoudige zorg krijgen ze €20,93, voor meer ingewikkelde zorg 25,16 per uur. Voor alfahulpen geldt een ver goeding tussen de €15,00 en €16,50. Een groot deel daarvan wordt meteen doorgesluisd naar de klant, die officieel werk gever is. Zorginstellingen hou den een bedrag voor de bemid deling van de hulp. Financieel Bureau Deloitte concludeerde vorig jaar dat ta rieven minimaal €14,50 (alfa hulp), €22,00 (eenvoudige zorg) en €26 (meer ingewikkel de zorg) moeten zijn om uit de kosten te komen. Zorgstroom, heel veel productie maakt, dan tikt het toch wel erg door." Ook Rob Prins van De Algemene Thuiszorg (DAT) schrijft in. „In hoop op betere tijden. Ik deel het standpunt van Zorgstroom, alleen hakt het er bij ons niet zo in." DAT heeft naar schatting 25 klan ten op Walcheren die huishoudelij ke zorg krijgen. Het bedrijf pro beert de afgelopen jaren een posi tie te verwerven op de - tamelijk gesloten - Zeeuwse zorgmarkt en neemt verliezen voorlopig voor lief „Ik wil graag blijven meedoen en op termijn uitbouwen. Als wij zeggen dat we niet meer mee doen, schrikt niemand daarvan." Voor de tarieven die de Zeeuwse gemeenten boven de Westerschel de bieden kan een normaal bedrijf niet draaien, vindt Prins. „Dat weet iedereen in Nederland. En ook het combinatietarief in Zeeuws-Vlaanderen vind ik aan de lage kant. In Eindhoven is ook een combinatietarief en dat ligt hoger. Daar moet de zorgaanbieder zelf bepalen welke zorg een klant krijgt. Iedereen is ervan overtuigd dat dat een goede zaak is. Ik ben het eigenlijk helemaal met Léon Phernambucq eens." De Goese stichting Ter Weel trekt gelijk op met Zorgstroom. De twee organisaties zijn dit jaar be stuurlijk gefuseerd. „We hopen dat we toch in gesprek komen met de gemeenten", laat Pim Hurkeqs we ten. De Vlissingse Stichting Werkt voor Ouderen wil niet publiekelijk reageren. Ook Allévo, actief op Schouwen-Duiveland, de Bevelan- den, Tholen en Sint Philipsland wil niet op de discussie ingaan. „We bestuderen het bestek nog", laat Pank van Wisselingh weten. „We hebben nog geen besluit ge nomen of we wel of niet aanbeste den en we mogen er trouwens ook niet over communiceren tij dens de aanbestedingsperiode." Ze wil wel kwijt dat de zorgaanbie ders fors hebben moeten knijpen. „Voor eenvoudige huishoudelijke hulp krijgen we nu vier tot vijf eu ro minder dan toen het nog via de AWBZ liep. En voor het huidige ta rief kun je geen mensen in dienst nemen." Als Zorgstroom echt afhaakt, moe ten andere zorgaanbieders insprin gen. Vooral op Walcheren zou het gat dat Zorgstroom achterlaat groot zijn. „De SVRZ is niet in staat om dat op te vullen", zegt He- ijboer. „Zeker niet als we het dure personeel van Zorgstroom moeten betalen. Als je succesvol wilt zijn, moet je efficiënt zijn, en dus min der salaris betalen." De SVRZ heeft zelf juist meer problemen in Zeeuws-Vlaanderen. De lage ver goeding voor alfahulp drukt daar het combinatietarief dat zorgaan bieders van gemeenten krijgen. „En wij hebben zelf geen alfahul pen, dus zijn we duurder uit. Wij vinden alfahulpen niet van deze tijd. Die mensen hebben geen rechtszekerheid, bouwen geen pen sioen op. Dat moet je als maat schappij niet willen." -m - Zelf wat salaris inleveren? Directeur Léon Phernam bucq van Zorgstroom is het niet van plan, ook niet als sym bolisch gebaar richting zijn perso neel. „Onze salarissen liggen aan zienlijk lager dan die bij andere zorginstellingen. Ze liggen trou wens ook aanzienlijk lager dan wat gemeenten uitgeven aan be- stuurderskosten." Zorgstroom heeft (nog) drie direc teuren, naast Phernambucq zijn dat Peter de Boevere en Johan Ma liepaard. Ze staan voor respectieve lijk 163.427,145.775 en 128.076 euro op de begroting. Vanaf volgend jaar heeft de zorginstelling een di recteur minder. „Die bedragen zijn niet de bedra gen die wij op onze bankrekening krijgen. Daar zitten ook werkge- verskosten bij." Hij pakt een a-vier tje en maakt een opsomming van zijn verantwoordelijkheden, om duidelijk te maken dat hij zijn geld waard is: Grote verzorgingshuizen, een thuiszorgorganisatie, 3900 werknemers, een professionele keuken voor maaltijden die thuis worden bezorgd, maatschappelijk werk, consultatiebureaus. Korten op directiesalarissen helpt niet om de financiële problemen op te lossen, betoogt Phernam bucq. „Je hoort heel veel over die directiesalarissen in de zorg, maar die beïnvloeden de kostprijs niet. Als wij ons salaris inleveren, helpt dat niet veel." FIETSEN E-BIKES MOUNTAINBIKES FIETSVERHUUR door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De grote bedrijven in het Nederlandse deel van de Ka naalzone Gent-Terneuzen opteren voor een nieuwe zeesluis binnen het huidige sluizencomplex in Ter- neuzen. De bouw van een mega sluis, buiten het complex, weste lijk van de huidige Westsluis - tot nu toe de grote wens van Gent - wordt afgewezen, omdat een derge lijke voorziening te veel ruimte koste. Ruimte die nu door de ge meente Terneuzen en Zeeland Seaports gereserveerd is voor toe komstige haven-en industrieterrei nen, Het verlies aan die strategi sche grondreserve zou de Neder landse instanties 80 tot 150 mil joen euro kunnen kosten. „Een megasluis zou te ingrijpend zijn. Als regio kunnen we die grond be ter gebruiken voor toekomstige ontwikkelingen in en rond onze havens. Neemt niet weg dat de toe gang van het kanaal beter moet. Wij denken dat dit met een nieu we zeesluis binnen het complex met een capaciteit van 100.000 ton te verwezenlijken valt. Een om bouw van de binnenvaartsluis tot zeesluis zien we niet zitten", zegt Wies Saman van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone. Het Stakeholders Advies Forum (SAF) (waarin de bedrijven naast overhe den en belangenorganisaties zit ting hebben) komt 15 december met een advies aan de ministers over de toekomstig kanaaltoegang. GAZELLE ZETA Stad-sportief fiets met uitstekende prijs/ kwaliteit verhouding. FRAME Alumi nium, dames en heren VERSNELLING 7 Shimano Nexus REMMEN Rollerbrakes EXTRA'S Verstel baar stuur, handvatten, verende voorvork en verende zadelpen, LED verlichting met naafdy namo, antilekbanden, slot met antidiefstalchip. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ BIKE TOTAAL Leo Joosse en Gazelle helpen u de kredietcrisis door. Dorpsplein 14 4363 AC Aagtekerke Tel: 0118 - 58 13 06 Kijk ook op: www.leojoossetweewielers.nl JSeoZ ootMe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38