's-Heer Elsdorp geeft na eeuwen geheimen prijs Geen slaaphuisjes bin ri9n uit Berm Hogelandseweg versterkt Gooien met helm brengt redding STEENDIJK MAKELAAR TAXATEUR OG Als het gaat om exclusief onroerend goed! Gehucht bij Goes komt door graafWerk onder dikke kleilaag vandaan. www.steendijk.nl www.goesemeer.nl Bouw op strand bij De Banjaard levert praktische bezwaren op. Vandaag bij Palladio genieten van een persoonlijk verlichtingsplan door Nyche buitenverlichtingadviseurs! www.binnenuit.nl OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? www.rotsvast.nl Zaterdag 15 29 november a.s. van 10.00 -12.00 uur W PZC Zaterdag 8 november 2008 29 door Harmen van der Werf GOES - Onder een dikke laag klei heeft: 's-Heer Elsdorp zich eeuwen lang schuil gehouden. Kenners wis ten het gehucht te liggen, tussen Kloëtinge en Goes, en dat was vol doende. Tot enkele weken geleden de aanleg van de verbindingsweg naar de nieuwe wijk Mannee be gon. Nathalie van Jole, archeologe bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ), zat er bovenop. Met succes. 's-Heer Elsdorp heeft na en kele honderden jaren zijn gehei men prijsgegeven. De kleilaag is weg, een zandpakket is tevoorschijn gekomen. „Van een oude kreekrug", weet wethouder loost Adriaanse (SGP/Christen- Unie, monumenten) die natuur lijk ook poolshoogte is komen ne men. Hij is een groot liefhebber en kenner van de geschiedenis van Goes en omstreken. „Vroeger gingen de mensen daar op wonen. Dat zie je in heel Zee land terug. Het land rondom ver zakte, de met zand opgevulde kreek niet." Mannen in gele en oranje werkhes- jes zijn druk bezig. Ze graven heel voorzichtig met schoppen laagjes 'Sporen van gebouwen uit de vijftiende en zestiende eeuw gevonden' zand weg. Af en toe vegen ze bijna liefkozend met de hand resten van bebouwing schoon. In een hoekje van het terrein, on der de rook van het kantoor van Het Gors aan de Oranjeweg, zijn de opvallendste vondsten gedaan: de restanten van een waterkelder en de fundering van een woning. Archeologe Van Jole heeft zich la ten verrassen. Zij had mooie ont dekkingen verwacht, maar niet de ze. Ze wijst in oostelijke richting, richting de Elsahoeve aan de Stelle- weg. „We hebben altijd gedacht dat 's-Heer Elsdorp daar onder de grond zou liggen. Dat blijkt nu dus niet waar te zijn." Voor het eerst is het ook mogelijk 's-Heer Elsdorp goed te dateren, in de tijd te plaatsen. Op papier is er pas in 1567 sprake van bewoning, maar dat zegt zelden iets. Wie ver der teruggaat in de geschiedenis, rrioet het niet hebben van schrifte lijke bronnen, maar van archeologi sche vondsten. Van Jole: „We hebben hier sporen van houten gebouwen uit de vijf tiende en zestiende eeuw gevon den, maar in de twaalfde, dertien de eeuw hebben er al mensen ge woond." Het herontdekte 's-Heer Elsdorp zal geen lang leven meer bescho ren zijn. Archeologen mogen er nog een tijdje rondlopen en dan wordt de grond verder afgegraven voor waterberging. A STEENDIJK makelaar taxateur o.g. Kantoorlocatie: De Goese Watertoren 's Gravenpolderseweg 1d 4462 CC Goes Tel. 0113-219445 06-53863250 NVM kamperland - Op het Banjaard- strand bij Kamperland komen voorlopig geen slaaphuisjes. Te veel fysieke hindernissen maken dat aantrekkelijke huisjes niet te realiseren zijn. De aanvraag voor een vergunning is ingetrokken. De Noord-Bevelandse gemeente raad hield eerder, bij de behande ling van de aanvraag, al een flinke slag om de arm. Exploitatie van slaaphuisjes mocht niet ten koste gaan van de dagjesmensen. Omdat het strand om de paar jaar nieuw zand moet krijgen, is het bijna niet mogelijk om langs de duinen slaaphuisjes te zetten. Het strand wordt daar op den duur ook zo smal dat geen ruimte voor de dag- toëristen zou overblijven. Slaap huisjes in de grote inham zijn niet aantrekkelijk. Wie een slaaphuisje huurt, wil op de golven kijken. Helemaal afgeserveerd zijn de slaaphuisjes op de Banjaard nog niet. Als een andere, meer natuur lijke methode van zandsuppletie wordt gevonden, is het misschien wel mogelijk. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden versterkt komende maand de bermen langs de Hoge landseweg tussen Middelburg en Biggekerke. Dat is nodig omdat au to's bij het passeren in de berm ko men en die kapotrijden. Door- groeistenen - waar het gras door heen groeit zodat de berm stevig is en er toch natuurlijk uitziet - moe ten dat voorkomen. Het waterschap begint maandag 10 november met het werk en ver wacht maandag 8 december klaar te zijn. De Hogelandseweg is die weken af gesloten voor al het verkeer. Bor den wijzen het verkeer naar de omleidingsroute. Mensen die langs de weg wonen of daar moeten zijn, krijgen wel toestemming de Hogelandseweg in te rijden. Ook fietsers mogen gewoon over het fietspad langs de Hogelandse weg rijden. BORSSELE - Door met zijn helm te gooien, heeft een 18-jarige brom fietser uit 's-Gravenpolder zichzelf donderdag uit een netelige situatie geholpen. De man reed rond 21.45 uur op de Europaweg-Zuid bij Borssele. Door de duisternis miste hij een bocht en reed hij recht door het gras op. Hij botste tegen een vuilnisbak en kwam lelijk ten val. Omdat het zo donker was, zag niemand hem liggen. Na ongeveer een half uur pakte hij zijn helm en gooide die in de richting van de eerstvolgende auto. Dat had effect. De bestuurder van de auto vond de man, waarna hij een ambulan ce. belde. De bromfietser liep een been- en een armbreuk op. Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T 0118-611412 E. middelburg@rotsvast nl Archeologische vindplaats 's-Heer Elsdorp aan de Oranjeweg in Goes, op de achtergrond gaat het werk aan de verbindingsweg voor de nieuwe wijk Mannee gewoon door. foto Willem Mieras Nabij do historische binnenstad van Goes, worden 10 luxe appartementen ontwikkeld. U bent van harte welkom bij oiu.e verkooppresentatie- Locatie Het Nieuwbouwhuis. Wijngaardstraat 5t te Goes Kijk voor meer informatie op www.villavalcke.nl of bei Hel Nieuwbouwhuis tei. 0113 - 271977 3- tot 5-kamerappartementen woonoppervlakten variërend van 125 m2 tot 260 m2 aangename buitenruimte(n) luxe keuken voorzien van diverse apparatuur hoogwaardig sanitair eigen parkeerplaats(en) veiligheid conform politiekeurmerk verkoopprijzen vanaf 422.000,- v.o.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31