Zeeland Ik heb dingen gedaan Gebruiker Goes en Veere bereiden zich voor op rechtszaak tegen minister Bos PZC Dé neger De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Zaterdag 8 november 2008 PZC MAIKEL HARTE Blues- en jazzclub Porgy en Bess in Terneuzen wordt in de volksmond nog altijd "de neger" genoemd. Oprich ter wijlen Frank Koulen was in de jaren vijftig de eerste neger in Zeeuws-Vlaanderen en werd door de bevolking dus maar meteen bestempeld als "dé neger". Uit de verhalen weet ik dat hij het de eerste jaren niet makkelijk heeft gehad, maat hijzelf en Porgy en Bess zijn een begrip geworden en voor het bestaan van Porgy en Bess ben ik hem nog ieder concert pos tuum dankbaar. Woensdag werd de eerste zwarte president van Amerika gekozen: Barrack Obama. Dé neger van dit mo ment, zou je kunnen zeggen. Waarschijnlijk heb ik vanwege zijn deelname de verkiezingen wat meer gevolgd dan andere ja ren. Wat me opviel is dat hij in zijn campagne inhoudelijk niet eens zoveel heeft gezegd. Steeds maar weer kwamen dezelfde on eliners voorbij. „We need chan ge", „yes we can" en als slot „God bless the United States of America." Maar welke verandering, wat we kunnen en waar om God er steeds bij gehaald moest worden, het is mij niét duidelijk geworden. Begrijp me niet verkeerd, ik had niet op McCain gestemd, die zei inhoudelijk minstens net zo weinig. Ik verdenk Amerika ervan dat degene die het beste niets kan zeggen, president wordt. Obama dus. Want of je nu voor of te gen hem bent, één ding moet je hem meegeven: Hij heeft zeld zaam veel charisma. En speechen kan-ie, tot kippenvel aan toe, terwijl hij dus eigenlijk inhoudelijk niets zegt. Hij zou dan ook een geweldige artiest zijn. Gezien mijn muzikale voor keur, zijn stem en zijn voorkomen het liefste in de blues. Hij moet pas eind januari aan de slag als president en als vrijwilli ger van Porgy en Bess probeer ik hem nu nog te boeken voor december. Het zou fantastisch zijn: Obama, bie de neger! Steeds maar weer kwamen dezelfde oneliners voorbij. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 31, 4460 AA Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07,00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ze weet nog dat ze een slokje nam van een zoet likeurtje. Daarna herinnert Suzan (37) uit Vlissingen zich niks meer. Later bleek dat ze die uitgaansnacht verkracht is. Suzan kreeg hoogstwaarschijnlijk de drug GHB toegediend. door Cornelleke Blok en Emile Calon Ik ben helemaal niet zo'n uit- gaanstype. Ik ga maar een paar keer per jaar écht stap pen. Die avond - het is een paar weken geleden - gingen we na een privéfeestje met een paar mensen het café in. Daarna zijn we met een klein groepje mensen naar het huis van één van hen ge gaan. Het waren vage kennissen van me. Helemaal geen types waar bij je denkt: daar moet je mee op passen. Op een gegeven moment werd de sfeer seksueel getint. Daar had ik totaal geen zin in. Ik zei: 'dit wil ik niet'. Er was niks drei gends aan de hand, maar ik dacht wel: ik drink mijn drankje op en dan ga ik naar huis. Ik heb nog een slok genomen van een zoet drankje. 'Dat wil ik wel eens proe ven', zei ik. Vanaf dat moment weet ik niks meer. Ik herinner me zelfs geen flarden. De volgende ochtend werd ik wak ker in mijn eigen bed. Ik was zó ziek. Ik had enorme hartkloppin gen. Mijn bloeddruk moet toren hoog geweest zijn. Het duurde an derhalf uur, voor ik m'n bed uit kon komen. Er ging wel door m'n hoofd: dit klopt niet. Zoiets kon echt niet komen van die paar gla zen witte wijn die ik had gedron ken. Maar het kwam niet in me op dat ze iets in mijn drankje gedaan zouden kunnen hebben. Ik had wel een vaag vermoeden dat er sek sueel verkeer was geweest. Zoiets voel je als vrouw aan je lichaam. Maar ik wilde er niet aan. Ik ben gewoon gaan douchen. Was al lang blij dat ik me 's avonds wat beter voelde. Ik drukte het weg. Ik had de ijdele hoop dat het alle maal wel mee zou vallen. Een paar dagen later kwam ik die jongen tegen. Hij zei dat we seks hadden gehad en dat ik gewoon zin had in die vrijpartij. Op dat moment zakte de grond onder mijn voeten weg. Ik hoefde de de tails niet te horen, ik ben meteen doorgelopen. Van GHB word je op gewonden, las ik later. Dat maakt het zó gemeen! Als ik bij mijn posi tieven was geweest had ik het écht niet gewild. Ik heb dingen gedaan die ik normaal nooit zou doen. Dat is een enge gedachte. Ik heb nog de 'mazzel' dat ik zeker weet dat er iets gebeurd is. Er zijn ook meiden die het nooit te horen krij gen. Maar het is heel moeilijk dat ik me niks herinner. Bij de politie zeiden ze dat ze er misschien wel filmpjes of foto's van gemaakt heb ben voor internet. Dat kan toch niet? De eerste dagen schoot het wel Het toedienen van de drug GHB gebeurt meestal tijdens een feestje of in een horecagelegenheid. foto Harmen de Jong/GPD eens door m'n hoofd dat het mis schien m'n eigen schuld was ge weest. Had ik het niet kunnen voorkomen? Had ik andere kleren aan moeten trekken? Maar ik liep niet uit te dagen! Zoiets overkomt je. Zulke jongens hebben je op het oog. Ze zien je als een trofee." Ik twijfelde of ik naar de politie moest gaan. Ik dacht: dat krijg ik nooit vereffend. Ik heb blijk baar meegewerkt aan die seks, maar ik wilde het niet. Ik heb er tóch melding van gemaakt. Als nie mand iets doet, dan neemt het al leen maar toe. Die jongens den ken: 'da's een makkie, er gebeurt niks!' Als iedereen zich meldt, kunnen ze er misschien iets aan doen. Ge lukkig werd ik heel serieus geno- menbij de politie. Maar ei valt wei nig te bewijzen, want GHB is bin nen acht uur uit je urine verdwe nen. Stel dat het rond twee uur in mijn drankje gedaan is, dan had ik voor 's ochtends tien uur bij de po litie moeten staan. Dat is onmoge lijk, toen was ik nog van de we reld! Eigenlijk moet je je ook me teen fysiek laten controleren. Maar toen ik erachter kwam wat er was gebeurd, was het daarvoor te laat. Ik hoop dat er meer bekendheid aan GHB gegeven wordt, want ik kan me niet voorstellen dat dit maar één keer gebeurt. Heel veel meiden hebben nog nooit van GHB gehoord. Zij lopen elke week in de stad. Ik was al niet zo'n fer vente stapper, maar nu heb ik het écht gehad met uitgaan. Je kan ge woon weinig mensen vertrouwen. Nee, ik ga de stad niet meer in." *Suzan is een gefingeerde naam GHB is de straatnaam voor GammaHydroxyButyraat. Dit werd vroeger gebruikt als inslaapmiddel bij operaties. Vanwege de ongewenste nawerkin gen wordt GHB niet meer op die manier gebruikt. GHB is illegaal verkrijgbaar als vloeistof en in poedervorm. Het is geurloos en smaakt een beetje zou tig, aldus het Trimbosinstituut. GHB was tot mei 1996 verkrijg baar in 'smartshops' als legale che mische drug. De overheid verbood het middel nadat zes jongeren in levensgevaar in het ziekenhuis wer den opgenomen na het gebruik van GHB in combinatie met alco hol. De politie stelt nadrukkelijk dat MIDDELBURG - Goes en Veere ge ven hun miljoenenclaims op de IJs landse bank Landsbanki niet op. Zij zullen ook niet accepteren dat minister Wouter Bos van Finan ciën bij koninklijk besluit hun claims vernietigt. Zij zullen dat be sluit dan aanvechten, kondigden de wethouders Sophie van 't West einde (Goes) en Wim van Taten- hove (Veere) gisteren aan. Beide wethouders vinden het niet terecht dat Bos hen wil verbieden op eigen kracht hun geld terug te halen. Zij hebben hun gemeentera den beloofd er alles aan te doen hun miljoenen (12 voor Goes en 3 voor Veere) terug te krijgen. Van 't Westeinde is bovendien bang dat andere schuldeisers in het gat springen dat de overheden achter laten. Goes en Veere blijven optrekken met de provincie Noord-Holland, een waterschap en twintig andere gemeenten, zo is gisteren in Haar lem besloten. De claim van Noord-Holland op Landsbanki is al bij koninklijk besluit vernietigd. De Zeeuwse gemeenten verwach ten dat hen binnenkort hetzelfde overkomt. Door daartegen in be roep te gaan bij de bestuursrechter kan de situatie ontstaan dat de ge meenten een claim neerleggen bij het Rijk, legt Van Tatenhove uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2