'In Duitsland is Wow, check die banks, die curbs en die stairs 'We gaan natuurlijk niet onze binnenstad kapot concurreren' Hoge bijdrage tempert euforie N57 Wethouder Suurmond over winkelaanbod in Scheldekwartier. SGP/ChristenUnie vindt dat Veere in verhouding te veel betaalt voor weg. Leerlingen Berlijnse hotelschool drie weken hier voor uitwisseling. Droom komt uit voor skaters De Meker in Middelburg.. 131AI SI 26 Zaterdag 8 november 2008 PZC W door Maurits Sep VLISSINGEN - De tekorten van het Scherdekwartier in Vlissingen zijn dan wel omgezet in een kleine winst, de zorgen zijn nog niet ver dwenen. Want er staan al zo veel winkelpanden leeg dat nog eens 14.000 vierkante meter winkel ruimte erbij de stad niet aantrekke lijker zal maken, luidt één van de belangrijkste waarschuwingen in de nieuwste risico-analyse. Het zal eerder leiden tot nog meer leeg stand, of moeilijk te verkopen win kels in het Scheldekwartier. „We moeten de komende jaren goed in de gaten houden hoe de markt voor winkels zich ontwik kelt", erkent wethouder Jacques Suurmond. „Als alles blijft zoals het nu is, en we bouwen die 14.000 vierkante meter erbij in het Scheldekwartier, concurreren we onze binnenstad kapot. En dat is natuurlijk niet de bedoeling." Passen jullie het plan hierop aan? „Voorlopig niet. Gelukkig is het plan Scheldekwartier een plan op hoofdlijnen met een heel lange looptijd, dus we hebben de tijd om ons te beraden. Belangrijk is dat we dit risico kennen, zodat we er rekening mee kunnen houden." Hoe doen jullie dat? „Door de komende vijf jaar goed te kijken naar de ontwikkeling van het winkelaanbod op Zeeuwse, Walcherse én Vlissingse schaal. Je moet ook bedenken dat over vijf tot tien jaar sommige winkelloca ties in Vlissingen misschien wel versleten zijn. Neem een meubel zaak of zo. Als die aan verbouwing toe is, kun je die ook verplaatsen naar het Scheldekwartier." Jullie zijn bezig met een opknap beurt van Baskensburg. Betekent dit dat in andere oudere winkellocaties de komende tijd minder of niet wordt geïnvesteerd om die straks te kunnen verplaatsen? „Dat is mogelijk. Overigens moet je niet vergeten dat je in een wijk met 1800 woningen ook niet hele- In het Scheldekwartier komt 14.000 vierkante meter winkel ruimte. Gezien de huidige leeg stand van winkels in Vlissingen vormt dat een groot risico. maal zonder winkels kunt. Daar zal altijd behoefte zijn aan bijvoor beeld een buurtsuper." U zegt 1800, maar in de nieuwste bij stellingen zijn het er 1950. Is dat niet erg veel, gezien de woningmarkt? „Door die lange looptijd kunnen we ook daarop sturen. We kunnen winkels vervangen door wonin gen, én omgekeerd." Treden jullie in overleg met de ande re grote gemeenten om afspraken te maken over verdeling van winkel ruimte? „Daar heb ik nog niet aan gedacht, moet ik bekennen. Maar wat wel gebeurt, is dat onze burgemeester Wim Dijkstra, probeert het steden- netwerk met Middelburg, Goes en Terneuzen nieuw leven in te bla zen. Daarin kunnen we over vanal- les afspraken maken. Als gedepu teerde heb ik dat ook altijd geroe pen: de kracht zit 'm in de versprei ding van de voorzieningen." En nu als wethouder van Vlissingen, voelt dat dan anders? „Ja-, toch wel. Je dient een ander belang en dat voelt inderdaad an ders. Dat neemt niet weg dat een goede verdeling echt het beste is." door Maurits Sep DOMBURG - De euforie dat de N57 toch helemaal wordt aangelegd, wordt in Veere getemperd door het geld dat de gemeente daarvoor op tafel moet leggen. Vooral de SGP/ChristenUnie is geschrokken van de hoogte van het bedrag (9 ton); PvdA/GroenLinks vindt dat de gemeente zich 'in de luren heeft laten leggen'. PvdA/GroenLinks was ook al te gen de toezegging van de gemeen teraad om 'een substantieel be drag' bij te dragen. De N57 is im mers een verantwoordelijkheid van het Rijk en daar hoort een ge meente niet voor te betalen, be toogde Peter Louwerse donderdag avond nog maar eens. Onverwacht bleek ook de SGP/CU te twijfelen over de gemeentelijke bijdrage. Het lijkt erop dat de ge meente Veere 'onevenredig' moet bijdragen, vergeleken met de pro vincie en het waterschap (1 ton), oordeelde René de Visser. „We wis ten dat het pijn ging doen, maar niet zo veel." Hoewel PvdA/GL en SGP/CU sa men een meerderheid van tien ze tels bezetten en dus een streep door de bijdrage kunnen zetten, omarmde Louwerse deze kans niet. Integendeel, hij trakteerde De Visser op enkele snerende opmer kingen. „U hebt toch ingestemd met die toezegging over een sub stantieel bedrag. Spijt?" Wist Lou werse dan wat dat 'substantieel' in hield, reageerde De Visser. „Nee, daarom heb ik er toen ook naar ge vraagd", antwoordde Louwerse, „maar ik kreeg geen antwoord." WD ('opbeurende ontwikkeling') en CDA, eerder dit jaar indiener van de 'motie-substantieel be drag', waren wel blij. „Wij schrik ken niet van het bedrag. Wij had den er rekening mee gehouden", zei Karin Wouters, terwijl ze wet houder Jan Bostelaar feliciteerde. door Thomas Minnaard VLISSINGEN - Een groep van elf Ber lijnse jongeren komt druk pratend en lachend Hotel Westduin bij Vlissingen binnenlopen. Even la ter verschijnen ze keurig in pak en gedragen ze zich als echte gasthe ren- en vrouwen. De Duitse scholieren waren drie weken in Zeeland voor een uitwis selingsproject met de Hotelschool in Middelburg, onderdeel van ROC Zeeland. De uitwisseling, die voor de eerste keer plaatsvond, is gebaseerd op het Leonardo Da Vin ei-programma van de Europese Unie. Dit programma subsidieert projecten waarin beroepsopleidin gen internationaal samenwerken. De leerlingen van Hotel Akademie Schmöckwitz uit Berlijn verzorg den vorige week vrijdag de ont vangst en bediening in Westduin, als onderdeel van de uitwisseling. Daar was die dag het afscheid van Piet van den Beemt, directeur van zorginstelling Arduin. Voor West duin betekent dat de verzorging van duizend gasten, die allemaal een hapje en een drankje willen. „Het is een meerwaarde om in het buitenland te werken of te leren", zegt Arold Versluys, teamleider Horeca op het ROC. „Het belang rijkste doel is begrip kweken en iets van een ander land laten opste ken." De leerlingen bezochten bijvoor beeld Yerseke om meer te leren over mosselen en oesters. Ook kaasboerderij Schellach ontbrak niet in het programma. Verder kre gen de Duitse studenten Veere en de Vlissingse boulevard te zien en werd verteld over het water, de dij ken en de watersnoodramp. Maandag 20 oktober kwamen de Berlijnse scholieren aan op het sta tion in Middelburg. Jan Geldof uit Vrouwenpolder, reisorganisator en initiatiefnemer van het project, ving ze op. De groep verbleef eerst in een vakantiepark in Seroosker- ke. De organisatie was niet opti maal en dat leidde tot ontevreden heid bij sommige leerlingen. Julien (19): „In het begin was de organisa tie slecht. We dachten bijvoor beeld dat we veertig uur Neder landse les zouden krijgen in de drie weken. Dat bleken er zestien te zijn. Bovendien ging de les erg snel voor mij." Veel Nederlands heeft Julien niet geleerd, op een paar woorden na. „En 's avonds was er erg weinig te doen voor ons." Verder bleken de reizen van Serooskerke naar de school in Mid delburg te duur. Daarop zijn de leerlingen overgeplaatst naar het Hotel aan de Dam in Middelburg, het collegehotel van de Middel burgse Hotelschool. Daar werden praktijklessen gegeven en trainin gen in service, koken, manage ment, economie en marketing. De groepsleidster van de Berlijnse 'Met je spijkerbroek aan in de keuken staan, dat kan bij ons absoluut niet' hotelschool, mevrouw Meirich, had nog meer praktijklessen ver wacht, dus meer het meedraaien in hotels, zoals in Westduin. Ze ziet een aantal verschillen tussen de Nederlandse en Duitse hotel scholen. Niet alleen op school, maar ook in de praktijk gaat het er volgens haar anders aan toe. „In Duitsland is er meer stijl, hiërar chie, etiquette en zijn er strengere hygiëne-eisen. Hier mag je bijvoor beeld met je spijkerbroek in de keuken staan, maar bij ons kan dat absoluut niet. Bij ons op de acade mie is er ook direct contact moge lijk, omdat alles op één plek zit. De praktijk en de" lessen lopen meer door elkaar." Niet alles is beter geregeld op de Duitse school. „In Berlijn is er bij voorbeeld niet veel gelegenheid voor de scholieren om te sporten, dat is er hier genoeg", zegt Mei rich. Gisteren vertrokken de leerlingen weer naar Berlijn. In mei of juni zal een groep ROC-studenten rich ting Berlijn afreizen om daar erva ring op te doen. door Theo Giele MIDDELBURG - De banks, quarters, curbs en stairs liggen als reusach tige betonnen duploblokken in het terrein. Defunbox moet nog in elkaar gezet worden, maar het werk vordert. Een paar weekjes ge duld nog en Middelburg heeft een flink skatepark. Een paradijs van duizend vierkante meter voor inli- nerskaters, skateboarders en BMX' ers op de hoek van de Sportlaan en Grote Sternstraat, precies tus sen de wijken Nieuw-Middelburg en de Veersepoort. Bouwkundestudent Rens Verbrug gen kan het nog niet geloven dat het skatepark er echt komt. Maar het bewijs ligt er, in brokken van duizend kilo's concrete. Een grote kraan tilt alles op zijn plaats. Rens is met David Magee en Tom Goris- sen vanuit het nabijgelegen in- doorskatepark De Meker betrok ken geweest bij het ontwerpen van het park. Jos Wight begeleid de vanuit de Stichting Welzijn Middelburg het project. Bij de bouw van de wijk Veerse poort was altijd een skatebaan voorzien. Maar eigenlijk werd de Veersepoort zelf door zijn inrich ting met brede straten, niveauver schillen, trappen en afritjes een ideale speeltuin voor skaters. De wijkbewoners waren er niet altijd even blij. „Ik weieens een emmer water over mee heen gekregen", lacht Verbruggen. Anderhalf jaar geleden begon het overleg over de aanleg van het ska tepark. De jongeren van De Meker gingen met een camera op pad om vast te leggen wat aantrekkelijk is voor de skaters. De foto's werden in het ontwerp verwerkt. „We hebben gezegd: als je wat aan legt, maak het dan gelijk goed. En van beton. Het moet echt interes sant'worden voor de skaters an ders komen ze niet en kun je het net zo goed niet doen. Dan is het zonde van de centen", zegt Magee. Maar het nieuwe skatepark wordt goed. Vijf keer zo groot als het in- doorskatepark De Meker aan de Sportlaan. „Wow, check dat", wijst Magee als per vrachtwagen weer een groot betonnen element voor het park arriveert. Iedereen mag straks van het skate park gebruik maken. De jongeren van De Meker hebben beloofd mee te helpen bij het beheer van de baan en het houden van toe zicht. Het park moet mooi blijven. Ze moeten er bijvoorbeeld niet aan denken dat het park wordt vol- gekalkt met graffiti. Ze krijgen een paar bussen met betonverf, zodat ze graffiti meteen over kunnen schilderen. Eind november gaat het park officieel open. Zie ook het filmpje op www.pzc.nl/walcheren VInr Jos Wight, Rens Verbruggen en David Magee bij een van de elementen van het skatepark: de bank. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28