vragen veel onderhoud PZC Zaterdag 8 november 2008 21 NAMEN 't Huis Kleverskerke Kleverskerke is een piepklein dorpje (30 a 35 huizen) ten noorden van Arnemuiden, in de 'dode' hoek tussen het Veerse Meer en het kanaal door Walcheren. Het is klein en charmant met een piep klein kerkje, een paar straten en veel boerderijen erom heen. In het drukke Walche ren is Kleverskerke een afgele gen, pastoraal oord, dat zich zelf is gebleven door de eeu wen heen. Vergelijk de men- sen uit Kleverskerke niet met Erremuënaers of met Middel burgers. Ze zijn anders, geen vissers of stadters maar boe ren. Tegenover de kerk is een stati ge woning, een eind van de weg af. Dat is het huis 'Kle verskerke' nu een boerenwo ning met aanbouw (waar va der of moeder denkelijk ging wonen als rentenier) en met moderne bedrijfsgebouwen. Maar eeuwenlang was dat de behuizing van de ambachts heer en waarschijnlijk was het toen ook een verdieping, hoger. Rondom het fraaie huis lagen grachten en vijverpartijen en parken met bloemen en ga zons. Vele heren uit Walche ren hebben getracht het Am bacht Kleverskerke te verkrij gen; van de grote Bourgon diërs in de middeleeuwen tot en met de Middelburgse re genten in de 17e eeuw en la ter. De rijke Johan van den Brande en z'n nageslacht heb ben lang de eer gehad am bachtsheer van het kleine maar felbegeerde Ambacht Kleverskerke te zijn. De laat ste in de rij was een dr. van Vollenhove, een diplomaat in het interbellum van ie en 2e wereldoorlog. Nu is er geen ambachtsheer meer, maar is Kleverskerke een 'gewoon' dorpje. Maar iets van de vroegere glorie straalt nog af van het oude huis dat nu als boerenwoning' met tuin nog steeds een zeke re allure bezit. Gerard Smallegange kikkers vragen wel veel onder- kers heeft er al geklonken. Het houd. Hun poel moet absoluut wachten is op het moment dat ze vrij zijn van vissen, want die eten er daadwerkelijk gaan paren, de eitjes en larven op. Ze hebben Tijdens het tweede deel van de dus ook braamstruweel nodig, dat wandeling, aan de noordkant van in toom moet worden gehouden. het dorp, hebben we vanaf de wal En schoon water. Schenk laat de uitzicht op het nieuwe natuurge- Boze put in een cyclus van drie bied. Schenk heeft zijn manschap jaar - telkens éénderde deel - uit- pen enkele dagen eerder zichtga- baggeren. Met andere woorden: de ten laten zagen in de vrij dichte boomkikker is een veeleisend amfi- struiken- en bomenrand. Over en- bietje. Kwetsbaar ook. In Neder- kele jaren kun je hier zien wat er land komen er nog concentraties eigenlijk met een coulisseland voor in Noord-Brabant, Limburg, schap wordt bedoeld. Net over de Gelderland en Overijssel. Maar landsgrens zijn de buren in een veel is het niet. Het Zeeuwse Land- heus ontpolderingsdebat gewik- schap heeft: sinds een jaar of vijf keld, de vraag is of de Willem-Leo- richting Cadzand een strook van pold na bijna anderhalve eeuw de Willem-Leopoldpolder in be- weer bij het Zwin gevoegd moet heer. Daar zijn nu ook poelen en worden, beschutting biedende begroeiing. Terug bij de auto is het bijna De roep van droog. Een zekere planning kan de de manne- bereiders van het weer niet ont-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21